Powrót do formy. Balenciaga kolekcja jesień/zima 2023

Pokaz kolekcji jesień/zima 2023 Balenciaga w Paryżu, był pierwszą kolekcją marki po serii błędów, które sprawiły, że dom znalazł się na równi pochyłej. Dyrektor kreatywny Demna Gvasalia (który teraz używa tylko imienia) walczy o ocalenie swojej kariery. Plotka głosi, że projektant otrzymał polecenie dostarczenia “bezpiecznej, opłacalnej kolekcji”, która nawiązywałaby do szczęśliwszych dni pod rządami założyciela Cristobala Balenciagi. Ostatecznie Demna nie zaoferował kopii archiwum Cristobala, ale zamiast tego sprytnie przerobił pomysły własną, pewną ręką.

Perfekcyjne krawiectwo

Kolekcję podzielono na trzy segmenty. Krawiectwo zdekonstruowane – kurtki motocyklowe, bluzy z kapturem i suknie wieczorowe. 12 pierwszych zestawów kolekcji było odmianami klasycznego garnituru – dla obu płci – ale z pewną niespodzianką. Kurtki i płaszcze uszyto w maksymalnych rozmiarach, a spódnice i rąbki płaszczy z odwróconych garniturowych spodni, ze ściągaczami na dole. Ten krój kontynuowano ze spodniami na wierzchu spodni, dosłownie przyszytymi z przodu, więc dodatkowe nogawki były w ruchu. Wykonano je perfekcyjnie.

Pomysły na miarę

Demna zwykle ma na swoich pokazach odzież sportową. Ale różnica w tym sezonie polega na tym, że wiele stylów wykorzystuje rodzaj poduszki powietrznej, którą można znaleźć w sprzęcie do sportów motorowych lub nurkowych. Kurtka motocyklowa, oglądana z przodu, wygląda jak klepsydra, ale z boku przypomina kokon. Do tych ubrań Balenciaga będzie sprzedawać małą pompkę elektryczną.

Pokaz zakończyła prosta, ale elegancka parada siedmiu prostych sukienek z wysokim dekoltem i opadającymi do ziemi długimi rękawami. Zaokrąglone ramię, najbardziej uderzające w raczej minimalistycznych sukniach wieczorowych, Demna zmodyfikował z projektu Balenciagi z połowy lat 60.

Koniec złej passy?

W tym programie Demna rzeczywiście cofnął się w czasie. Jednak nie do czasów hiszpańskiego założyciela, ale raczej do swoich wcześniejszych dni w domu. Projektant skupił się na stworzeniu kolekcji, która mówi o kroju, umiejętnościach i jasności widzenia. Czy ten program zapamiętamy ze względu na jego pomysłowość i piękno? Prawdopodobnie nie. Ale nastrój był podobny do pierwszego pokazu haute couture Demny dla Balenciagi, który zawierał to wszystko i wiele więcej. Tutaj, w paradzie prostych strojów z ciekawymi detalami, dyrektor kreatywny ponownie pokazał nam, dlaczego zasługuje na to, by stać na czele szlacheckiego domu Balenciagi. Po uniknięciu kontrowersji, być może teraz Demna wróci do tego, co robi tak dobrze: tworzenia niezwykłych i fascynujących ubrań.

Balenciaga jesien zima 2023
Balenciaga jesien zima 2023 pokaz
Balenciaga jesien zima 2023 pokaz Paryz
Balenciaga jesien zima kolekcja 2023

Dołącz do nas