retinol łączenie z innymi składnikami w kosmetykach
retinol łączenie z innymi składnikami w kosmetykach

Z czym nie łączyć retinolu? Obalamy popularne mity

Retinol jest jednym z tych składników w kosmetykach, które powodują dużo dezinformacji i nieporozumień. Kiedy zaczynasz kurację kosmetykami z retinoidami, wcześniej czy później zadasz sobie pytanie, czy można łączyć retinol z innymi kwasami, jak np. AHA i BHA, czy nie powinno się go łączyć z witaminą C? A jak jest z połączeniem retinolu i niacynamidu? Odpowiadamy na wszystkie, nurtujące Ciebie pytania.

Retinol i kwasy AHA/BHA

Żadne badania nie potwierdziły, że połączenie kwasów AHA lub BHA dezaktywują lub zmniejszają skuteczność retinolu. Jeśli więc zobaczysz informację, że nie wolno używać retinolu z AHA lub BHA, jest to dezinformacja. Nie ma na to dowodów badawczych. Jest to jeden z tak często powtarzanych mitów, że nawet dermatolodzy zaczynają w to wierzyć, zamiast je kwestionować. Twierdzenie, że retinol nie działa z eksfoliantami AHA lub BHA, bierze się z nieporozumienia, dotyczącego pH tych składników i skóry. Przyjrzyjmy się więc temu bliżej…

Czy pH kwasów AHA i BHA zmniejsza skuteczność retinolu?

Nie. Kwasy AHA i BHA obniżają pH skóry, dlatego często uważa się, że mogą obniżyć działanie przeciwstarzeniowe i wygładzające retinolu. W praktyce jednak, tak się nie dzieje. Jak już pewnie wiesz, retinoidy, to jedne z najlepiej przebadanych składników w kosmetyce i dermatologii. Ale tylko jedno badanie (z 1999 roku) wspomina o problemie łączenia retinolu z kwasami AHA i BHA. Nie jest to jednak wiarygodne źródło.

Badanie przeprowadzono na mieszance białek zwierzęcych i ludzkich. Problem związany z pH pojawił się wtedy, gdy do mieszanki dodano produkt uboczny kwasów tłuszczowych. Badanie wykonano tylko do porównania, jak skóra zwierząt i ludzi metabolizuje formę witaminy A naturalnie obecną w skórze. Retinol to bezwodne, ciało stałe. Jego skład oznacza, że nie ma pH, nawet w połączeniu z kwasowymi składnikami. Nie można ustalić pH w produkcie bezwodnym. Żadne inne badanie, od 1999 roku, nie potwierdziło tych twierdzeń.

Czy można w czasie stosowania retinolu i kwasów AHA/BHA stosować dwa złuszczające produkty?

Tak. Niektórzy twierdzą, że retinol złuszcza skórę, więc nie powinno się go używać z kwasami AHA lub BHA. Fakty mówią jednak jednak, że te składniki działają zupełnie inaczej. Oto one:

Retinol jest antyoksydantem i ważnym składnikiem komunikującym się z komórkami. Gdy przenika do skóry, daje sygnał komórkom, aby tworzyły zdrowsze i młodsze komórki. Stymuluje je również do zwiększania produkcji nowych komórek skóry w jej głębszych warstwach. To tam AHA lub BHA wnika, aby pomóc skórze pozbyć się niezdrowych, martwych, komórek skóry.

Retinol bez recepty i na receptę może powodować łuszczenie i złuszczanie się skóry u niektórych osób. Ale nie należy mylić łuszczenia z działaniem złuszczającym, zarówno z retinolu, jak i z AHA lub BHA. Łuszczenie jest po prostu oznaką podrażnienia. Jeśli utrzymuje się przy użyciu produktów AHA, BHA lub retinolu i innych produktów, należy je stosować rzadziej lub przestać używać całkowicie.

Retinol i witamin C

Witamina C (kwas askorbinowy i jego pochodne) to kolejny składnik, którego nie powinno się łączyć z retinolem… Znowu mit , który wynika z problemu pH/kwasowości.

Prawda: witamina C (w zależności od formy) wymaga niskiego (kwaśnego) lub braku pH, aby pozostać stabilna. Wiemy, że retinol dobrze działa w kwaśnym środowisku, pH skóry jest natomiast naturalne, nie ma więc problemu z połączeniem witaminy C i retinolu.

