Monroe prywatne zdjecia styl

Za seksownym uniformem Marilyn Monroe

Jaki styl prywatnie lubiła Marilyn Monroe?

Marilyn Monroe. Obraz kobiety, ucieleśniającej złoty wiek Hollywood, lata 50., amerykański sen. Symbol XX-wiecznej Ameryki, który przemawia do epoki głębokiej nierówności płci i uprzedmiotowienia kobiet. Feministki drugiej i trzeciej fali postrzegały Marilyn jako symbol wielu bitew przeciwko nadużyciom i nierówności płci. Kiedy zapytała swojego agenta, ile zapłacono jej za “Mężczyźni wolą blondynki”, dowiedziała się, że Jane Russell, zarobiłaby znacznie więcej niż ona. Była wściekła. Jej styl, poza ekranem, był odbiciem tego z czym borykała się przez całe życie – wizerunkiem “głupiutkiej blondynki”.

Emocjonalna zbroja

Wizerunek Monroe był tak stereotypowy w branży, że łatwo można było zapomnieć, że za tą “marką” stała osoba z krwi i kości. Ale w wolnych chwilach Monroe wolała spodnie i golfy lub proste sukienki, kontra przepych osoby publicznej. Ta prosta forma ubierania się, była intelektualnym wyrazem i też bardzo europejskim. Prawdziwa Norma Jeane była bardzo inteligentną i elokwentną osobą, która interesowała się wieloma rzeczami. I chciała, żeby traktowano ją poważnie. Tak samo jak innych wielkich intelektualistów jej czasów. Ten “mundur” intelektualistki był dla niej niezwykle ważny. Stanowił swego rodzaju zbroję emocjonalną i wypowiedź o tym, kim naprawdę była Monroe. A przede wszystkim jak chciała być postrzegana, czyli jako interesująca osoba, artystka i kobieta.

Obsesja Monroe

Chociaż czas Monroe był stosunkowo krótki, odcisnął silne piętno w historii mody i życia gwiazd – od cosplayu Madonny w epoce „Blond Ambition” po rozprzestrzenianie się sobowtórów Monroe. Jej wygląd jest nie tylko często naśladowany, ale także łatwy do zidentyfikowania. Kontrowersyjna historia z Kim Kardashian, która na Galę Met założyła słynną sukienkę, w której Monroe śpiewała „Happy Birthday” prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu w 1962 r., była kolejnym przypomnieniem zbiorowej obsesji na punkcie Monroe.

Monroe wkładała wiele wysiłku w stworzoną na ekranie postać – seksowną, efektowną i błyszczącą. Tę stronę Monroe najlepiej udokumentowano i właśnie to najbardziej kojarzy nam się z jej stylem. Mimo że niekoniecznie odzwierciedlała jej garderobę. W rzeczywistości jej prywatne stylizacje, dalekie od hiperseksownych kostiumów na hollywoodzkich planach i czerwonych dywanach, były odzwierciedleniem spokojnej wewnętrznej natury Monroe.

Moda to wielki biznes

Jej projektantem zarówno na planie, jak i prywatnie był między innymi William Travill. Odpowiadał za niektóre z najsłynniejszych kreacji Monroe, w tym białą sukienkę ze “Słomianego wdowca”, czy suknię, którą miała na sobie w “Mężczyźni wolą blondynki”. Bliska współpraca Monroe i Travilla jest doskonałym przykładem na to, jak związek między gwiazdą i projektantem, zaowocował modowym mariażem, który stworzył sposób, w jaki postrzegamy Marilyn Monroe dziś. Ten wizerunek Monroe skutecznie wykorzystywała. Nie tylko jako sposób na rozwój swojej kariery, ale także na zarządzanie (i manipulowanie) prasą – tworzeniem nagłówków na jej warunkach.

Czysta prowokacja

Dzięki tej umiejętności – używania ubrań do zwracania na siebie uwagi mediów – Monroe utorowała drogę kolejnym osobom publicznym, do wykorzystania swojego wyglądu i tworzenia głośnych nagłówków. Błyskotliwe kostiumy, które najbardziej kojarzymy z Monroe, wraz z jej urodą i wyrazistym wyglądem, sprawiły, że jest łatwą osobą do naśladowania – od Gwen Stefani do Billie Eilish, które powielają jej wygląd.

Przecierała drogę do tworzenia momentów, które trafiały na pierwsze strony gazet – pisze autorka książki “Classic Hollywood Style” Caroline Young. Prawdopodobnie była jedną z pierwszych osób, która sprytnie wykorzystała strój jako narzędzie do zwracania na siebie uwagi. Była po prostu o wiele mądrzejsza, niż ludzie myśleli i dokładnie wiedziała, co robi.

Trwały wpływ Monroe polega nie tylko na tym, jak stylizowała swój wizerunek, ale także na tym, jak jej dziedzictwo inspirowało twórców mody. Monroe zajmuje bardzo szczególne miejsce, jako amerykańska postać mody i słusznie. Chociaż istniało tak wiele innych postaci mody, Marilyn Monroe, była (i jest nadal) muzą dla wielu projektantów zarówno Monroe intelektualistka, jak i gwiazda filmowa.

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Dołącz do nas na Google News, Facebook i Instagram, włącz powiadomienia push. Zostań z nami!

Monroe prywatne zdjecia styl moda
Monroe styl moda
marilyn monroe styl moda
Monroe prywatnie
styl moda Marlyn Monroe

Dołącz do nas