ocenianie innych intuicja relacje
ocenianie innych intuicja relacje
by Zipcy

Oceniasz innych? możesz się mylić

Często mówi się, że powinniśmy postawić się w sytuacji innej osoby, aby lepiej zrozumieć jej punkt widzenia. Ale badania psychologiczne sugerują, że ta postawa pozostawia wiele do życzenia. Kiedy wyobrażamy sobie wewnętrzne życie innych ze swojej perspektywy, niekoniecznie otrzymujemy prawdziwy wgląd w umysły innych ludzi.

Zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Personality and Psychology, opublikowanym w 2018 roku, zamiast wyobrażać sobie siebie w sytuacji innej osoby, musimy naprawdę poznać jej perspektywę. Naukowcy z University of Chicago i Northeastern University w USA oraz Ben Gurion University w Izraelu przeprowadzili 25 różnych eksperymentów z nieznajomymi, przyjaciółmi, parami i małżonkami, aby ocenić trafność wglądu w myśli, uczucia, postawy i stany psychiczne innych osób.

Ich wniosek, jak mówi psycholog Tal Eyal Quartz, jest następujący: zakładamy, że inna osoba myśli lub czuje o rzeczach tak samo jak my. Ale w rzeczywistości tak nie jest. Często używamy naszej własnej perspektywy, aby zrozumieć innych ludzi, ale nasz punkt widzenia może się bardzo różnić od perspektywy drugiej osoby. To „egocentryczne nastawienie” prowadzi do niedokładnych przewidywań dotyczących uczuć i preferencji innych ludzi. Według badania, kiedy wyobrażamy sobie, jak czuje się przyjaciel po zwolnieniu z pracy lub jak zareaguje na nieprzyzwoity żart lub stanowisko polityczne, tak naprawdę myślimy tylko o tym, jak my byśmy się czuli w tej sytuacji.

Nie oceniaj książki po okładce

W 15 eksperymentach komputerowych, z których każdy obejmował co najmniej 30 uczestników, psychologowie poprosili badanych o odgadnięcie emocji ludzi na podstawie obrazów, przedstawiających postawę lub wyraz twarzy. Niektórym badanym polecono „zapoznać się z własnymi uczuciami”, innym nie dano żadnych instrukcji, a jeszcze innym powiedziano, żeby „głęboko się zastanowili”. Osoby, którym kazano polegać na własnych uczuciach, jako wskazówkach, najczęściej udzielały niedokładnych odpowiedzi. Nie byli w stanie odgadnąć, jaka emocja jest wyświetlana.

Zasadniczo wyobrażanie sobie perspektywy innej osoby może sprawiać wrażenie, że dokonujemy trafniejszych osądów. Ale tak naprawdę nie poprawia to naszej zdolności do oceniania, jak myśli lub czuje inna osoba. W wynikach nie było różnic między płciami. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni i kobiety nie odgadywali dokładnie punktu widzenia drugiej osoby.

Gdzie jest klucz?

Dobrą wiadomością jest jednak to, że naukowcy znaleźli prosty, konkretny sposób, w jaki wszyscy możemy z pewnością i poprawnie poprawić dokładność naszych spostrzeżeń na temat uczuć, myśli i życia innych. Rozwiązanie jest bardzo proste. Rozmowa z drugą osobą. Eyal nazywa to „przyjmowaniem perspektywy”. Kiedy istnieje możliwość rozmowy badani byli znacznie dokładniejsi w przewidywaniu, jak inni mogą się czuć, niż ci, którym polecono przyjąć punktu widzenia innej osoby bez możliwości porozmawiania z nią.

W ostatnim teście badacze poprosili badanych, aby z jednej strony spróbowali postawić się w sytuacji innej osoby, a z drugiej strony porozmawiali bezpośrednio. Końcowy eksperyment potwierdził, że uzyskanie perspektywy innej osoby poprzez rozmowę, zwiększyło dokładność oceny. Dotyczyło to zarówno partnerów, przyjaciół, jak i nieznajomych.

Nie zgaduj, zapytaj

Zwiększenie dokładności interpersonalnej wydaje się wymagać zdobywania nowych informacji, a nie wykorzystywania istniejącej wiedzy o innej osobie – podsumowuje badanie. „Zrozumienie umysłu innej osoby”, jak to ujęli naukowcy, jest możliwe tylko wtedy, gdy faktycznie sondujemy ich, co myślą, zamiast zakładać, że już wiemy.

Psychologowie uważają, że ich badanie ma zastosowanie w mediacji prawnej, dyplomacji, psychologii i naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy negocjujemy przy stole konferencyjnym, ze współmałżonkiem, czy debatujemy nad motywacjami politycznymi wyborców, po prostu nie możemy polegać na intuicji, jeśli chodzi o wgląd, według Eyala. Tylko słuchanie załatwi sprawę.

Uzyskanie perspektywy pozwala uzyskać nowe informacje zamiast wykorzystywać istniejące, czasem stronnicze informacje o innej osobie — wyjaśnia Eyal. Aby zrozumieć, co preferuje twój współmałżonek, partner, przyjaciel – nie próbuj zgadywać, zapytaj.

Dołącz do nas