Eliksir młodości w duchu przeszłości – Burberry

Jak będzie wyglądało przebudzenie Burberry? Oto pytanie, na które brytyjski dom mody próbuje odpowiedzieć debiutancką kolekcją nowego dyrektora kreatywnego Daniela Lee. W końcu w ciągu kilku lat u steru Bottega Veneta, projektant, przekształcił senny dom mody Bottega w budzącego się olbrzyma. Czy zrobi to samo dla innej historycznej marki?

Czas pokaże, ale jego kolekcja na jesień/zimę 2023-24 może dostarczyć pewnych wskazówek. Dziedzictwo było na pierwszym planie i Lee mocno się nad tym pochylił. Mnóstwo peleryn, kraty nova i rycerzy konnych złożyło hołd ikonom domu, zwiastując nowy rozdział w Burberry, choć związany z przeszłością. Chociaż nieobecna w kolekcji była zwykła paleta domu, w której zanurzył się poprzednik Lee, Riccardo Tisci. Zamiast beżu, Lee pracował w kolorystyce bakłażana, kobaltowego błękitu, musztardowej żółci i karminu, nasycając ubrania punkowym duchem.

Oda do młodości

W tym duchu Lee zdaje się sugerować, że młodość może być eliksirem, który ożywi Burberry i zapoczątkuje nowy złoty wiek dla marki. W tym celu rozciągnął słynną kratę nova na kurtkach typu bomber i workowatych spodniach z kieszeniami zapinanymi na zamek. Luźne, oversizowe proporcje, pasujące do powszechnego pragnienia ubierania się zgodnie z płcią, współgrały z kaloszami i kamuflażowymi parkami. Starając się jeszcze bardziej przyciągnąć przedstawicieli pokolenia Z, Lee uzupełnił kolekcję serią t-shirtów z nadrukami, masywnymi butami i tenisówkami z ćwiekami. Ale ostatecznie to następne pokolenie zadecyduje, dokąd zmierza dom.

W duchu przeszłości

W debiutanckiej kolekcji Damiela Lee łatwo było dostrzec ody do kulturowo istotnych brytyjskich odniesień: chavów, punków, a nawet polowań (à la dzianinowy kapelusz w kształcie kaczki i płaszcze obszyte niesamowitą ilością piór). Spod zwojów materiału wystawały kalosze i symfonia niedopasowanych nadruków. Nowe spojrzenie na jeźdźca Prorsum zostało wydrukowane na pelerynach — ale nie tylko ze względu na logo. Trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby to zauważyć.

Dodatki dla pokolenia Z

Lee ma historię tworzenia pożądanych akcesoriów i odzieży wierzchniej na najwyższym poziomie. W nowej kolekcji Burberry na sezon jesień/zima 2023-24 pojawiły się oryginalne buty, w postaci bufiastych trampek, jak i puszyste futrzane obcasy i dziergane pokrowce na termofory. Szkarłat zmieszany z głębokim granatem, a królewskie fiolety z żółciami nałożonymi na ubrania, przypominały coś, co mogliśmy zobaczyć u Miuccia Prada przed Rafem Simonsem. Każdy element kolorystyczny jest zabawą z przeciwstawnymi paletami kolorów i unikania bezpiecznych wzorów. Ten ruch jest niepodobny do niczego, co widzieliśmy od lat w Burberry. I to jest dobry kierunek.

W międzyczasie wygląda na to, że Lee wciąż zastanawia się nad pomysłami, które mogłyby konkurować z wirusową saszetką Bottega Veneta. Na jesień 2023 roku wypuścił na wybieg akcesoria – od torebek po torby przez ramię, szaliki XL i nieoczekiwanie termofory. Kto wie? Może to być ukłon w stronę jego poczucia humoru i pewności siebie. Ale kiedy Lee projektuje, następuje szaleństwo i tylko kwestią czasu jest, kiedy nas zaskoczy.

Bruberry kolekcja Lee pokaz moda londyn 23
Bruberry kolekcja 2023 pokaz mody londyn
Bruberry Daniel Lee moda pokaz londyn 23
Bruberry Daniel Lee moda londyn 23
Bruberry kolekcja pokaz mody londyn

Dołącz do nas