błona dziewicza kobiety

Mit błony dziewiczej – dowód Twojej historii seksualnej?

Błona dziewicza – lub korona pochwy, jak niektórzy ją współcześnie nazywają, od wieków stanowi centrum badań i niepokoju. „Czy jestem dziewicą?” zapytała lekarza w mailu pacjentka, dołączając plik ze zdjęciem. To nie był pierwszy raz, kiedy ginekolog otrzymał coś, można nazwać „selfie z pochwy”.

Pacjentka tak naprawdę pytała, czy lekarz może zobaczyć jej błonę dziewiczą. I może powiedzieć jej, czy jest „nienaruszona” ze względu na presję w jej społeczności. W jej świecie musi być dziewicą w małżeństwie i jej mąż musi to wyraźnie widzieć w postać krwi. To przekonanie, że błona dziewicza stanowi fizyczny „dowód” historii seksualnej, jest przesłanką testowania dziewictwa. Jest to praktyka potępiona przez Światową Organizację Zdrowia w 2018 roku, jako naruszenie praw człowieka. Takie testy mogą przybierać różne formy. Od badań fizycznych, polegających na pomiarze błony dziewiczej lub wiotkości pochwy po rytuały nocy poślubnej, podczas których spodziewane jest pojawienie się zakrwawionego prześcieradła, a nawet pokazanie go rodzinom młodej pary. To zjawisko ma szczególne miejsce w niektórych społecznościach.

Mit błony dziewiczej

Mimo że nie ma podstaw naukowych – i mimo że samo dziewictwo jest konstruktem społecznym bez biologicznej rzeczywistości – miliony ludzi na całym świecie nadal wierzą, że historia seksualna kobiety jest w jakiś sposób wpisana w jej anatomię. I że wszystkie cispłciowe kobiety krwawią za pierwszym razem uprawiając sex. Żadne z tych twierdzeń nie jest oczywiście prawdziwe. Jednak takie wierzenia można znaleźć w językach, religiach i społecznościach na całym świecie.

Istnieje wiele badań naukowych, obalających mit błony dziewiczej, który mówi o naszej seksualnej historii. Mimo to wciąż istnieje świat, w którym niektórzy lekarze popierają ten mit. Mało tego, liczne ciała ustawodawcze go podtrzymują. A w edukacji seksualnej na całym świecie, często dochodzi do całkowitego lekceważenia dokładnych informacji na temat błony dziewiczej.

Więc czym jest błona dziewicza i po co jest?

Błona dziewicza to mała, błoniasta tkanka, którą można znaleźć w pobliżu ujścia pochwy. To naprawdę niewiarygodne, że maleńkiemu kawałkowi pozornie bezcelowej tkanki, przypisano tak bardzo niedokładny cel. W środowisku naukowym toczy się debata na temat tego, dlaczego w ogóle istnieje błona dziewicza. Czy to pozostałość po tym, jak nasze prehistoryczne formy ssaków wyślizgnęły się z wody na ląd? Czy pomaga bakteriom kałowym nie wślizgiwać się do pochwy w okresie niemowlęcym? Nikt tak naprawdę nie wie. Wydaje się, że tkanka ma większy cel u niektórych gatunków. Na przykład błony dziewicze świnek morskich rozpuszczają się, gdy wchodzą w ruję, a następnie odrastają, gdy są gotowe. Ale ludzie nie wykonują takich fantazyjnych eskapad.

blona dziewicza

Błony dziewicze mogą się również znacznie różnić. Jednak niewiele z nas, dorastając widziało taki diagram, który pokazuje, jak mogą wyglądać. Tymczasem, większość błon dziewiczych ma kształt pierścienia lub półksiężyca i może przybierać różne formy o różnej grubości. Wiele osób błędnie wierzy też, że błona dziewicza uszczelnia pochwę. Nie zdając sobie sprawy, że jest to równoznaczne z tym, że kobieta nie byłaby w stanie miesiączkować. Niewiele z nas również wie, że błona dziewicza może się zmieniać z wiekiem. Rodzimy się z nią lub że może całkowicie zniknąć, zanim osiągniemy dojrzałość płciową lub, że szeroka gama czynności może ją rozciągnąć lub rozerwać – od ćwiczeń przez masturbację po, tak, seks penetracyjny.

