Skincare Concept. Attractive Middle Aged Lady Applying Moisturising Face Cream At Home
Skincare Concept. Attractive Middle Aged Lady Applying Moisturising Face Cream At Home

Humektanty w kosmetyce – dowiedz się, jakie mają zastosowanie

Sponsorowane

Co to właściwie są humektanty?

Humektanty to składniki kosmetyków mające właściwości nawilżające. Dlatego też określa się je również mianem nawilżaczy. Jak działają humektanty? Ich główną cechą jest higroskopijność, czyli zdolność do wiązania wody. Humektanty przyciągają cząsteczki wody z głębszych warstw naskórka, wiążą je i utrzymują w warstwie rogowej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Paradoksalnie mogą one jednak przyczyniać się do wzmożonej przeznaskórkowej utraty wody (tzw. TEWL, czyli z języka angielskiego „transepidermal water loss”).

Dlatego niezwykle istotne jest, aby nigdy nie używać humektantów solo. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał nawilżający, należy zawsze łączyć je z emolientami, czyli składnikami natłuszczającymi. Emolienty tworzą na skórze warstwę okluzyjną – ochronny film, zapobiegający utracie wody z naskórka. Aby humektanty działały i efektywnie zatrzymywały wodę w skórze, niezbędny jest emolient, czyli m.in. oleje i masła roślinne, takie jak np. olej jojoba czy masło shea.

Czy humektanty są potrzebne każdej skórze?

Podstawą pielęgnacji każdej cery jest jej odpowiednie nawilżanie. Nawilżona skóra wygląda zdrowiej i młodziej. Jest gładka, miękka w dotyku i elastyczniejsza, a drobne zmarszczki są mniej widoczne. Przesuszona skóra ma większą tendencję do przedwczesnego starzenia się. Humektanty są więc nieodzowne, niezależnie od rodzaju skóry. W połączeniu z emolientami tworzą duet doskonały, wspierający równowagę hydrolipidową i zapewniający skórze dobrą kondycję, a także piękny wygląd.

Niektóre rodzaje skóry są jednak mocniej narażone na przesuszenie i z tego względu w ich przypadku stosowanie humektantów jest wyjątkowo istotne. Należy do nich między innymi skóra sucha i bardzo sucha, dojrzała, wrażliwa, dziecięca, skóra po zabiegach dermatologicznych oraz dotknięta problemami dermatologicznymi i hormonalnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy zaburzenia hormonalne. Im bardziej czujemy dyskomfort, uczucie ściągnięcia skóry, świąd czy swędzenie, tym bardziej potrzebujemy humektantów zapewniających wilgoć w naskórku oraz emolientów zatrzymujących tę wilgoć.

Najpopularniejsze humektanty stosowane w kosmetykach

Humektanty – zaraz obok emolientów – są podstawową grupą substancji pojawiających się w składzie kosmetyków. Występują w produktach przeznaczonych do pielęgnacji każdego typu cery: suchej, tłustej, mieszanej czy wrażliwej.

Ich lista jest bardzo długa, jednak warto wymienić te najpopularniejsze. Należy do nich m.in. kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna (dostępna m.in. na https://ecospa.pl/gliceryna-kosmetyczna-roslinna-99-5-ph-eur-), ekstrakt z aloesu, D-pantenol, kwas mlekowy, kwas laktobionowy, alantoina, niacynamid, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z korzenia lukrecji oraz arginina.

Warto włączyć te substancje do swojej pielęgnacji, zwłaszcza gdy Twoja skóra cierpi z powodu przesuszenia. Szukaj ich w składzie kosmetyków drogeryjnych i aptecznych, dodawaj poszczególne humektanty do gotowych produktów (pojedyncze humektanty znajdziesz w sklepach z surowcami kosmetycznymi, takimi jak Ecospa) lub twórz własne kosmetyki DIY z ich udziałem.

Dołącz do nas