Ghosting co to jest
Ghosting co to jest

Ghosting – nagłe znikanie, czyli brak dojrzałości w związku

Majka poznała super faceta online i od razu się polubili. Rozmawiali codziennie na aplikacji randkowej, gdy tylko otworzyła oczy. Po tygodniu intensywnych rozmów online postanowili wymienić się numerami telefonu. Kontakt nabrał rozpędu. Tydzień później postanowili spotkać się osobiście. Przyszedł i po prostu siedzieliśmy w samochodzie i spędzaliśmy czas. Mówi Maja. Nie byłam pewna, czy to dobry pomysł, żeby tak szybko poznał moje dzieci, ale on nalegał. Nic się też po tym nie zmieniło. Nadal rozmawialiśmy codziennie, przez cały dzień. A potem, jak zwykle pisaliśmy, zapytał, jak mi idzie, a ja odpowiedziałem dobrze i to była ostatnia wiadomość od niego.

Nie odpowiadał. Więc pomyślałam, że może śpi albo jest zajęty, ale w miarę upływu dni wysyłałam SMS-y, ale bez odpowiedzi. Po kilku dniach Maja zdecydowała się zadzwonić. Telefon zadzwonił trzy razy i odłożyłam słuchawkę, gdy zdałam sobie sprawę, że nie odbierze. Sprawdziłam jego media społecznościowe i był aktywny. Zmienił swoje zdjęcie profilowe. Przynajmniej wiedziałam, że wszystko jest w porządku, ale moje uczucia zostały zranione.

Ghosting –  to nie jest zjawisko (tchórzostwo i brak dojrzałości)

Być może historia Mai jest Ci znana, a może nawet dotknęła Ciebie osobiście. Jeśli zadawałaś sobie pytanie: czy coś ze mną nie tak? czy coś zrobiłam źle? Odpowiedź jest krótka: nie, nic nie zrobiłaś źle i zapewniam, że wszystko z Tobą w porządku. Dlaczego więc tak się stało? Ghosting jest często postrzegany jako niedojrzały lub pasywno-agresywny sposób na zakończenie związku. W innych przypadkach może to być nawet formą emocjonalnego znęcania się. Istnieją dwa główne powody, dla których dana osoba znika bez słowa (które łączą się ze sobą).

Tchórzostwo i brak dojrzałości

Niektórym łatwiej jest (w każdym razie na krótką metę) zniknąć bez słowa, niż szczerze porozmawiać, dlaczego nie jest już zainteresowany utrzymaniem kontaktu. Osoba, która znika, staje się tzw. duchem. Chce uniknąć konfrontacji lub odpowiedzialności za czyjeś zranione uczucia, więc po prostu przerywa wszelką komunikację i ma nadzieję, że ta wskazówka zostanie zrozumiana. Bez słowa.

Za dużo bodźców (czyli znów brak dojrzałości)

Dzięki randkom internetowym pojawia się coś, co może wydawać się nieskończonym wyborem. Ponieważ jest tak wiele możliwości, randkowicze online, szybko przyjmują nastawienie „OK, następny ” lub „może sprawdzić ktoś jeszcze?”. Czasami osoba sprawia wrażenie miłej i zainteresowanej, ale żongluje między kilkoma innymi osobami, zanim podejmie decyzję (o ile tak się w ogóle stanie). Istnieją również inne powody, dla których ludzie stają się duchami, w tym strach przed reakcją drugiej osoby na odrzucenie.

Jak rozpoznać ghosting?