Ale to nie znaczy, że można stwierdzić aktywność seksualną za pomocą badania błony dziewiczej. Badanie z 2004 roku wykazało, że 52% aktywnych seksualnie, dorastających dziewcząt, z którymi przeprowadzono wywiady, „nie miało żadnych możliwych do zidentyfikowania zmian w tkance błony dziewiczej”. Binarny pogląd, że albo jesteśmy aktywni seksualnie i nie mamy widocznej błony dziewiczej, albo że nie jesteśmy aktywni seksualnie i ją mamy, po prostu nie jest trafny.

Test na dziewictwo

Krew na prześcieradle, rodzaj testu na dziewictwo stosowany na całym świecie, również opiera się na kłamstwach. Niektóre błony dziewicze mogą krwawić po pierwszym rozciągnięciu, jeśli czynność jest gwałtowna lub jeśli nie jesteś zrelaksowana. Ale w rzeczywistości znacznie bardziej prawdopodobne jest, że krew pochodzi z ran szarpanych ściany pochwy z powodu gwałtownego seksu lub braku nawilżenia. Krwawienie z pierwszego stosunku może się zdarzyć lub nie. Podobnie jak krwawienie z seksu w dowolnym momencie może się zdarzyć lub nie. Przyczyny krwawienia, podczas seksu, obejmują uczucie niepokoju, brak pełnego podniecenia lub zaostrzenie z powodu infekcji. Kiedy jedna z położnych przeprowadziła ankietę wśród 41 jej koleżanek, pytając je, czy krwawiły, podczas pierwszego stosunku płciowego, 63% z nich stwierdziło, że nie.

Ale w krajach, które nadal przywiązują dużą wagę do dziewictwa i pilnują kobiecej seksualności, jest mało miejsca na ten biologiczny niuans. Badanie przeprowadzone w 2011 roku na Uniwersytecie Dicle w Turcji wykazało, że 72,1% studentek i 74,2% studentów uważało, że błona dziewicza symbolizuje dziewictwo. 30,1% mężczyzn stwierdziło, że „poplamione krwią prześcieradło” powinno być pokazywane rodzinie w dniu ślubu.

Kiedy pierwsze doświadczenie seksualne staje się koszmarem

Może to mieć głęboki wpływ na zdolność kobiet do uzyskania pozytywnego zdrowia seksualnego. Uniemożliwiając im odkrywanie swojej tożsamości seksualnej i powodując niepokój związany z seksem. Badanie społeczne przeprowadzone w Gizie w Egipcie wykazało, że większość kobiet, z którymi przeprowadzono wywiady, odczuwała niepokój i strach przed nocą poślubną. A także ból i panikę w trakcie oraz po nim, z powodu idei związanych z dziewictwem i błoną dziewiczą. W libańskiej ankiecie, przeprowadzonej wśród studentów uniwersytetów w 2013 roku, prawie 43% ankietowanych kobiet stwierdziło, że nie uprawiałoby seksu przedmałżeńskiego z obawy przed krwawieniem w noc poślubną. Inne badanie z Libanu (2017 r.), wykazało, że spośród 416 ankietowanych kobiet, około 40% z nich przyznało, że uprawia seks analny lub oralny, aby chronić błonę dziewiczą przed małżeństwem.

W Internecie, na forach, można znaleźć niezliczone posty przerażonych kobiet, że masturbacja spowodowała utratę błony dziewiczej. Albo tak bardzo bały się dotknąć, że po prostu nigdy tego nie zrobiły.

