Demi Moore Ashton Kutcher 1
Demi Moore Ashton Kutcher 1

Związek z młodszym partnerem – dlaczego wciąż nas szokuje?


Wirusowy wykres z 2019 roku, przedstawiający szczegółowo historię randek Leonarda DiCaprio, wciąż pojawia się w mediach społecznościowych. Chociaż aktor miał wtedy 44 lata, najwyraźniej umawiał się tylko z kobietami w wieku 25 lat lub młodszymi. Zawsze zrywając z partnerkami, zanim osiągnęły 26. urodziny. Komentarze były różne. Niektórzy chwalili DiCaprio za jego zdolność przyciągania młodszych kobiet. Inni krytykowali aktora, wręcz błagając go, by znalazł kogoś bliżej jego wieku.

Reakcje na randkowe zwyczaje aktora odzwierciedlają kontrowersyjne poglądy na temat związków z partnerem z dużą różnicą wieku. Dla jednych jest to powód do podziwu, dla innych jest coś niepokojącego w łączeniu się z dużo młodszą osobą. Od Demi Moore i Ashtona Kutchera po George’a i Amal Clooney, głośne związki z różnicą wieku zawsze zawsze były na językach mediów.

Kulturowa niechęć do związków z młodszym partnerem

Negatywne krytykowanie randkowych zwyczajów DiCaprio w pewnim sensie jest uzasadnione. Niechęć do związków z różnicą wieku jest bardzo powszechna i wynika z tysięcy lat ewolucji, a także współczesnych wskazówek społecznych i kulturowych. W wielu kulturach zakochanie się w kimś znacznie starszym lub młodszym jest uważane za niedopuszczalne. Z perspektywy ewolucyjnej natomiast, dążenie do posiadania rodziny może mieć wpływ na to, z kim zdecydujemy się nawiązać związek. Zarówno z perspektywy biologicznej, jak i ekonomicznej.

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet płodność ma tendencję spadkową po około 35 roku życia. Chociaż kobiety tracą zdolność do poczęcia znacznie szybciej, ma sens, że ewoluowaliśmy tak, by pociągali nas ludzie w podobnym wieku. Nie chodzi jednak tylko o rodzicielstwo. Badania pokazują, że łączenie się w pary z kimś w podobnym wieku zwiększa prawdopodobieństwo, że związek będzie trwał dalej. Eksperci uważają, że dzieje się tak, ponieważ pary te mają tendencję do przechodzenia przez życiowe wyzwania i etapy w podobnym czasie, dzięki czemu mogą nadal znajdować wspólny język.

W ciągu pierwszych 10 lat małżeństwa ludzie wykazują wyższy poziom satysfakcji małżeńskiej, gdy ich partner jest młodszy od nich. Jednak z biegiem czasu satysfakcja małżeńska par w różnym wieku spada bardziej niż u partnerów w podobnym wieku. Prawdopodobieństwo rozwodu par w podobnym wieku jest również mniejsze. Jednak pomimo tych czynników, które skłaniają nas do szukania partnerów w tym samym wieku, warunki społeczno-ekonomiczne mogą czasami przeciwdziałać popędom ewolucyjnym.

Związki z młodszym partnerem były kiedyś powszechne

Historycznie ludzie (szczególnie ci z klasy średniej i wyższej) znacznie częściej poślubiliby kogoś znacznie starszego lub młodszego partnera. Jeśli 50-letni mężczyzna chce mieć dzieci, nie jest w jego interesie wiązać się z kobietą w podobnym wieku. Ponieważ ma ona znacznie mniejsze szanse na płodność. Od strony ekonomicznej, w patriarchalnym społeczeństwie, w którym mężczyźni mają ekonomiczną władzę, wybór pary ze znacznie młodszą kobietą jest dla niego bardziej korzystny. W XIX i na początku XX wieku większość kobiet była wykluczona z rynku pracy. Więc sensowne było dla nich priorytetowe potraktowanie małżeństwa z kimś, kto już osiągnął bezpieczeństwo finansowe. A dla mężczyzn sensowne było ustabilizowanie się ekonomicznie i martwienie się o małżeństwo w późniejszym terminie. Jednak w miarę jak kobiety zyskały większą władzę ekonomiczną, atrakcyjność znacznie starszego małżonka spadła. Przez co związki z różnicą wieku stały się mniej powszechne i stały się tematem tabu.

Krytyka związków z młodszym partnerem

W dzisiejszych czasach, nawet gdy większość społeczeństw przyjmuje coraz bardziej postępowe poglądy na miłość i związki, pary, w których jedna osoba jest znacznie starsza od drugiej, wciąż spotykają się z osądem. Zamiast zakładać, że ludzie są szczęśliwi razem, istnieje tendencja do martwienia się możliwym brakiem równowagi sił i postrzegania związku jako transakcyjnego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy wiążą się z młodszymi partnerami. Kobiety jednak, które decydują się na randki z młodszymi mężczyznami, wydają się być nieproporcjonalnie oceniane. Ludzie mają tendencję do osądzania. A jeśli to, co robi nasz sąsiad, jest niezgodne z naszymi oczekiwaniami, zwracamy na to uwagę. Kobiety, które tworzą związki z młodszymi mężczyznami, najbardziej idą pod prąd.

Czy związek z młodszym partnerem przestanie być tabu?

Obecnie panuje coraz większa akceptacja mieszanych związków. Niezależnie od tego, czy dotyczy to seksualności, płci, czy nawet liczby osób w tym samym związku. Jest jakaś nadzieja, że ludzie będą szanować wybory osób żyjących w związkach z różnicą wieku. Żyjemy w epoce większej wolności i elastyczności. Być może z czasem staniemy się znacznie mniej osądzający, niezależnie od tego, czy są to różnice wiekowe, czy cokolwiek innego. Jednak będzie to wymagało jeszcze wiele czasu.

Aktualnie niewiele jest jednak dowodów na to, że krytyka społeczeństwa różnicami wieku maleje. Tak zwane miłosne romanse celebrytów z młodszymi patnerami wciąż regularnie trafiają na pierwsze strony gazet. A młodzi ludzie wydają się jeszcze bardziej oceniać związki z różnicą wieku niż ich starsi koledzy. Zwłaszcza gdy mężczyzna jest starszy od partnerki. Biorąc pod uwagę, że młodzi ludzie generalnie stoją na czele zmian społecznych, ich dezaprobata może oznaczać, że tabu związane z różnicą wieku może jeszcze bardziej się zakorzenić. Narracja o tym, jak wygląda„ dobry ”związek, jest tak mocno zakorzeniona w zachodnim społeczeństwie, że jest mało prawdopodobne, że szybko dojdziemy do miejsca, w którym ludzie przestaną oceniać wybory stylu życia innych.

Demi Moore Ashtona Kutcher mlodszy partner
Halle Berry i Gabriel Aubry
Sandra Bullock i Ryan Gosling
Shakira i Gerard Pique
Sam Taylor Wood i Aaron Taylor Johnson
Eva Longoria i Tony Parker

Dołącz do nas