roślinny naturalny retinol
roślinny naturalny retinol

Naturalny, roślinny retinol? Fitoretinoidy – bakuchiol, ekstrakt ze stewii i inne

Pojęcie “naturalnych, roślinnych retinoli” lub fitoretinoidów – odnoszące się do składników, takich jak olej z owoców dzikiej róży, bakuchiol czy ekstrakt ze stewii są aktualnie bardzo modne. Powszechnie sugeruje się, że stosowanie tych roślinnych składników, daje korzyści podobne do retinoidów, tzn. stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze, ale przez mniej drażniące drogi. Ile w tym prawdy?

Dyskusyjne powiązania roślinnego retinolu z retinolem… czyli o skuteczności

Istnieją pewne powiązania i podobieństwa, ale może być mylące nazywanie fitoretinoidów “naturalnym retinolem”. Na przykład olej z owoców dzikiej róży, szumnie nazywany alternatywą, nie zawiera retinolu, ale małe stężenia kwasu retinowego. Problemem jest to, że nie wiadomo dokładnie, jakie stężenie w kosmetyku otrzymujesz. Nie wiemy więc czy jest ono klinicznie skuteczne w kuracji przeciwstarzeniowej. A jest to kluczowe w przypadku retinolu.

Kwestią dyskusyjną jest też jakość. Tylko dlatego, że słowo “retinol” zostało dodane przez marketerów do nazwy naturalnego składnika, nie oznacza, że faktycznie zawiera on retinol. W takim przypadku powinno znaleźć się słowo “retinol” na liście INCI. Albo że ma takie same badania, jak retinol. Nie ma również dowodów na to, że olej z dzikiej róży czy roślinna stewia działa w ten sam sposób. Ani, że dostarcza takich samych udokumentowanych efektów, jak produkty zawierające retinol.

Naturalne wcale nie oznacza… bezpieczne

“Naturalne” nie oznacza również, że składnik wywoła mniej podrażnień. Wielu ludzi uważa, że “naturalne” oznacza bezpieczniejsze lub łagodniejsze. Jednak rośliny, zioła i olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia i alergie, co jest powszechnie opisane w literaturze naukowej. Ludzie zazwyczaj nie chcą tego słyszeć, ale “naturalne” w pielęgnacji skóry naprawdę nie oznacza zbyt wiele. Jeśli chcesz włączyć olej z owoców dzikiej róży do swojej pielęgnacji skóry, lepiej zrobić to ze względu na inne korzyści (takie jak zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych nienasyconych), a nie ze względu na potencjalne działanie zawartych w nim śladowych retinoidów.

Roślinny bakuchiol będzie przełomem?

Bakuchiol jest ekstraktem roślinnym, który ma pewne dobre rezultaty podobne do retinolu i często jest lepiej tolerowany niż retinol w stężeniu powyżej 0,5% (dowiedź się więcej o stężeniach retinolu). Jest to jedyny ekstrakt roślinny, który dotychczas pokazał rzeczywiste, klinicznie potwierdzone rezultaty, podobne do tych osiąganych przez retinol. To znaczy rezultaty w postaci: stymulacji produkcji kolagenu, wzmacniania “rusztowania” skóry i minimalizowania widoczności zmarszczek oraz linii bez ryzyka podrażnienia.

Coraz więcej kremów i serum z retinolem zawiera połączenie bakuchiol+retinol, aby zwiększyć ich moc, jednocześnie minimalizując wrażliwość. Wszystkie są bezpieczne do stosowania w ciągu dnia i podczas ciąży, podczas gdy retinol nie jest. Z pewnością warto stosować i obserwować badania dotyczące tego składnika.

Pozostały “naturalny, roślinny retinol” czy też fitoretinoidy są według nas tylko modnym chwytem marketingowym. Nie można im jednak odebrać ich dobroczynnych właściwości na powierzchniową warstwę skóry. Ale kwestią mocno dyskusyjną jest ich działanie anti-aging. Wybór należy do Ciebie. Zobacz również nasz ranking kremów z retinolem.

Dołącz do nas