Moschino Pablo Picasso 2020
Moschino Pablo Picasso 2020
Moschino Pablo Picasso 2020

Najbardziej ikoniczne kolekcje mody inspirowane sztuką

W całej historii moda i sztuka szły ramię w ramię. Projektanci często zapożyczali pomysły z ruchów artystycznych i reinterpretowali je na wybiegu. Nawiązania można było zobaczyć w subtelnych odniesieniach w paletach kolorów, czy też w pełnym celebrowaniu charakterystycznego stylu malarza. Przypominamy te najbardziej ikoniczne nawiązania projektantów do sztuki, które sprawiają, że słynne dzieła malarzy ożywają na ubraniach.

Alexander McQueen x Gustav Klimt (2013)

klint moda

W swojej kolekcji kurortu na 2013 rok Alexander McQueen zwrócił się do austriackiego malarza-symbolisty z początku XX wieku, Gustava Klimta. W szczególności do jego złotych obrazów, które wyróżniały się wykorzystaniem złoconych mozaik oraz przedstawianiem kobiet w zmysłowych uniesieniach. Kolekcja przedstawiała te polaryzujące obrazy w teksturowanych metalicznych tkaninach i surowych, ale delikatnych sylwetkach, które celebrowały kobiece ciało.

Yves Saint Laurent x Piet Mondrian (1965)

laurent 1965 moda

Kolekcja Mondrian to jedno z najbardziej pamiętnych połączeń mody i sztuki. W 1965 roku francuski projektant mody Yves Saint Laurent złożył hołd minimalistycznym obrazom holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Laurent stworzył sześcioczęściową kolekcję sukienek w kształcie litery A, które zostały zapamiętane jako definitywne elementy mody lat sześćdziesiątych. Mondrian był częścią holenderskiego ruchu artystycznego De Stijl – znanego również jako neoplastycyzm. Definiowany przez abstrakcyjne bloki podstawowych kolorów w prostych kompozycjach, które płynnie przekładały się na ubrania.

Moschino x Pablo Picasso (2020)

Moschino Pablo Picasso 2020

Moschino i Pablo Picasso mają ze sobą wiele wspólnego – zamiłowanie do odważnych kolorów, zmysł dramatyzmu i chęć przekraczania granic wizualnej ekspresji. Wszystko to złożyło się na kolekcję wiosna-lato 2020 Moschino, której dyrektorem kreatywnym był Jeremy Scott. Kubistyczne i surrealistyczne prace hiszpańskiego malarza kroczyły po wybiegu jako strukturalne sukienki, przesadne dodatki i dosłowne ramy trzymane przez modelki.

Louis Vuitton x Yayoi Kusama (2023)

Louis-Vuitton-Kusama-torby-w-kropki-1

Japońska artystka Yayoi Kusama i Louis Vuitton dzielą się historią łączenia kropek między modą i sztuką. Najpierw w 2012 roku, a następnie ponownie dziesięć lat później, dzięki ich współpracy, w ramach której wykorzystano charakterystyczne dla Kusamy potrójne kropki w strojach i dodatkach. W marcu 2023 r. rozpoczęła się trzecia współpraca z kolejną serią akcesoriów z monogramami. Kolekcja przedstawia kolorowe dynie, kwiaty i twarze Kusamy – jest nawet jedna torebka w kształcie słynnej tykwy Kusamy.

Chloé x Artemisia Gentileschi (2023)

Kolekcja gotowych ubrań Chloé na jesień 2023 r. czerpała inspirację z włoskiej malarki barokowej Artemisi Gentileschi, która była jedną z najwybitniejszych artystek w siedemnastowiecznym świecie sztuki, w dużej mierze zdominowanym przez mężczyzn. Gentileschi skierowała napotykane przeszkody na dzieła sztuki, przedstawiające silne biblijne bohaterki, tworząc wyzywającą wersję kobiecego doświadczenia, które zostało uhonorowane mocnymi sylwetkami Chloé i stonowanymi paletami kolorów w najnowszej kolekcji.

Paco Rabanne x Salvador Dalí (2023)

W trakcie tygodnia mody w stolicy mody – Paryżu, Julien Dossen, postanowił uczcić pamięć niezapomnianego Paco Rabanne, dostarczając niezwykłe modowe przeżycie. Na wybieg w Musée d’Art Moderne, dom mody, wysłał około 40 stylizacji kolekcji Paco Rabanne jesień/zima 2023. W tym pięć projektów z obrazami hiszpańsko-francuskiego artysty i bliskiego współpracownika Rabanne, Salvadora Dalí.

Dołącz do nas