Guy Bourdin
Guy Bourdin
Guy Bourdin

Wstawa Guy Bourdin’a w Armani/Silos Mediolan

Wraz z Tygodniem Mody w Mediolanie, w przestrzeni wystawowej Armani/Silos, zbiegła się wystawa fotografa Guy Bourdin’a, zatytułowana „Guy Bourdin: Storyteller”. Jest to rzadka okazja do obejrzenia przełomowych prac fotografa obok mniej znanych fragmentów jego twórczości. Tytuł wybrano ze względu na umiejętność Bourdina do tworzenia fotograficznej narracji, częściowo zainspirowanej jego wieloletnim podziwem dla wizualnych krajobrazów Alfreda Hitchcocka i Edwarda Hoppera. Był zasadniczo gawędziarzem, gawędziarzem, zdolnym do skondensowania całych powieści, zwykle kryminalnych lub noir, w jednym ujęciu  – opisuje Armani/Silos.

Guy Bourdin w Armani/Silos

W komentarzu do wystawy Giorgio Armani zauważa, że ​​podobieństwa między jego własną marką dyskretnego luksusu a przejrzystymi, graficznymi i efektownymi pracami Bourdina, nie są oczywiste (prace fotografa są nacechowane seksualnością), choć taka opozycja jest częścią intencji stojącej za Armani/Silos.

[Chcę, aby] Armani/Silos stał się centrum współczesnej kultury fotograficznej. Miejscem obejmującym wszystko, co jest związane ze światem Armaniego, a także rzeczami, które nie mogą być od niego oddalone – mówi projektant. Poczucie prowokacji jest od razu widoczne w jego pracach [Guy Bourdin’a], ale to, co mnie najbardziej uderza – i na czym chciałem się skupić – zamiast tego, to jego swoboda twórcza, umiejętności narracyjne i wielka miłość do kina – kontynuuje Armani, którego własna miłość do filmu jest dobrze znana.

Twórczość Guy Bourdin’a

Bourdin urodził się w Paryżu w 1928 roku. Karierę artystyczną zaczynał jako malarz, zanim sam nauczył się fotografii na początku lat pięćdziesiątych. Mniej więcej w tym czasie poznał artystę Mana Raya, którego wpływ widać w często surrealistycznych elementach prac Bourdina. Jednak fotografia mody stała się medium, z którego Bourdin jest najbardziej znany. Fotograf współpracował zwłaszcza z Vogue France, magazynem, który zdefiniował jego karierę.

Wystawa obejmie 100 fotografii, wybranych we współpracy między Armanim a Guy Bourdin Estate. Wystawa „Guy Bourdin: Storyteller” będzie dostępna dla publiczności od 24 lutego do 31 sierpnia 2023 r.

Dołącz do nas