Robert Wun kolekcja 2023
Robert Wun 2023

Robert Wun haute couture – nadchodzi nowy Mistrz

Jeśli jeszcze nie wiesz kim jest Robert Wun, to możesz być pewna-ien, że zaraz o nim usłyszysz. Wiemy też, jak powstają legendy i wielcy projektanci, którzy wykreowali współczesną modę. Moda wysoka jest formą sztuki, kultury i historii, która była, jest i zawsze będzie. W tym roku jednak, pojawiła się pewna nowość – kolekcja haute couture Roberta Wuna.

Kiedy większość projektantów odkopuje swoje archiwalne kody, Wun pokazał coś zupełnie nowego i wizjonerskiego, a przede wszystkim… indywidualnego (w tym samym momencie Schiaparelli poszedł w zapomnienie…). Bez szukania wymuszonych środków przekazu, żeby zaszokować i przyciągnąć widza, bez kiczu. Jego kolekcja to dzieło sztuki jedyne w swoim rodzaju. I właśnie tak powstają legendy. Chyba nie będę zbyt przesadna i patetyczna, jeśli powiem – mam przeczucie, a właściwie to już się dzieje, że Wun przejdzie do historii i stanie się legendą.

5 minut Roberta Wuna

Urodzony w Hongkongu projektant nie jest nowicjuszem, w pewnym sensie. O Robecie Wunie już się pisało i oglądało jego projekty, ale dopiero po kolekcji haute couture miał swoje 5 minut, które oglądał z zachwytem cały świat. Czy było to tylko kilka chwil sławy? Oglądając poprzednie dzieła Wuna i jego krok w najbardziej prestiżowy pokaz mody, można być niemal pewnym, że to nie będzie tylko pięć minut w jego karierze. Mistrzostwo Roberta Wuna zapewniło mu zasłużone miejsce na paryskich wybiegach haute couture.

Haute couture jest jedynym w swoim rodzaju pokazem mody. To właśnie wtedy, najlepsi projektanci, popisują się estetyką, kunsztem i techniką swoich umiejętności projektowych. Zaskakując, czasem szokując, czasem bawiąc widzów. Wun zrobił jednak coś jeszcze… zamienił złe w dobre, wypadki w możliwości, a strach w piękno. Nie bawił się archiwami, wielkim come back we współczesnej wizji. To jest kreacja, tylko i wyłącznie tu i teraz.

Wun “wszedł” w modę, płynąc również ze współczesnym nurtem. Zaczął zdobywać popularność na Instagramie, wielokrotnie, pojawiając się na kontach związanych z modą estetyczną. To właśnie za pomocą tego medium, widzieliśmy, jak robi postępy na czerwonym dywanie, w sesjach zdjęciowych i mediach. Siła dyskursu nie tkwi jednak tylko w jego artystycznych projektach, a także w dbałości o szczegóły oraz w bardzo skrupulatnej i rzemieślniczej pracy, która znalazła w haute couture swoje idealne środowisko.

Nadchodzi nowy Mistrz

To debiut Roberta Wuna w haute couture i wygląda na to, że jego miejsce w świecie mody. Wun ma jedną z najważniejszych cech mistrza couturier – dużą wagę przywiązuje do pracy ręcznej i rzemiosła. Jego pokaz zarówno przerósł nasze oczekiwania, jak i całkowicie odbiegał od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Rozszerzając nasze wyobrażenia na magiczny wszechświat Wuna.

Płynne linie, wyraźne, ale nieprzesadnie dobrane objętości, perfekcyjnie wykrojone formy, żywe i intensywne kolory, są znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Ale kolekcja Roberta Wuna nie tylko zawiera to, co jest nieodłącznym elementem istoty haute couture, nadaje koncepcyjny zwrot, w którym do równania dodaje się surrealistyczne elementy. Plamy i przypalenia na ubraniach, rozpadające się akcesoria, nieoczekiwany deszcz i złamane obcasy – najgorszy scenariusz, modowa katastrofa – są reinterpretowane przez Wuna, zamieniając modowe koszmary w sny.

Na granicy snu i jawy

Nikt też nie szyje tak jak Wun, ale to kanwa większej koncepcji. Weźmy chociażby stylizację w białej tkaninie, pełną plam czerwonego wina lub suknię ślubną ze śladami przypaleń. Jego elegancki strój postaci w krystalicznym płaszczu przeciwdeszczowym, był godny mistrzów surrealizmu. Podobnie, jak współczesna gejsza w olbrzymiej srebrnej krynolinie i ogromnym kapeluszu, przypominającym pagodę. Deszczowy, pochmurny dzień to dla Wuna błogosławieństwo. Krople wody zamieniają się w małe kryształki i zdobią nie tylko ubranie, ale także “kapią” z parasola – wspaniałe. Radzenie sobie z kolorem lub jego brakiem jest u Wuna również nienaganne.

Wszystkie projekty Roberta Wuna zapadają w pamięć, ale na wszystkich obserwatorach, największe wrażenie zrobił projekt czarnego stroju, z którego wychodzi nieskończona ilość białych piór. Stylizacja, która była zwieńczeniem kolekcji i kropką nad “i”, przejdzie do historii nie tylko Roberta Wuna, ale w ogóle haute couture.

Robert Wun kolekcja haute couture
Robert Wun haute couture 2023 ślubna
Robert Wun projekt
Robert Wun projekty
Wun gejsza
Wun zbliżenie sukienka
Robert Wun SS 23 Haute Couture
Robert Wun suknia kolekcja haute couture
Wun haute couture 2023 deszcz
Wun Robert haute couture 2023
Robert Wun haute couture 2023 sukienka plamy
Robert Wun haute couture 2023 czarne pióra
Robert Wun kolekcja 2023

Dołącz do nas