Skandynawki styl trendy moda
Copenhagen Fashion Week

Skandynawski styl z Kopenhagi

Trendy z kopenhaskiego tygodnia mody

Kopenhaga – mała stolica Danii na mapie Europy, na którą patrzy i o której mówi cały świat mody. Nie bez powodu. Copenhagen Fashion Week jest platformą dla skandynawskiego stylu, który inspiruje największych graczy – od tradycyjnych projektów po młode i kreatywne marki, które wprowadzają skandynawski styl na światową scenę mody. Kopenhaskie pokazy tego sezonu były grą dwóch światów – z jednej strony żywego i eksperymentalnego od Ganni, Baum Und Pferdgarten, Stine Goya, (Di)vision, z drugiej, miękkiego i leniwego luksusu od Skall Studio.

Prostota, która przetrwa próbę czasu

Styl skandynawski w modzie przełamuje schemat tradycyjnego ubioru kobiet – kobieta ze Skandynawii preferuje swobodną, wygodną estetykę i eleganckie sylwetki. Jest to doskonały przykład tego, jak sprawić, by szara skandynawska aura stała się czymś wyjątkowym… Kobiety ze Skandynawii lubią oczwyiście minimalizm, ale przede wszystkim też wysoką jakości i pięknie wykonanie, które nigdy nie wychodzi z mody. Wiele marek, które prezentuje swoje kolekcje na kopenhaskim tygodniu mody, celebruje tę właśnie skandynawską ideę, która ma przetrwać próbę czasu. Odbiega to nieco od innych stolic mody, gdzie styl jest w dużej mierze oparty na trendach. Dlatego pokaz mody w Kopenhadze wyznacza jakość, trwałość i przemyślane projekty w modzie, projektantów, od których można się wiele nauczyć.

Mniej znaczy więcej

Idealna, zrównoważona garderoba, którą cechuje styl skandynawski w modzie, jest mieszanką stylu brytyjskiego i duńskiego. Sposób ubierania się londyńskich kobiet jest jednak bardzo indywidualny i inspirowany środowiskiem bohemy. Londyńczycy mogą się jednak uczyć klasycznego skandynawskiego minimalizmu, gdzie mniej znaczy więcej. I odwrotnie, Duńczycy, mogą uczyć się od londyńczyków śmiałego, swobodnego i indywidualnego stylu. Ten zwrot tworzy wyjątkową mieszkankę, która jest jednocześnie stylowa, praktyczna i indywidualna.

Przyjrzyjmy się więc kluczowym trendom stylu skandynawskiego z kopenhaskiego tygodnia mody na jesień/zimę 2023.

Styl skandynawski – moda

Pokazy Copenhagen Fashion Week fall/winter 2023

Back to black

Powrót do czerni, to jeden z kluczowych trendów w modzie w 2023 roku, które już widzieliśmy na wybiegach w Paryżu czy Londynie. Duńscy projektanci zaprezentowali kontrastującą paletę kolorów, koncentrując się na sile czerni, ale z ekstrawaganckimi sylwetkami i detalami. Bawili się również kontrastem w eleganckich, kobiecych formach, zaraz obok figlarnych sylwetek, równoważąc style i tworząc coś z natury wyjątkowego.

P.L.N
P.L.N.

Skandynawia (też) kocha denim

Niezależnie od tego, czy ten trend nazwiemy „kanadyjskim smokingiem”, czy po prostu „podwójnym dżinsem”, w tym sezonie na pewno nie nazwiemy go passé. “Dżins na dżins” powraca i jest o wiele bardziej modny niż konotacje retro. Zapomnij więc o kiczowatych krojach z lat 80. sparowanych z Britney Spears i Justinem Biberem z lat 20. Dżins jest teraz szykowny, elegancki, a nawet luksusowy. I oczywiście, po skandynawsku, praktyczny.

Skórzane lakierowane płaszcze

Każdego roku pojawia się silny trend na płaszcze, który grzeje nas w najzimniejsze pory roku. Duńscy projektanci schowali jednak do szafy klasyczny bawełniany trencz (chociaż ich również nie zabrakło, podczas Tygodnia Mody w Kopenhadze) i zaproponowali elegancki, wyrafinowany i błyszczący krój – od lakierowanego skórzanego płaszcza Fillipy K po brązowo-żółtą wężową skórę Ganniego.

Długie skarpetki

Zawsze szukamy mikrotrendu, który możemy łatwo uwzględnić w naszym codziennym looku i kto by pomyślał, że skromna skarpetka stanie się tak modna? Skarpetki pojawiały się raz po raz na wybiegach w Kopenhadze, podciągnięte do kolan lub luźno zwinięte wokół kostki. Tak jak wełniane skarpety Baum Und Pferdgarten, które były idealnym dodatkiem do kolekcji inspirowanej Margot Tenenbaum. A przezroczyste podkolanówki Fillipa K okazały się nieoczekiwanie szykownym dodatkiem do oficjalnych stylizacji.

Zew natury w stylu retro

Zwierzęce nadruki znów są na topie – co rok pojawia się jakiś trend. W zeszłym roku modny był motyw zebry, teraz kolej na wielkie koty w stylu retro. Duńscy projektanci bawili się tym trendem – od kreskówkowego lamparta Saksa Potsa po zdublowany nadruk Rotate. Lata 80. zawsze będą dla nas wielkim źródłem inspiracji. To był czas, kiedy kobiety doświadczały nowo odkrytego wyzwolenia, a moda to odzwierciedla – powiedzieli projektanci kolekcji, Madsen i Valdimars. Kolekcja marki AW/23 jest inspirowana modą rock’n’rollową na schyłku wieków – lat 80. z odniesieniami do lat 90. i 00.

Klasyk – to naturalne

W tym roku projektanci lubią bawić się stonowaną paletą kolorów i wygląda na to, że będzie to duży trend w nadchodzących sezonach. Coraz częściej też wybieramy wysokiej jakości klasykę garderoby, zamiast modnych trendów – a to jest coś, w co głęboko wierzą skandynawscy projektanci. Klasyk garderoby? Płaszcz i pięknie skrojony garnitur z asymetrycznymi wycięciami i obszyciami w oversizowych krojach, który posłuży lata i zawsze będzie modny.

Tydzień Mody w Kopenhadze odbył się w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 r. W pokazach mody udział wzięło 30 marek, w tym filary Ganni, Saks Potts i Stine Goya, a także rozwijające się marki, takie jak (Di)vision, Holzweiler i Rotate. CPHFW Projektanci New Talent Latimmier (Finlandia), P.L.N. i Izo.

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Dołącz do nas na Google News, Facebook i Instagram, włącz powiadomienia push. Zostań z nami!

Filippa K
Sakas Spotts
Filippa K moda
Philppa K
STINE GOYA jesien zima 2023
ROTATE moda
Ganni moda

Dołącz do nas