Ghosting ma różne oblicza i wbrew pozorom nie zawsze jest związany z randkowaniem. Może dotykać osoby w pracy, szkole, itd. Może być również przekazywany przez osoby, z którymi nie jesteś w intymnej relacji – znajomi, pracodawcy. Sami również możemy nieświadomie być “widmem”. Oto niektóre rodzaje ghostingu:

  • Ignorowanie lub nieodpowiadanie na czyjeś wiadomości tekstowe lub e-maile w nieskończoność
  • Zostawianie czyichś wiadomości tekstowych bez odczytania
  • Umawianie się z kimś na randkę, a potem nagłe zerwanie kontaktu
  • Nagłe nieodpowiadanie osobie, z którą regularnie prowadzono rozmowę
  • Nagle zerwanie wszelkiej komunikacji z kimś po spotykaniu się przez miesiące, a nawet lata
  • Celowe reagowanie powoli, krótko lub niezobowiązująco na teksty, żeby doprowadzić do rezygnacji
  • Umawianie się z kimś na randkę i nie pojawienie się, bez wyjaśnień, działań następczych lub przeprosin
  • Rozmowa kwalifikacyjna z kimś w sprawie pracy, a następnie nie poinformowanie o wyniku rekrutacji (tak to też jest ghosting!)
  • Rezygnacja z pracy bez poinformowania pracodawcy
  • Nagle przestawanie pojawiania się np. na sesjach z terapeutą, trenerem personalnym, itd. Nie mówiąc, że nie chcesz już z nimi pracować
  • Planowanie spotkania, nie pojawianie się na nim, bez ostrzeżenia lub wyjaśnienia

Jak reagować (albo nie reagować) na ghosting

Widmo, odrzucenie boli. Jest to szczególnie bolesne, ponieważ zostajesz bez racjonalnego uzasadnienia, wskazówek, jak postępować, a często masz mnóstwo emocji do samodzielnego uporządkowania. Jeśli cierpisz z powodu porzucenia lub problemów z poczuciem własnej wartości, taka sytuacja może je wysunąć na pierwszy plan. Niestety, nie ma magicznej kuli ani sprawdzonej porady, która szybko poprowadzi do wyzdrowienia ze zranionego serca, ale jest zdrowy rozsądek.

Unikaj przypomnień o swoim byłym. Prawdopodobnie spowodują powrót bolesnych emocji i nie pomogą w emocjonalnym zamknięciu ani zrozumieniu, dlaczego ktoś tak postąpił. Po tym, jak przestaniesz się torturować, przeglądając stare zdjęcia, zapisane stare teksty, nowe posty w mediach społecznościowych i cokolwiek innego, co może dać wgląd w to co robi Twój “duch”, spróbuj znaleźć inne zajęcie.

I najważniejsze, wiedz, że prawdopodobnie nie chodzi o Ciebie ani o coś, co zrobiłaś źle. Zdaj sobie sprawę, że jeśli Twój były wybrał strategię zjawy, żeby z Tobą zerwać, prawdopodobnie mówi Ci to coś o nim i jego wadach. W każdym razie, na pewno nie wskazuje, że problem leży po Twojej stronie. Zachowaj godność. Skup się na własnym zdrowiu, szczęściu i przyszłości. Pozostaw widmo za sobą, żeby samo poradziło sobie z ostatecznymi konsekwencjami własnej niedojrzałości i braku odwagi w związku.

Czy ghosting zawsze jest zły? (zaufaj intuicji)


W wielu przypadkach ghosting jest uważany za niepoprawne zachowanie. I w wielu przypadkach, rzeczywiście tak jest. Istnieją jednak wyjątki, kiedy dalsza komunikacja może być czymś złym lub nawet potencjalnie niebezpiecznym. Taka sytuacja, to ta, w której dowiadujesz się, że dana osoba jest w związku małżeńskim lub związku, uczestniczy w nielegalnych lub niesmacznych zachowaniach lub wykazuje toksyczne cechy.

Jeśli czujesz się nieswojo lub czujesz się zagrożona przez kogoś w jakikolwiek sposób, pamiętaj, że najlepiej jest podążać za instynktem. Możesz po prostu mieć złe przeczucia. W takich przypadkach nic nie musisz udowadniać, ani mieć poczucia winy. Człowiek widmo może być przydatnym sposobem samoobrony i spokoju ducha. Jeśli uważasz, że w Twoim najlepszym interesie byłoby całkowite zerwanie kontaktu z daną osobą, nie pozwól, aby poczucie winy powstrzymało Ciebie od robienia tego, co jest dla Ciebie dobre i co ostatecznie zapewni Ci bezpieczeństwo.

Dołącz do nas