oskary 2023 nominacje
oskary 2023 nominacje

Oscary 2023: Michelle Yeoh pierwszą Malezyjką – i Azjatką– nominowaną do Oscara

Zgodnie z oczekiwaniami, aktorzy filmu “Wszystko wszędzie naraz” (2022) zdobyli nominacje aktorskie: dla najlepszej aktorki (Michelle Yeoh), najlepszego aktora drugoplanowego (Ke Huy Quan) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Jamie Lee Curtis i – niespodzianka, niespodzianka – Stephanie Hsu). Yeoh jest teraz pierwszą Malezyjką – i pierwszą Azjatką – nominowaną do Oscara dla najlepszej aktorki.

Oprócz Yeoh, Quan i Hsu, inni Azjaci na liście nominowanych znaleźli się: Hong Chau, nominowana do najlepszej aktorki drugoplanowej za “Wieloryba”, Daniel Kwan, nominowany do nagrody dla najlepszego reżysera za “Wszystko, wszędzie i na raz”, reżyser Domee Shi, nominowany do nagrody za najlepszy film animowany za “To nie wypada” i M. M. Keeravaani i Chandrabose, nominowani do nagrody za najlepszą oryginalną piosenkę “Naatu Naatu” z indyjskiego filmu RRR.

Nominacje do 95. ceremonii rozdania Oscarów ogłoszono 24 stycznia w Samuel Goldwyn Theatre w Beverly Hills przez Riza Ahmeda i Allison Williams. “Wszystko, wszędzie i na raz”, “Duchy Inisherin” i “Fabelmanowie” byli jednymi z głównych faworytów, którzy otrzymali ukłony, podobnie jak Elvis, “Na Zachodzie bez zmian” i “Top Gun: Maverick”.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 12 marca 2023 r., a gospodarzem będzie Jimmy Kimmel.

Dołącz do nas