Zrób sobie błonę dziewiczą

Mit błony dziewiczej nie tylko wpływa na dobrostan seksualny kobiet, a nawet równość – może utrudniać im dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Pakistan dopiero niedawno zakazał testowania dziewictwa ofiar gwałtu w sprawach sądowych. Kilka krajów, zwłaszcza w Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w północnej i południowej Afryce, nadal je wykonuje. A wielu lekarzy na całym świecie oferuje wysoce opłacalną naprawę błony dziewiczej, jako operację dla kobiet, które uprawiały seks przedmałżeński i obawiają się konsekwencji, jeśli zostaną wykryte.

Kłamstwo kwitnie również na stronach internetowych klinik na całym świecie. Hymenoplastyka, czyli odtworzenie błony dziewiczej, ma na celu przywrócenie pacjentce dziewictwa. Polega na przywróceniu błony dziewiczej do jej pierwotnego, dziewiczego stanu.

Jak więc zakończyć mit o błonie dziewiczej? Zwrócenie uwagi na niektóre z tych badań byłoby początkiem. Podobnie jak zmiana praktyk prawnych, które popierają testy dziewictwa i zapobieganie wprowadzaniu ludzi w błąd przez pracowników służby zdrowia. Problem polega na tym, że wiele z tych idei jest nie tylko wpajanych z pokolenia na pokolenie. Są wspierane przez idee, które niekoniecznie potrzebują lub potwierdzają to, co mówi nauka. Jeśli wierzysz w kulturową ideę dziewictwa i popierasz stojącą za nią nierówność płci, może zajść sejsmiczna zmiana społeczna, która sprawi, że zaczniesz myśleć inaczej.

blona dziewicza rodzaje

Gra słów – błona dziewicza vs korona pochwy

Niektórzy uważają, że jednym ze sposobów na zakończenie mitu raz na zawsze jest całkowita zmiana nazwy błony dziewiczej. Biorąc pod uwagę, że tak wiele języków dosłownie nazywa to „membraną dziewictwa” – w tym arabski i czeski – wydaje się to dobrym pomysłem. Rzeczywiście, badania wykazały, że zmiana nazwy błony dziewiczej może faktycznie wpłynąć na zmianę jej postrzegania. W 2009 roku Szwedzkie Stowarzyszenie Edukacji Seksualnej postanowiło przekształcić swoje słowo „błona dziewictwa”, mödomshinna, w „korona pochwy”, slidkrans. Zaczęli go używać wszędzie. W broszurach służb zdrowia seksualnego, gazetach, oficjalnym szwedzkim organie planowania językowego i we wszystkich przyszłych komunikatach stowarzyszenia.

Edukacja seksualna

Prawie 10 lat później badaczka Karin Milles dowiedziała się, że 86% ankietowanych pracowników służby zdrowia używało słowa „korona pochwy” w swoich klinikach. I chociaż tylko 22% młodych ludzi o tym słyszało, mniej osób wykazywało oznaki postrzegania błony dziewiczej w tradycyjnie patriarchalny sposób. Spośród nielicznych, którzy znali nowe słowo, większość określiła mödomshinna jako „mit”. Inni stwierdzili po prostu, że „to nie istnieje”. I wielu wskazywało, że pomysł był stary lub że wierzyli w ten mit w dzieciństwie lub zanim ktoś powiedział im, że to kłamstwo.

Zmiana języka nie następuje z dnia na dzień, ale to początek. W anglojęzycznym świecie jest wielu edukatorów seksualnych, którzy również uważają, że inne kraje również powinny przyjąć “koronę pochwy”. Ale sukces Szwedów polega na tym, że nie tylko zmienili słowo. Wyjaśnili, dlaczego zmienili to słowo także dla młodych ludzi i lekarzy.

Ponieważ rządy na całym świecie wydają się coraz bardziej zainteresowane zakazywaniem praktyk, takich jak testowanie dziewictwa i naprawa błony dziewiczej, mądrze byłoby wziąć pod uwagę, że przyczyny ich zakazów przedostają się do sal lekcyjnych i wykładowych. W ten sposób możemy już nigdy nie dopuścić do pojawienia się tych niebezpiecznych dla kobiet mitów.

Dołącz do nas