Taofeek Abijako – podróż do rodzinnych korzeni NY FW23

Kiedy Taofeek Abijako założył swoją wytwórnię Head of State w wieku 17 lat w 2016 roku, jej misją było reprezentowanie postkolonialnej afrykańskiej kultury młodzieżowej. Teraz, siedem lat później, Abijako nadal ma tę pewność siebie w realizacji swoich marzeń, która przewyższa jego wiek. W kolekcji, pod tytułem „Memories of Home”, Abijako złożył hołd podróży swojego ojca Nureni Abijako z Lagos w Nigerii do Hiszpanii na początku 2000 roku. Podczas swojej podróży Nureni przemierzał pustynie i nielegalnie żeglował łodzią po morzach w poszukiwaniu lepszej przyszłości na zachodzie.

W pogoni za marzeniami

Duch kolekcji odzwierciedlał wiele wspomnień z domu, o których Abijako senior marzył podczas swojej migracji – rodzina, dom, architektura i wspólne rozmowy. Przy porywającej ścieżce dźwiękowej, na którą składały się nigeryjskie pieśni ludowe, modelki uczesane w długie warkocze z twarzami zalanymi łzami, prezentowały rozkloszowane sukienki, dopasowane garnitury z rozszerzanymi nogawkami, obcisłe asymetryczne suknie i kurtki z wyrzeźbionymi ramionami w żywej palecie kolorów.

Wzruszający finał

Kolekcja pełna była odniesień do unikalnej tekstury architektonicznej Lagos. Niuansów społecznych i punktów orientacyjnych, co sprawiło, że finał programu, kiedy rodzice Taofeeka rzucili się na wybieg, by przytulić syna, był jeszcze bardziej znaczący.

Podróż mojego ojca, zarówno z dala od domu, jak i z powrotem, była odtworzeniem i zapowiedzią podróży, którą wielu uchodźców, przesiedleńców i zmarginalizowanych społeczności odbyło, odbywa i będzie odbywać w tym stuleciu – powiedział młody projektant. Wraz z narastaniem kryzysu uchodźczego coraz ważniejsze staje się zastanowienie nad naszymi własnymi wspomnieniami z domu i nad tym, jak to, co pamiętamy, wpłynie na to, co ma nadejść.

Dołącz do nas