kosmetyki ekologiczne
kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne – czym się różnią?

Co to właściwie znaczy: kosmetyki naturalne, ekologiczne lub organiczne? I czy kosmetyki naturalne muszą mieć certyfikat, a jeśli tak, to jaki? Na opakowaniach kosmetyków często widać informację: “wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego/pochodzących z natury” albo produkt oznaczono „zielonym” certyfikatem. Ale jak to rozróżnić?

Definicja słowa „naturalny” według Słownika Języka Polskiego brzmi: właściwy naturze, przyrodzie, zgodny z prawami natury, utworzony, powstały, odbywający bez udziału człowieka. Analogicznym słowem powszechnie używanym do definiowania naturalnego jest „sztuczny”. Definicja sztucznego (SJP): o substancji, przedmiocie lub zjawisku: stworzony przez człowieka w celu zastąpienia naturalnego odpowiednika.

Jeśli przełożymy te definicje słowo w słowo, jak odniesiemy się do modnego hasła „kosmetyki naturalne”? Wytwarza się je przecież z udziałem człowieka. A przy zastrzeżonych procesach oraz patentach na niektóre składniki, tym bardziej trudno jest zdefiniować „kosmetyki naturalne”.

W większości krajów użycie terminu „naturalny” nie jest w żaden sposób regulowane.  Można więc śmiało stwierdzić, że każdy produkt, który oznaczono mianem “naturalnego” nim jest, nawet jeśli jest daleki od tego. Produkt kosmetyczny może bowiem zawierać przetworzone składniki pochodzenia naturalnego, które mogą być potencjalnie szkodliwe. W żywności sprawa wygląda podobnie. Z punktu widzenia nauki o żywności trudno zdefiniować produkt, który jest „naturalny”. Dlatego chociażby FDA nie opracowała definicji terminu „naturalny” lub jego pochodnych. Agencja nie sprzeciwiła się również stosowaniu tego terminu, jeśli żywność nie zawiera sztucznych barwników, aromatów czy substancji syntetycznych.

ekologiczne kosmetyki naturalne

Jak więc zdefiniować kosmetyki ekologiczne, naturalne czy organiczne – klucz tkwi w czytaniu składników oraz certyfikatów

Na rynku są jednak świetne kosmetyki naturalne, jak i ekologiczne. Marka musi  mieć jednak wizję produktu oraz uczciwie zdefiniować pojęcie „naturalne”. Asortyment składników stosowanych w produktach naturalnych i ekologicznych jest przecież ogromny.  Ale sprawa wygląda inaczej z certyfikatami organicznymi – mają one ścisłą definicję. Reguluje ją na przykład FDA i inne organizacje, a w kosmetyce to najczęściej: Ecocert, NaTrue, Soil Association, USDA.

Zawsze, nawet jeśli etykieta produktu deklaruje, że produkt jest naturalny lub ekologiczny, sprawdź składniki. Poszukaj również informacji o certyfikacie oraz dokładnie poznaj markę czy też daną linię kosmetyków.

Czy w kosmetykach ekologicznych lub organicznych certyfikat jest potrzebny?

Certyfikaty ekologiczne najczęściej różnią się procentami składników naturalnych lub organicznych potrzebnych do spełnienia kryteriów certyfikacyjnych. Ale produkt nie musi być w 100 % wytworzony z ekologicznych lub naturalnych składników, aby uzyskać certyfikat. Często certyfikaty naturalne i ekologiczne wymagają również, aby produkty nie były testowane na zwierzętach. Zwykle nie mogą też zawierać kontrowersyjnych chemikaliów, parabenów i ftalanów ani syntetycznych barwników lub substancji zapachowych.

Zawsze sprawdzaj procent składników naturalnych i organicznych. Na przykład na etykiecie można stwierdzić, że 15 % składników pochodzi z rolnictwa ekologicznego, a 95 % jest pochodzenia naturalnego. Te 15 % brzmi jak niewielka ilość? Tylko, że większość produktów do pielęgnacji skóry jest na bazie wody, a tej nie można certyfikować jako ekologicznej. Niektóre produkty zawierają również „dziko” zebrane składniki, tak czyste i naturalne, jak to możliwe. Ale ponieważ nie są hodowane ekologicznie, nie są certyfikowane jako ekologiczne.

Sprawdzaj pochodzenie składników w kosmetykach

Certyfikowane składniki organiczne pochodzą z rolnictwa ekologicznego, co oznacza, że nie stosowano pestycydów ani nawozów. A w rolnictwie uwzględniono ogólną ochronę środowiska. Najczęstszym naturalnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry jest wspomniana woda. Inne naturalne składniki to sól, glina, dzikie rośliny, owoce czy zioła, które mogą być czyste i naturalne. Jeśli jednak nie zbierze się ich z certyfikowanego lasu ekologicznego, nie można ich już nazwać ekologicznymi.

Reasumując:  tak naprawdę definicja „kosmetyków naturalnych” jest ogólna i zależy od ciebie oraz od marki, którą wybierzesz. Możemy przyjąć, że kosmetyki naturalne wytwarza się z surowców pozyskiwanych z natury. Mamy na myśli między innymi rośliny i minerały oraz składniki z odnawialnego źródła naturalnego. Surowce te podlegają najmniejszemu przetwarzaniu, a metody ich przetwarzania mają najmniejszy wpływ na ludzi, zwierzęta i Ziemię. Naturalne aktywne składniki odżywcze, znane jako nutraceutyki, powinny działać na skórę podobnie jak naturalne witaminy.  

Zawsze, nawet jeśli etykieta produktu deklaruje, że produkt jest naturalny, organiczny lub ekologiczny, sprawdź składniki lub poszukaj certyfikatu. Wiele z nich gwarantuje jakość produktu, który musiał przejść proces certyfikacji. Wybierając produkt do pielęgnacji skóry, szukaj też tych z najwyższym procentem naturalnych składników. Jeśli zawiera również organiczne składniki, czyli ze sprawdzonych upraw, tym lepiej.

Dołącz do nas