Fakty: badania pokazują, że łączenie retinolu (witaminy A) z witaminą C działa dobrze w obronie skóry przed wolnymi rodnikami (w połączeniu z kremem z filtrem przeciwsłonecznym). Witamina C pomaga więc retinolowi działać lepiej. Walczy z wolnymi rodnikami. Proces ten pomaga chronić retinol przed utlenianiem, gdy przenika do skóry, a tym samym zwiększa korzyści anti-aging.

Retinol i niacynamid

Retinol i niacynamid można używać razem, aby osiągnąć imponujące rezultaty. Można nawet połączyć te składniki w jednej formulacji produktu, co zwiększy działanie retinolu. Wielu dermatologów zaleca ich łączenie, ponieważ niacynamid uspokaja skórę, podczas gdy retinol działa na zmarszczki. Badania wykazują, że te dwa składniki działają na różne, ale uzupełniające się sposoby. Połączone, pomagają odwrócić oznaki starzenia skóry, jednocześnie rozwiązując inne problemy, takie jak rozszerzone pory i nierówny koloryt skóry, itd. Jeśli używasz tych składników w oddzielnych produktach, zaleca się stosowanie niacinamidu jako pierwszego.

Czy można używać retinolu w ciągu dnia i czy filtr przeciwsłoneczny jest konieczny?

Retinol nie powoduje tej samej wrażliwości na światło dzienne jak bardziej skuteczne, dostępne tylko na receptę formy witaminy A. Ale zawsze zalecamy, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV z filtrem SPF 30, bez względu na pogodę i porę dnia. Badania wykazały, że retinol i witamina C, działają dobrze pod kremami z filtrem SPF, aby chronić skórę przed światłem UV. Również witaminy A, C i E, nawet w połączeniu, pozostają stabilne i skuteczne pod produktem z wysokim filtrem SPF.

Antyoksydanty plus filtr przeciwsłoneczny tworzą potężną obronę przed zmarszczkami, nierównym kolorytem skóry, utratą jędrności i plamami. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, koniecznie stosuj produkty do pielęgnacji skóry bogate w antyoksydanty rano i wieczorem oraz stosuj filtr przeciwsłoneczny.

Łączenie razem retinolu z witaminą C, BHA, AHA i niacynamidem

Tak. Żadne badania nie potwierdzają, że retinol jest inaktywowany w połączeniu z kwasowymi składnikami. Jest za to mnóstwo badań, które wykazują odwrotnie działanie. Na szczęście kosmetyczni specjaliści, którzy specjalizują się w tworzeniu formuł retinolu, szybko zaprzeczają temu twierdzeniu. Powtarzamy, nie ma badań naukowych, które wskazywałby, że retinol jest mniej skuteczny w połączeniu z kwasami AHA, BHA lub witaminą C, czy niacynamidem. Wręcz przeciwnie, te składniki mogą wzmacniać działanie i efekty retinolu oraz je przyspieszyć.

Retinol i peptydy

Kiedy używasz produktu bogatego w peptydy, tworzysz potężny duet składników, który poprawia jędrność skóry i zwiększa produkcję kolagenu. Zaletą łączenia peptydów z potężną formą witaminy A jest zmniejszenie ryzyka podrażnień skóry. Peptydy zawierają dużo emolientów, które utrzymują skórę nawilżoną i nawodnioną. Dla optymalnych rezultatów, najlepszym sposobem na stosowanie tych składników, jest najpierw nałożenie skutecznego serum z retinolem, a następnie kremu bogatego w peptydy. Jest to idealne do rutyny wieczornej.

Retinol i kwas hialuronowy

Podobnie jak w przypadku korzyści nawilżających z używania peptydów, kwas hialuronowy jest również świetny w utrzymaniu nawilżenia skóry. Jest to składnik humektantowy, oznacza to, że pochłania wodę z formuł produktów nanoszonych na skórę. Zapobiega więc oznakom suchości. Dobrą praktyką w pielęgnacji jest najpierw nałożenie kwasu hialuronowego. Wspiera to retinol w penetracji niższych warstw skóry, bez konieczności walki z barierą suchych skórek lub martwych komórek.

Czego nie należy używać z retinolem?

Jedynym ostrzeżeniem jest ryzyko wrażliwości, podczas używania wielu produktów, zawierających retinol lub inne formy retinoidów (np., produkty dostępne tylko na receptę). Miej świadomość również zwiększonego ryzyka wrażliwości skóry i ewentualnych podrażnień, kiedy używasz silnie drażniących kwasów w wysokich stężeniach, np. kwas salicylowy, itd. Stosowanie jednak łagodnych kwasów i składników, które wymieniliśmy wyżej, nie mają negatywnego wpływu na działanie retinolu i żadne badania tego nie potwierdzają.

Dołącz do nas