kolor różowy historia
kolor różowy historia

Z miłości do różu – jak narodził się najsłodszy kolor świata

„W środy ubieramy się na różowo” – mówiła Karen Smith (Amanda Seyfried) w „Wrednych dziewczynach”. Ale różowy to kolor, który celebruje się każdego dnia tygodnia. Na myśl o kolorze różowym mogą pojawić się wizje gumy do żucia, blasku Marilyn Monroe lub najbardziej niezawodnego elementu garderoby w szafie. Różowy może być tym wszystkim, ale reprezentuje także głębsze emocje w życiu. Kobiecość i miłość to ideały pokoleniowe, które zachowały się na przestrzeni dziejów wraz z kolorem różowym.

Boskie ucieleśnienie

Pierwsza kobieta wyróżniona w tej kategorii kolorystycznej naprawdę wykracza poza kobiecość. Jej boskość nigdy nie uczyniła jej człowiekiem. Wenus, bogini miłości i piękna, zwykle przyozdabiana jest w swojej nagości obok różowych ozdób. Na jednym z jej najsłynniejszych przedstawień, Narodziny Wenus autorstwa Botticellego, jej skóra jest bladoróżowa, prawie biała, z rumieńcami na policzkach – świadectwo jej konotacji z intymnością i miłością.

Wenus Boticelli
Wenus, Boticelli

Chociaż Wenus może ucieleśniać kolor różowy, pewna francuska kochanka sprawiła, że ​​kolor ten stał się popularny wśród mas z wyższych sfer. W XVIII wieku Madame de Pompadour, kochanka króla Ludwika XV, uwielbiała kolor różowy i wprowadziła go do swojego stylu życia. Wraz ze wzrostem jej przywiązania do koloru rosła jego popularność na francuskim dworze. Arystokratyczni mężczyźni i kobiety postrzegali wówczas różowy jako jeszcze bardziej luksusowy kolor, a tym samym symbol klasy i statusu. Sèvres, francuska firma produkująca porcelanę, zwraca uwagę na jej głębokie przywiązanie do tego koloru. Firma nazwała nawet kolor „Rose Pompadour” na jej cześć.

Madame de Pompadour
Madame de Pompadour

Ewolucja koloru różowego

To połączenie nagości, miłości i delikatności klas wyższych do kolorów trwało do XIX wieku. Następnie rozpoczęło się przejście od koloru neutralnego płciowo do ucieleśnienia kobiecości. Męskie kolory stawały się coraz ciemniejsze. Kobieca kolorystyka skupiona na jasnych i pastelowych odcieniach. Na początku XX wieku nastała epoka industrializacji. Różowy stał się popularny wśród ludzi z klasy średniej i niższej. Stał się kolorem wszystkich ludzi. Popularność jasnego różu przeniosła się na inne odcienie. Jasne róże, takie jak magenta i fuksja, były obfite, ponieważ barwniki były tańsze. W XX wieku kolor różowy nieustannie ewoluował. W latach czterdziestych różowy był zarezerwowany wyłącznie dla kobiet, często podkreślając (wymuszony) brak służby wojskowej. Ciemne kolory odzwierciedlały zaangażowanie wojskowe. Różowy zarezerwowały gospodynie domowe.

Gospodyni domu lata 50
Gospodyni domu, lata 50.

Różowa rewolucja

Lata 60. to rewolucyjny czas w historii różu. Podobnie jak Madame de Pompadour, była pierwsza dama Mamie Eisenhower wprowadziła do Białego Domu nową erę różu. Miała również kolor nazwany jej imieniem: „Mamie Pink”. Na scenę wkroczył różowy wystrój domu, a także jej garderoba. Jeden z jej najsłynniejszych różowych zestawów składał się z inauguracyjnej sukni wysadzanej oszałamiającymi 2000 kryształków.

W latach 60. Jackie Kennedy zwróciła na siebie uwagę jako kolejny model różu. Przed zabójstwem jej męża, Johna F. Kennedy’ego, niesławne różowe garnitury były podstawą jej garderoby. W jej szafie zawsze znajdowały się jasnoróżowe suknie i pasujące komplety. Wyrafinowanie i równowaga koloru Jackie zaprzeczały jednak jednej hollywoodzkiej blondynce: Marilyn Monroe. Monore wybrała jasne, jaskrawe odcienie różu zamiast pudrowych barw.

Monroe rozowa sukienka
Monroe

Róż ponad podziałami

W 1999 roku Monica Helms, weteranka marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, stworzyła „flagę dumy transpłciowej”. Flaga zawiera paski niebieskiego, różowego i białego ułożone jeden na drugim. Kolory reprezentują niebieski dla chłopców, różowy dla dziewcząt i biały dla osób neutralnych płciowo lub interseksualnych. Helms stworzyła tę flagę po ośmiu latach służby w ukryciu. Dziś kolor różowy kojarzy się z ikonami mody i celebrytami, jak chociażby Paris Hilton (nawiązując do lalki Barbie).

Paris hilton
Paris Hilton

Od samego początku różowy był kolorem miłości i komfortu, intymności i realności. W latach 80. Susan G. Komen dla The Cure przyjęła różowy jako uniwersalny kolor w świadomości raka piersi. Dziś ten symbol jest nadal wspierany przez różowe wstążki – znak pocieszenia i uzdrowienia dla wszystkich osób, dotkniętych rakiem piersi. Różowy uchwycił również walkę kobiet i tych, które wciąż walczą o równouprawnienie. Różowe czapki z dzianiny w niewyraźnym kształcie kocich uszu. Te kultowe różowe nakrycia głowy wywodzą się z Marszu Kobiet 2017. Kapelusz był subtelnym ukłonem w stronę byłego prezydenta Donalda Trumpa – próbą odwrócenia jego krzywdzących słów pod adresem kobiet.

Protest kobiet Trump

Innym aspektem roli koloru w walce kobiet o równouprawnienie jest „różowy podatek”. Różowy podatek jest formą dyskryminacji cenowej ze względu na płeć. Oznacza to, że produkty skierowane do kobiet są często sprzedawane po wyższych cenach niż ich męskie odpowiedniki. Chociaż kolor różowy od dawna jest symbolem kobiecości i praw kobiet, jest także oznaką tego, jak daleko zaszło społeczeństwo i jak daleko musi zajść.

Róż najstarszy kolor świata

Jest powód, dla którego wspaniały kolor różowy jest tak kochany i czczony w historii. W 2018 roku naukowcy na Saharze znaleźli skały liczące 1,1 miliarda lat, które zawierały najstarszy znany na świecie pigment: różowy. Jasne odcienie różu są obecnie znane jako jeden z najstarszych kolorów na świecie.

Dołącz do nas