olej kokosowy na włosy
olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy na włosy – jak go prawidłowo stosować?

Od dawna wiadomo, że olej kokosowy stosowany na włosy może dać wspaniałe efekty. Ale jak stosować olej kokosowy oraz jaki wybrać? A może zastanawiasz się, który olej będzie dobry dla włosów – rafinowany czy nierafinowany? Podpowiadamy!

Olejek kokosowy jest wyjątkowy. Jego budowa jest podobna do naturalnej struktury lipidowej włosów i jest w stanie wniknąć w łuski bardziej niż inne oleje do włosów. Jednak, aby czerpać z niego najwięcej korzyści, powinnaś wiedzieć, jak go prawidłowo stosować oraz po jaki olej sięgnąć. Oto wszystkie odpowiedzi na pytania, dotyczące włączenia tego składnika do swojej pielęgnacyjnej rutyny.

Jakie są zalety stosowania oleju kokosowego na włosy?

Przy regularnej pielęgnacji (dwa do trzech razy w tygodniu, jeśli masz niskoporowate lub wysokoporowate, rzadziej, jeśli masz cienkie włosy), olej kokosowy może poprawić nawilżenie włosów. Regularne stosowanie oleju kokosowego na włosy ułatwi również ich rozczesywanie oraz zwiększy połysk. Olejek kokosowy jest szczególnie korzystny w przypadku włosów zniszczonych. Pomaga chronić łodygę włosa przed wchłanianiem wody, zapobiegając ich puszeniu oraz uszkadzaniu łusek.

Jaki olej kokosowy wybrać – rafinowany czy nierafinowany?

Do olejowania włosów najlepszy będzie nierafinowany olej kokosowy, możesz również sięgnąć po gotowe kosmetyki do pielęgnacji włosów. Dobra maska z olejem kokosowym również korzystnie wpłynie na ich kondycję. Jeśli jednak decydujesz się na nierafinowany olej kokosowy, najlepiej jest użyć wysokiej jakości olej z certyfikowanego źródła.

Jak stosować olejek kokosowy na włosy?

Stosuj olej koksowy do mycia wstępnego, aby ochronić włosy przed wchłanianiem zbyt dużej ilości wody. Zmniejsza to też puszenie włosów i ułatwia ich układanie po myciu. Oto najlepszy sposób na zastosowanie oleju kokosowego na włosy przed myciem szamponem:

  • nanieś olejek kokosowy na włosy i przeciągnij go na długości
  • zostaw na 15 do 30 minut lub dłużej
  • dokładnie umyj włosy szamponem (może być konieczne umycie włosów dwa razy, aby usunąć cały olej)
  • nałóż ulubioną odżywkę lub maskę do włosów

Wskazówka: odrobina oleju kokosowego wmasowana we włosy lub końcówki może je wygładzić i zapobiec ich puszeniu. Jest to świetna i naturalna alternatywa dla silikonowego serum do włosów!

Olejowanie włosów olejem kokosowym na noc

Pozostawienie olejku kokosowego na noc to maksymalne korzyści. Regularne olejowanie olejem kokosowym wygładza włosy i sprawia, że są bardziej miękkie i zregenrowane.

Jak nakładać olej kokosowy na noc:

  • nałóż olej kokosowy na suche włosy i przeczesz je
  • umyj włosy następnego dnia, być może będziesz musiała dwukrotnie użyć szamponu do włosów
  • nałóż ulubioną odżywkę do włosów

Wskazówka: jeśli olejowanie włosów obciąża je, zrezygnuj z olejowania na noc i spróbuj dodać niewielką ilość oleju kokosowego do ulubionej odżywki.

Czy olejek kokosowy może szkodzić włosom?

Nie, olej kokosowy nie może sprawić, że włosy wypadną, jak krąży plotka! Unikaj oleju kokosowego, jeśli twoje włosy szybko się przetłuszczają, może zatykać pory i powodować wypryski wokół linii włosów u osób, które nie tolerują dobrze olejków na skórze. Jedno z badań wykazało, że olej znacznie zmniejsza utratę kreatyny zarówno w przypadku zdrowych, jak i zniszczonych włosów. Warto więc włączyć ten olej do pielęgnacji włosów.

Masz więcej pytań dotyczących stosowania oleju kokosowego na włosy? Sprawdź tutaj – odpowiadamy na wszystkie Wasze pytania na temat używania oleju kokosowego w pielęgnacji włosów.

Dołącz do nas