Rośliny oczyszczające powietrze, które są łatwe w utrzymaniu

Otoczenie się roślinami natychmiast ożywia dom, bez względu na wielkość pomieszczeń. Istnieją również rośliny oczyszczające powietrze, które działają jak naturalny filtr pochłaniający szkodliwe substancje (w tym smog). Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z domowym ogrodnictwem, nie musisz się martwić, wiele z tych roślin jest bardzo łatwych w utrzymaniu! Nawet, gdy zapomnisz o ich podlewaniu, nie zwiędną szybko.

Jak rośliny oczyszczają powietrze?

Wróćmy do podstaw: podczas fotosyntezy rośliny przekształcają dwutlenek węgla, który wydychamy, w świeży tlen i usuwają toksyny z powietrza, którym oddychamy. NASA przetestowała tę teorię w przełomowym badaniu z 1989 r., gdy naukowcy zbadali, w jaki sposób popularne rośliny domowe usuwają toksyczne chemikalia, a w nich:

Formaldehyd, który może powodować podrażnienie nosa, ust i gardła,

Benzan, który może powodować podrażnienie oczu, senność, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, bóle głowy i splątanie,

Trichlorotylen, który może powodować zawroty głowy, ból głowy, nudności i wymioty,

W badaniu odkryto kilka roślin, które faktycznie odfiltrowują te szkodliwe substancje i łatwo rosną w pomieszczeniach.

Ile roślin oczyszczających powietrze potrzebujesz?

Im więcej roślin, tym lepiej. Aby oczyścić powietrze roślinami dobrze jest postawić co najmniej dwie rośliny na 30-50 m2. Pamiętaj, że rośliny o większych liściach szybciej oczyszczają powietrze. Ale Bill Wolverton, człowiek odpowiedzialny za wspomniane wyżej badanie NASA, poleca również rośliny paproci i bluszczu. Można nimi zapełnić przestrzeń w większej ilości.

Oto niektóre łatwe w uprawie rośliny oczyszczające powietrze, dzięki którym odetchniesz w domu świeżym czystym powietrzem.

Sansewieria

Zielistka Sternberga 

Areka

Figowiec płaczący

Daktylowiec niski  

Epipremnum złociste

Dołącz do nas