Zabieg mezoterapii
Zabieg mezoterapii

Co to jest mezoterapia igłowa i bezigłowa, jak wygląda zabieg?

Mezoterapia to słowo pochodzące od łacińskich słów: „meso” i „terapia”. Zabieg stosuje się głównie w medycynie estetycznej na środkowej warstwie skóry za pomocą cienkiej igły. Proces podawania aminokwasów, minerałów, enzymów i witamin w środkową warstwę skóry za pomocą igieł, nazywa się mezoterapią. Mezoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie i można ją stosować u wszystkich zdrowych osób powyżej 18 roku życia.

Jak wygląda zabieg mezoterapii?

Mezoterapię wykonuje się za cienkimi igłami, za pomocą których podawane są specjalne roztwory w środkową warstwę skóry, w odpowiednim miejscu. Zawartość roztworów zależy od obszaru, celu zastosowania, wieku osoby i wielu innych czynników.

Mezoterapia iglowa i beziglowa zabieg
Mezoterapia zabieg

Przed zabiegiem mezoterapii przeprowadza się badanie fizykalne, powala to rozpoznać ewentualny dyskomfort, jaki może odczuwać pacjent. Przed zabiegiem, na wybrany obszar nakłada się również specjalny krem znieczulający. Lekarz wykonuje zastrzyk pod kątem, w środkową warstwę skóry, w miejscu, gdzie jest potrzebny. W zależności od potrzeb danego obszaru skóry, można wykonać kilka zabiegów mezoterapii w określonym przez lekarza odstępie czasu. Mezoterapia jest metodą leczenia ambulatoryjnego, która nie wymaga zakładania opatrunku po aplikacji. Jeśli po aplikacji nie wystąpią żadne skutki uboczne, pacjent może kontynuować normalne życie.

Jakie są rodzaje mezoterapii?

Wyróżnia się trzy rodzaje mezoterapii, w zależności od zastosowanej techniki iniekcji:

  • mezoterapia punktowa,
  • mezoterapia górnej części skóry, np. pod oczami,
  • mezoterapia kompleksowa.

Oprócz tego mezoterapię dzieli się na różne typy, takie jak mezoterapia włosów, mezolifting i mezoterapia ciała, w zależności od obszaru zastosowania.

Jak działa mezoterapia?

Mezoterapia to jeden z bardzo popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Przed zastosowaniem mezoterapii sprawdza się potrzeby, wiek i stan zdrowia danej osoby. Na tej podstawie, przygotowywana jest odpowiednia substancja, tzw. koktajl, w której skład mogą wchodzić aminokwasy, enzymy, hormony, minerały, witaminy, przeciwutleniacze i kwas hialuronowy. Substancje, podawane za pomocą mezoterapii, aplikowane na tkankę skórną, stymulują struktury zwane kolagenem i elastyną. Stymulacja tych struktur, przyspiesza krążenie krwi w obszarze aplikacji, zapewnia regulację odpowiedzi immunologicznej i krążenia w układzie limfatycznym. Ten proces ma istotny wpływ na odnowę skóry. Wyniki i efekty mezoterapii różnią się w zależności od czynników, takich jak liczba zabiegów, prawidłowe proporcje wstrzykiwanych substancji, wiek osoby, stan skóry, itd.

Jakie są zalety mezoterapii?

Mezoterapia likwiduje wiele problemów skóry, takich jak uszkodzenia, zmarszczki, plamy pigmentacyjne, różne problemy skórne, cellulit. Tą metodę leczenia stosuje się też u osób z łysieniem i innymi problemami z włosami, jak na przykład wypadanie włosów. Mezoterapia łagodzi również ostry lub przewlekły ból w dowolnej części ciała. Może być szczególnie przydatna w przypadku niektórych problemów naczyniowych i urazów, które występują podczas uprawiania sportu.

Mezoterapia efekty
Mezoterapia igłowa

Kto może wykonać zabieg mezoterapii?

Mezoterapię można stosować u osób powyżej 18 roku życia, w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi oraz stanu zdrowia danej osoby. Kwalifikację osoby przed zabiegiem określa się na podstawie badań przesiewowych.

Skutki uboczne mezoterapii

Jak każdy zabieg medyczny, mezoterapia ma pewne skutki uboczne. Działania niepożądane różnią się w zależności od osoby i nie są regułą. Niektóre leki stosowane, podczas mezoterapii, mogą powodować reakcje alergiczne. Żeby zapobiec reakcjom alergicznym, monitoruje się odczyny skórne 24 godziny przed zabiegiem. Efekty uboczne, które można zaobserwować bezpośrednio po zabiegu mezoterapii:

  • mdłości
  • obrzęk skóry
  • wrażliwość skóry
  • swędzenie i uczucie pieczenia na skórze
  • wysypka na powierzchni skóry
  • siniak na powierzchni skóry

U osób o bardzo wrażliwej skórze mogą wystąpić reakcje, takie jak wysypka skórna i wykwity. W miejscu aplikacji mezoterapii mogą pojawić się również krwiaki.

Na co należy zwrócić uwagę po zabiegu mezoterapii?


