Filmy o silnych kobietach
Filmy o silnych kobietach

6 filmów o kobietach i ich sile w świecie zdominowanym przez mężczyzn

Sukces zawodowy i prestiż często przypisuje się mężczyznom. A w kinie powtarza się zazwyczaj to samo, to znaczy wiele narracji, wychwalających męskie osiągnięcia. Nadal nie ma zbyt wielu obrazów, w których główną bohaterką jest silna kobieta. Istnieją jednak historie, które pokazują inną wizję i mogą być dla wielu kobiet przykładem. Dlatego wybraliśmy kilka dokumentów i filmów z prawdziwymi historiami o silnych kobietach, które oprócz tego, że odniosły sukces, stały się także inspiracją dla innych.

1. “Włoski dom mody – historia w trzech aktach”

Ten dokument przedstawia historię Fridy Giannini, jednej z nielicznych kobiet, która obrała kreatywny kierunek dla domu mody Gucci. Stanowi wspaniałą inspiracją dla kobiet, które chcą zajmować prestiżowe stanowiska – zazwyczaj przypisywane mężczyznom.

2. “Coco Chanel”

Film biograficzny opowiada o życiu jednej z największych projektantek w historii, Coco Chanel. Chanel od najmłodszych lat chciała zmienić bieg kreacji mody damskiej, dążąc do połączenia elegancji i wygody. Udało jej się zrealizować swoje pomysły i stała się znana na całym świecie jako ikona. To inspirujący film. Opowiada o tym, jak kobiecie udało się zrewolucjonizować rynek mody i uczynić go bardziej wyzwalającym dla kobiet.

3. “Erin Brockovich”

Film z Julią Roberts w roli głównej powstał na motywach prawdziwej historii Brockovich, która obecnie jest prezesem firmy konsultingowej. Pracuje również jako działaczka na rzecz ochrony środowiska. Jej kariera zaczyna się w małej firmie prawniczej. Erin odkrywa, że ​​wodę z pustynnego miasta zanieczyszczono, więc rozpoczyna śledztwo w tej sprawie.

4. “Diana Vreeland: cesarzowa mody”

Ten dokument z 2011 roku przedstawia redaktorkę amerykańskiego magazynu Vogue i Harper’s Bazaar, Dianę Vreeland – uważaną za jedną z najbardziej wpływowych osobistości w świecie mody. Inspirujący dokument o kobiecie, która podbiła swoje miejsce w tej branży. Film koncentruje się na jej karierze i osiągnięciach zawodowych.

5. “Żelazna dama”

Dramat opowiada historię Margaret Thatcher, pierwszej kobiety, którą wybrano na stanowisko premiera w historii Wielkiej Brytanii w 1979 roku. Film z Meryl Streep w roli głównej skupia się na rozwoju słynnej „żelaznej damy” i jej kariery politycznej, a także na jej relacjach uczuciowych i rodzinne. Inspirująca historia, mówiąca o sile kobiet w polityce, środowisku, które do dziś jest w przeważającej mierze zdominowane przez mężczyzn.

6. “Varda według Agnès”

Ten dokument jest autobiografią, wyprodukowaną i wyreżyserowaną przez Agnès Vardaherself. Artystka opowiada w nim swoją historię jako fotografki, filmowcy i artystki. Ponadto Agnès Varda ujawnia swoje procesy twórcze i doświadczenia związane z tworzeniem filmów. Film fabularny pokazuje jej walkę i odwagę, a także siłę woli w przejmowaniu firmy, która zawsze była w rękach mężczyzn z jej rodziny, chociaż prawnie należała do niej.

Dołącz do nas