stosowanie retinolu stężenie
stosowanie retinolu stężenie

Od jakiego stężenia zacząć stosowanie retinolu?

Retinol używany prawidłowo jest bardzo skuteczny. Widocznie poprawia szeroki zakres problemów skórnych – od drobnych zmarszczek po trądzik i plamy słoneczne. Wykazuje również silne działanie przeciwzmarszczkowe, warto więc wprowadzić go do pielęgnacji jak najwcześniej (ok. 25-30 roku życia). Jeśli jednak nie zrozumiesz dokładnie, jak działa ten składnik, możesz łatwo przeciążyć skórę i osłabić korzyści z retinolu. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego poziom pierwszego stężenia retinolu i częstotliwość jego aplikacji, ma znaczenie zarówno krótko- jak i długoterminowo.

Ile procent retinolu dla początkujących?

Żeby zobaczyć rezultaty, dla początkujących, większość dermatologów zaleca retinol w stężeniu 0,25% do 1%. Jeśli Twoja skóra nie jest wrażliwa, może tolerować wyższe stężenie. 0,5% koncentracji retinolu, jest jednak zazwyczaj bezpieczne i odpowiednia dla większości typów skóry. Jeśli myślisz, żeby zacząć od bardzo wysokich dawek. jest prawdopodobnie, że spowodują skutki uboczne.

Uważaj ze stężeniem retinolu, jeśli masz ciemną karnację

Osoby o ciemniejszym kolorze skóry nie powinny przekraczać stężenia 0,5 procent. 0,5 procent retinolu to górną granica dla osób o ciemnej karnacji. Zawsze powinna być też połączona z aktywnym składnikiem w kremie nawilżającym. Ciemniejsze odcienie skóry mają więcej melanocytów (komórek produkujących pigment). Agresywne stężenia retinolu zwiększają stan zapalny i suchość skóry, może to zwiększać aktywność melanocytów i pigmentu. Stężenia większe niż 0,5 procent mogą ostatecznie powodować przebarwienia u osób o ciemniejszym kolorze skóry.

Przekraczanie stężeń 0,5 procent nie jest konieczne. Retinol w niskim stężeniu jest dobrze tolerowany – odwraca zarówno skutki fotostarzenia skóry, jak i usuwa drobne zmarszczki (w około ośmiu tygodni). W badaniach klinicznych wyższe stężenia retinolu, powyżej 0,5 procent, nie okazały się bardziej skuteczne. Często za to powodowały stan zapalny i suchość skóry.

Czy retinol na receptę jest najsilniejszy i najskuteczniejszy?

Produkt na receptę nie jest konieczny, aby zobaczyć rezultaty. W miarę starzenia się, naskórek traci swoją grubość, skóra staje się sucha i cieńka. Retinoidy na receptę mogą okazać się zbyt drażniące dla osób powyżej 30 lat. Kremy z retinolem na receptę (retinoidy) nie są koniecznie, biorąc pod uwagę tak szeroki zakres łagodnych wariantów dostępnych bez recepty. Retinoid na receptę, tretinoina, został opracowany ponad 50 lat temu w leczeniu trądziku, uważamy jednak, że najlepiej działa na młodej skórze.

Łączenie retinolu z innymi aktywnymi składnikami złuszczającymi

Wbrew powszechnej opinii, retinol można łączyć z łagodnymi kwasami AHA i BHA oraz witaminą C w niskich stężeniach. Zachowaj jednak ostrożność w przypadku kwasu glikolowego, salicylowego i innych silnie złuszczających kwasów. Nigdy nie używaj retinolu na skórze czerwonej, podrażnionej lub łuszczącej się. Jeśli skóra jest ogólnie sucha i łuszcząca, wybierz łagodne formy retinoidów. Sprawdź: z czym nie łączyć retinolu.

Jak często aplikować retinol i ile kremu nakładać?

Trzymaj się harmonogramu aplikacji. Wprowadzanie retinolu do swojej rutyny stopniowo zwiększa tolerancję i długoterminowe korzyści.

Jak zacząć stosować retinol:

W pierwszych trzech miesiącach stosowania, aktywny składnik, stosuj w ilości wielkości ziarnka grochu, przed kremem nawilżającym.

 1. Pierwszy miesiąc

  dwa razy w tygodniu wieczorem

 2. Drugi miesiąc

  do trzech razy w tygodniu

 3. Trzeci miesiąc

  co drugi wieczór

 4. Czwarty miesiąc

  Codziennie

Ważne jest również stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym rano (SPF zwiększy skuteczność retinolu i zapobiegnie wrażliwości na uszkodzenia słoneczne).

Dla kogo wyższe stężenia retinolu

Jeśli Twoja skóra dobrze toleruje składniki aktywne, spróbuj dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej produkt o mocniejszej sile: około 0,2% retinolu jest idealne. Zacznij od używania go przez dwa lub trzy noce w tygodniu, a następnie stopniowo zwiększaj ilość, aby zobaczyć, jak skóra reaguje.

Dołącz do nas