Jak w większości zabiegów medycyny estetycznej, jest kilka zaleceń po wykonaniu mezoterapii. Najważniejsze z nich:

  • przed zabiegiem i po nim nie powinno się stosować żadnych leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna,
  • w pierwszych 10-15 godzinach po zabiegu mezoterapii nie można myć twarzy, dotykać miejsc, w których była wykonywana mezoterapia, ani nakładać makijażu,
  • przed i po mezoterapii nie można stosować żadnych leków przeciwzapalnych.

Kto może wykonać mezoterapię?

Zabieg mezoterapii powinien wykonać profesjonalny lekarz. Bardzo ważna jest współpraca z renomowaną i doświadczoną kliniką. Mezoterapii z pewnością nie należy wykonywać w żadnym gabinecie, który nie ma przeszkolenia i nie posiada uprawnień do stosowania preparatów do mezoterapii.

Kto nie może stosować mezoterapii?

Mezoterapii nie zaleca się u niektórych pacjentów:

  • Kobiety w ciąży
  • Matki karmiące piersią
  • Osoby z paraliżem lub epizodem paraliżu
  • Pacjenci z cukrzycą, którzy muszą stosować insulinę
  • Pacjenci z nowotworem
  • Pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • Osoby uczulone na jakąkolwiek substancję stosowaną w procesie mikroiniekcji
  • Osoby z problemem pokrzywki
  • pacjenci z chorobą serca leczoną za pomocą wielu leków

Na czym polega mezoterapia bezigłowa?

Jest to metoda mezoterapii, którą wykonuje się aparatami ultradźwiękowymi dla osób wrażliwych na metodę mezoterapii igłowej. Maszyna ultradźwiękowa przenosi mieszaninę leków do skóry bez użycia igły. Pozwala to błonie komórkowej, która normalnie jest półprzepuszczalna, na krótki czas stać się w pełni przepuszczalną. Błona komórkowa, poddana temu zabiegowi, wchłania przekazywaną ciecz, wprowadzając ją do wnętrza komórki. Mezoterapię bezigłową stosuje się w leczeniu chorób skóry włosów, nawilżeniu skóry, ujędrnianiu ciała, spłycaniu zmarszczek oraz odmładzaniu twarzy. Zgodnie z wynikami badań, zabieg mezoterapii igłowej przynosi lepsze rezultaty niż zabiegi mezoterapii bezigłowej. Mezoterapia bezigłowa to metoda preferowana przez osoby wrażliwe na igły.

Mezoteriapia beziglowa
Mezoterapia bezigłowa

Jak przebiega zabieg mezoterapii twarzy?

Bardzo małą ilość kwasu hialuronowego wstrzykuje się bezpośrednio w środkową i pierwszą warstwę skóry. Kwas hialuronowy chroni tkankę elastyczną skóry, ale wraz z wiekiem ilość kwasu zaczyna się zmniejszać. Dzięki zabiegowi mezoterapii uzupełnia się brakujący kwas hialuronowy. Mieszankę leków wstrzykuje się w skórę w określonych odstępach czasu za pomocą mikroigieł stosowanych w mezoterapii. Najlepsze efekty dają zabiegi wykonywane w tygodniowych odstępach czasu ustalonych przez lekarza. Czas trwania zabiegu może wahać się od 20 do 45 minut w zależności od wielkości obszaru. Czas rekonwalescencji na powierzchni skóry, po zastosowaniu mezoterapii, zależy częściowo od pacjenta. Po zabiegu niektórzy pacjenci mogą całkowicie wrócić do codziennego życia, a u niektórych mogą wystąpić pewne problemy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i zasinienie. W pierwszych dwóch dniach po zabiegu mezoterapii zaczerwienienie i obrzęk powinny ustąpić. Proces gojenia, zaczerwienienia i obrzęku wokół oczu może trwać dłużej.

Korzyści z mezoterapii bezigłowej i igłowej twarzy

efekty mezoterapii infografika
Efekty mezoterapii Infografika
  • zdrowy i promienny wygląd skóry
  • usunięcie problemów skórnych, takich jak obrzęki, siniaki i zaczerwienienia pod oczami
  • usunięcie cellulitu na powierzchni skóry
  • spłycenie zmarszczek, spowodowanych starzeniem się skóry oraz nadmiernej mimiki twarzy
  • usunięcie ​​blizny, pęknięć i plam pigmentacyjnych
  • wyrównanie kolorytu skóry, usunięcie piegów
  • zapobieganie wiotczeniu skóry na szyi, dekolcie i dłoniach, które z wiekiem ulegają wiotczeniu
  • nawilżenie skóry, dzięki czemu wygląda na zdrową, rozświetloną, pełniejszą i napiętą
  • Odmłodzenie skóry

Co to jest mezolifting?

Mezoterapia to metoda, którą można stosować zarówno na skórę, jak i na włosy. Mezolifting, to metoda regeneracyjna i odmładzająca skórę, jest odpowiednia dla osób, które mają wiotką skórę i zmarszczki. Umożliwia usunięcie nowo powstających zmarszczek, powstałych zarówno na skutek starzenia się, jak i szkodliwego działania słońca. Podczas wykonywania mezoliftingu podaje się wyższe stężenie kwasu hialuronowego, jest on też bardziej gęsty.

Dołącz do nas