levis 501 historia spodni
levis 501 historia spodni

Dżinsy Levi’s 501 – od robotników na pokazy mody

Biorąc pod uwagę stale zmieniający się cykl trendów, trudno sobie wyobrazić markową część garderoby, która pozostanie aktualna przez ponad kilka dekad. Pięćdziesiąt lat to wyczyn. Sto lat to rzadkość. Sto pięćdziesiąt lat jest po prostu niespotykane. Cóż, wygląda na to, że określony styl dżinsów osiągnął właśnie nieosiągalne. Tak, tego lata kultowe dżinsy Levi’s 501 świętowały tę przełomową rocznicę, utrwalając swoje miejsce w historii mody.

Dżinsy Levi’s 501

Model Levi’s 501 nazwany przez magazyn TIME „modą XX wieku” w 1999 roku, stał się tak kultowy, że większość ludzi ma jakiś związek z tą klasyczną sylwetką — definiowaną przez rozporek na guziki, dżins, nity i naszywkę z tyłu. „To się nie zmieniło. I bardzo tego pilnowaliśmy, żeby zmian [w tym stylu] nie wprowadzać”. Mówi marka o swoich kultowych dżinsach.

Mimo to w dzisiejszych czasach model 501 znacznie ewoluował od oryginalnych sztywnych spodni roboczych z przeszłości. Obecnie model jest stosowany do prawie każdego dołu, jaki możesz sobie wyobrazić. Od obszernych długich spodni w stylu lat 90., minispódniczek inspirowanych rokiem 2000 po szorty, itp. Wydaje się więc, że każdy z nas ma jakąś historię lub doświadczenie z Levi’s 501.

Niemal niezniszczalne Levi’s 501

Jeśli chodzi o mnie, pierwszą parę oryginalnych dżinsów Levi 501 dostałam w szkole średniej i całkowicie je zniszczyłam po wielu latach noszenia. Były moją ulubioną parą dżinsów, ponieważ były wygodne i pasowały do ​​wszystkiego. Długowieczność 501 wiąże się z ich pierwotnym przeznaczeniem. 501-ki zostały tak zaprojektowane, by przetrwać. Początkowo oznaczało to coś więcej niż stylistykę. Dodanie nitów do części spodni, które często się rozdzierały, oznaczało, że pracownicy mogli mieć pewność, że te spodnie wytrzymają dłużej.

Aby uczcić te przełomowe urodziny kultowych dżinsów, wybieramy się w podróż śladami historii Levi 501, przyglądając się ich błyskawicznemu rozwojowi. Od praktycznych spodni roboczych do ikony stylu.

1873-1900 – początek ery wytrzymałych spodni dla klas robotniczych

Żeby było jasne, nie jest to rok, w którym stworzono 501 jako takie. To był dzień, w którym firma odzieżowa i tekstylna Levi Strauss and Company oraz krawiec Jacob Davis (który był również klientem) otrzymali patent na ozdobione nitami spodnie, które obiecywały mocniejsze i trwalsze ubranie dla pracowników, pracujących na zewnątrz. Davis jest zasadniczo oryginalnym twórcą modelu 501, który zaprojektował je przy użyciu materiału zakupionego od Levi’s.

Historia stworzenia spodni zaczyna się nieco wcześniej, w 1872 roku, i wygląda mniej więcej tak: Było wielu pracujących górników, myśliwych i mężczyzn, którzy potrzebowali [w tamtym czasie] wytrzymałych spodni” – mówi Tracey Panek, historyk Levi Strauss & Co. Davis zrobił coś dla kobiety, która skarżyła się, że jej mąż ciągle rozdziera spodnie. Sprzedał je jej i zaczęła się rozchodzić wieść o tym, jak spodnie są wytrzymałe. A Davis zaczyna dostawać coraz więcej zamówień. Pisze list do Levi Straussa, mówiąc, że nie nadąża za popytem, ​​są tak popularne. Ostatecznie Davis zaprosił firmę do wykupienia z nim patentu.

A reszta, jak to mówią, jest już historią. Obszerne spodnie z prostymi nogawkami, które miały ściągacz w talii i pierwotnie jedną tylną kieszeń, otrzymały tytuł 501 dopiero w 1890 r., kiedy numer partii 501 został po raz pierwszy użyty do wyróżnienia najwyższej jakości dżinsu firmy.

1900-1940 – Lady Levi’s dla prawdziwych kowbojek

W 1901 roku oficjalnie wprowadzono kombinezony, podobnie jak dodanie drugiej tylnej kieszeni. Według Levi’s oba style prawdopodobnie wprowadzono ze względu na prośby konsumentów lub zmianę mody męskiej w tamtym czasie. Około 20 lat później, do ogólnego stylu, dodano szlufki na pasek. Mówi się, że wielu mężczyzn usunęło ściągacz z kombinezonu, aby łatwiej było im nosić paski.

W latach trzydziestych XX wieku oficjalnie wprowadzono pierwsze niebieskie dżinsy damskie. Nazwano je Lady Levi’s® Lot 701. Pierwotnie zaprojektowano je dla kobiet mieszkających lub spędzających wakacje na ranczach i farmach. Ale nie trzeba było długo czekać, aby świat mody zwrócił na nie uwagę. W krótkim czasie dżinsy pojawiły się w ekskluzywnych sklepach na Piątej Alei w Nowym Jorku. Ludzie jednak zaczęli kupować model dżinsów 501, nie dlatego, że były wytrzymałe, ale dlatego, że chcieli się ubierać jak kowboje. Ten trend i styl życia w Ameryce był również prawdopodobnie mocno napędzany przez boom filmowy na Zachodzie. W owym czasie na jego czele stali przebojowi aktorzy, tacy jak John Wayne (który nosił 501 w swoim filmie Dyliżans z 1939 roku).

