hermes torba

Kobiecy obiekt pożądania – za co kochamy torbę Hermès Kelly

Poznaj Hermès Kelly. Znaną jako bardziej elegancką siostrę modelu torebki Birkina, nazywaną sac à main pour la dame, co oznacza „kobiecą torebkę”. Obiekt pożądania, który zdecydowanie plasuje się na liście jako jeden z najbardziej kultowych przedmiotów w historii mody. Projekt torby Hermès Kelly, stworzony w latach 30. XX wieku, był jak na swoje czasy, śmiały. Wzbudził wielkie zainteresowanie ze swoją trapezoidalną strukturą i sztywnym górnym uchwytem – prawdziwy jednorożec w erze ultrakobiecości. Ale zacznijmy od początku… Jest rok 1954. Projektantka kostiumów do romantycznego thrillera “Łapać złodzieja” otrzymała pozwolenie na zakup niektórych rzeczy od Hermèsa dla przyszłej małżonki Monako, Grace Kelly. Tak rozpoczęła się trwająca od dziesięcioleci historia miłosna z marką.

Księżniczka Hermès Kelly

Kelly, znana w swoim czasie jako „Ukochana Ameryki”, została uwieczniona w uświęconych salach stylu i poślubiona rodzinie królewskiej Monégasque, kiedy poznała księcia Monako Rainiera III, podczas sesji zdjęciowej na Festiwalu Filmowym w Cannes. Kiedy świeżo upieczona księżniczka spodziewała się pierwszego dziecka, wprowadziła torbę do głównego nurtu świadomości. Strategicznie trzymała ją przed swoim brzuszkiem, starając się zachować jak największą prywatność. Słynne zdjęcie Kelly z torebką, które ostatecznie znalazło się na okładce magazynu Life, przeszło do historii. Publiczność z uwielbieniem zaczęła nazywać torbę „The Kelly”, a Hermés oficjalnie przemianował ją na jej cześć w 1977 roku. Ale wyjątkowość tej torby nie kończy się na romantyzmie z rodziną królewską w tle.

Hermes Grace Kelly

Rzemieślnicza sztuka tworzenia rzeczy trwałych

Wykonanie każdej z upragnionych toreb Hermés Kelly zajmuje od 18 do 20 godzin, w zależności od doświadczenia rzemieślnika, w którego rękach torba pozostanie od początku do końca. Torebka Kelly składa się z dokładnie 36 kawałków skóry, 20 metrów nici i 680 całkowicie ręcznie szytych ściegów – ucieleśniających słowo „luksus”. Niesławny szew punktowy (ścieg siodłowy) jest najbardziej charakterystycznym atrybutem Kelly (i jego siostry, Birkin). Skośny ścieg wykonuje się ręcznie za pomocą szydła, które otwiera otwór, przez który przechodzi nić. Dwa kawałki nici są następnie przeplatane w jednej linii. Daje to niezniszczalny ścieg, dzięki czemu nawet jeśli nić się zerwie, ścieg pozostanie nienaruszony. Wyraźny, sztywny uchwyt do noszenia torebki, jest najbardziej skomplikowaną częścią torby do wykonania i zajmuje około czterech godzin. Składa się z warstw skóry, połączonych szwami, wykończonych gorącym woskiem.

Tradycyjny Kelly ma dwa style: retourné i sellier. Kiedy obserwuje się je obok siebie, subtelna różnica między sposobem ich wykonania ma duże znaczenie. Oryginalny styl – „seller” – jest sztywny i bardziej pudełkowaty, zszywa się go od zewnątrz do środka i wykończa żywicą. Z kolei styl „retourné” – od środka na zewnątrz. Torbę dosłownie składa się na lewą stronę, zszywa, a następnie odwraca. Jej krawędzie tworzą zaokrąglenie, które daje bardziej miękki efekt.

Pokochasz każdy styl torby Hermès Kelly

Ale jest też trzeci, bardzo rzadki styl. Aktualnie można go znaleźć tylko na rynku wtórnym: sellier mou (mou, po francusku oznacza „miękki”). Ten projekt nie posiada dodatkowej warstwy skórzanej podszewki, którą można znaleźć w innych modelach – dzięki temu torba może być składana od dołu. Podobnie, obecnie wycofany Kelly Flat, skomponowano z tym samym założeniem – można go całkowicie złożyć. Ma również skórzaną klamrę zamiast tradycyjnego zamknięcia typu touret (obrotowego). W przeszłości torbę wytwarzano w różnych stylach: wydłużony Shoulder Kelly z dłuższą rączką do noszenia na ramieniu. Jest też Kelly Voyage, 50-centymetrowy Kelly z odpinanym grubym płóciennym paskiem, który, jak sama nazwa wskazuje, jest idealny do podróży. Jest też Kelly Relax, komicznie ogromna, ale wciąż elegancka wersja klasyka.

Każdy styl jest dostępny w szerokiej gamie okuć, kolorów i skór. Dwie główne opcje sprzętowe to złoto lub pallad (kolor srebrny). Kellys rzadko są również dostępne w innych rodzajach materiału niż różowe złoto, gilosz, a nawet inkrustowany diamentami materiał z litego złota, z ceną nie dla osób o słabych nerwach. Oprócz różnych stylów, tradycyjny Kelly, występuje w różnych rozmiarach. Od Micro Kelly (15) do nowych świętych grali: Mini Kelly i Mini Kelly II (Kelly 20) i klasycznych 25, 28 i 32, 35, 40 – pomiar w centymetrach wzdłuż przedniej dolnej części torby.

(nie)sławna rodzina torby Hermès Kelly

Popularność torby Kelly zainspirowała również całą gamę przedmiotów. Hermès Kelly to cała rodzina, pożądanych innych toreb. Często uważa się, że Hermès Birkin i Kelly to jedyne torby, warte tej inwestycji. Ale rozszerzenie innych modeli obejmuje: Kelly Flag, Kelly Cut, Kelly Longue, Kelly Pochette i Kelly Danse. Nie zapominając o nowych dodatkach. Chociażby jak Kelly To Go, a także pasek Kelly oraz inne skórzane elementy biżuterii i zegarki o tematyce Kelly. Kelly Cut to jeden z bardziej godnych uwagi elementów na tej liście. Charakteryzuje się cechami Kelly przekonceptualizowanymi, zachowując ogólną podstawę Kelly – czyli touret i górną klapę – z dodatkową elegancją wydłużonego tułowia. Nowa Kelly To Go, odzwierciedlająca nowoczesny styl życia i zmieniające się gusta, ponownie uosabia esencję Kelly. Model wyobrażono w bardziej uniwersalnym stylu, jako torba na ramię dla współczesnego kolekcjonera.

hermes brikins
Hermès Birkin

Ostatnio model Kelly przeprojektowano do tegorocznej kolekcji biżuterii Kellymorphose. Pierre Hardy czerpał inspirację z oryginalnych elementów projektu torby, przekształcając je w cenne akcesoria. Zaowocowało to kolekcją pierścionków i bransoletek, nawiązujących do gavroche Kelly, jak i płynnymi naszyjnikami, które tworzą kształt Kelly z metali szlachetnych. Od sposobu zszycia skóry, po fakt, że każdą torebkę Hermès – czy to zakupioną w butiku, czy na rynku wtórnym – zawsze można odesłać do Hermès w celu serwisu i naprawy. Kelly zbudowano, aby wytrzymać próbę czasu i zmieniające się trendy. I za to ją kochamy.

Dołącz do nas