1940-1960 – zmiany, zmiany…

Druga wojna światowa przyniosła duże zmiany w firmie Levi’s (i ogólnie na świecie). Firma zmuszona została do ograniczenia metalu i innych materiałów. Dlatego podjęła kilka kluczowych decyzji [w odniesieniu do 501], takich jak usunięcie sprzączki tylnego paska lub klamry, aby zaoszczędzić metal i materiał. Ten okres oznaczał również zmianę w modzie. Wiele kobiet pracowało w fabrykach, codziennie polegając na wytrzymałym dżinsie, który chronił je w trakcie spawania i innych prac fabrycznych. To sprawiło, że 501-ki stały się praktycznym, codziennym niezbędnikiem.

kowbojskie spodnie levis 501 historia 2

Po wojnie, w 1947 roku, 501-tki pojawiły się na paryskich wybiegach. Zadebiutowały, podczas pierwszego ogólnoamerykańskiego pokazu mody, wymyślonego przez Adolpha Schumana, prezesa Stowarzyszenia Producentów i Hurtowników w San Francisco. Prezentacja miała na celu przedstawienie europejskiej publiczności bardziej swobodnej, nadającej się do noszenia, kalifornijskiej odzieży. Pokaz, który odbył się w Grand Ballroom hotelu Georges V, okazał się ogromnym sukcesem. A dwie wyróżniające się gwiazdy wywarły wrażenie na francuskiej publiczności. Levi’s na wybieg wysłał bliźniaczki — Patricię i Priscillę Emery, które miały na sobie kowbojskie kapelusze, satynowe koszule i oczywiście dżinsy 501. Wyobraźcie sobie tamte czasy, w których modne były sukienki couture i duże szyfonowe suknie balowe. I nagle te dwie młode kobiety wychodzą w tym amerykańskim, swobodnym stroju. I tak w latach pięćdziesiątych niebieskie dżinsy stały się uniwersalnym elementem stylu wśród kobiet, reklamowanym jako „tak elegancki, tak praktyczny”.

1960-2000 – gwiazda sceny i ekranu: Levi’s 501

Pod koniec lat 50. i na początku 60. model Levi’s 501 stał się sławny. W dużej mierze dzięki celebrytom, takim jak James Dean i Marlon Brando oraz członkom klubów motocyklowych. Ten trend trwał i ewoluował, gdy muzycy tacy jak Elvis Presley, The Rolling Stones, Patti Smith i Marilyn Monroe sprawili, że dżinsy wraz z nimi stały się gwiazdami ich szaf.

W 1981 roku model Lady Levi’s odszedł w przeszłość. Marka oficjalnie wprowadziła dżinsy 501 dla kobiet za pośrednictwem słynnej reklamy „Travis”. W tym czasie dżinsy w pełni wpisały się w każdy aspekt ducha czasu. Przyjęły je gwiazdy muzyczne, takie jak Run DMC, Beastie Boys i Bruce Springsteen (który nosił 501 na okładce swojego albumu Born in the USA). A także gigantów technologicznych, takich jak Steve Jobs, który łączył dżinsy ze swoim charakterystycznym czarnym golfem.

W latach 90. supermodelki i hollywoodzkie gwiazdy wskoczyły na pokład, a ulubieńcy wybiegów, jak Cindy Crawford i dziewczyny z branży, takie jak Winona Ryder oraz obsada Beverly Hills 90210 również sięgała po swoje 501.

2000– niezmiennie kultowe

Na początku XXI wieku klasyczne spodnie 501 zostały ulepszone, zaspokajając zapotrzebowanie na luźniejszą sylwetkę. Nogawkę wyważono i wyprostowano, a dolny otwór powiększono. Tylny stan wyprostowano, aby uzyskać większą pełnię w zewnętrznej części uda i tyle oraz wygodniejszą sylwetkę. Stale zmieniający się cykl trendów przywrócił następnie sylwetce szczuplejszy krój. Fenomen obcisłych dżinsów, który dominował w 2010 roku, dogonił również kultowe spodnie, gdy marka wypuściła 501 Skinny dla kobiet w 2017 roku. Inspirowana stylem vintage, sylwetka, uchwyciła elementy klasycznego stylu. Spodnie stały się bardziej szykowne, szczuplejsze i elastyczne… no wiecie, po prostu seksowne.

Obecnie dostępnych jest wiele wersji modelu 501 — między innymi Levi’s 501 Original, 501 Mid-Thigh Short, 501 Knee Length Short i 501 Cropped. Jest dosłownie coś dla każdego. Levi’s współpracował nawet z takimi markami, jak Re/Done przy tworzeniu ekskluzywnych, zrekonstruowanych modeli klasycznych dżinsów, udowadniając, że nawet po 150 latach wciąż można bawić się konwencjami. Ale rdzeń tego praktycznego modelu, niezmiennie, pozostaje tak wyraźny, że prawdopodobnie w każdej chwili możesz dostrzec parę 501 w tłumie. To się nazywa prawdziwa ikona stylu.

Dołącz do nas