Sparks filmy na podstawie ksiazek
Sparks filmy na podstawie ksiazek

Nicholas Sparks: 9 najlepszych filmów na motywach książki

Nicholas Sparks jest znanym na całym świecie autorem książek, który potrafi poruszyć serca czytelników i widzów chwytającymi za serce romantycznymi opowieściami. Jego bestsellerowe powieści sprzedały się w ponad 115 milionach egzemplarzy, a 11 z nich doczekało się ekranizacji. Chociaż nie każdy jest fanem jego stylu pisania, fani Sparksa, zawsze tłumnie gromadzą się w kinach, żeby obejrzeć kolejne miłosne historie, często osiągające imponujące wyniki kasowe.

W ekranizacjach książek na motywach powieści Sparksa, zagrało również wiele gwiazd Hollywood, jak chociażby Rachel McAdams i Ryan Gosling w filmie “Pamiętnik”, który przyniósł im sławę. Shane West i Mandy Moore w filmie “Szkoła uczuć”, który wstrząsnął sercami widzów na całym świecie. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych adaptacji filmowych Nicholasa Sparka, które zachwyciły publiczność ujmującą opowieścią o miłości.

1. “Pamiętnik” (The notebook), 2004 r.

Jednym z najbardziej poruszających i kultowych filmów na motywach książki Nicholasa Sparksa, jest “Pamiętnik” z 2004 roku. Jest to opowieść o niezwykłej miłości między Allie Hamilton a Noahem Calhounem. Dwójka młodych ludzi, która zakochuje się w sobie latem 1940 roku w nadmorskim miasteczku, zdobyła serca publiczności na całym świecie. Film opowiedziano w dwóch odrębnych historiach – w przeszłości i teraźniejszości.

“Pamiętnik” to bez wątpienia arcydzieło gatunku romansów, które odniosło wielki sukces zarówno na rynku książek, jak i kinowym. Film przyniósł ponad 117 milionów dolarów przychodu i zyskał kultową pozycję wśród fanów romantycznych opowieści. Dodatkowo, “Pamiętnik” napędził kariery Rachel McAdams i Ryana Goslinga, którzy zostali gwiazdami po premierze filmu. Ich niezapomniany pocałunek w deszczu jest jednym z najpiękniejszych i najromantyczniejszych momentów w historii kina.

“Pamiętnik” zwiastun filmu

2. “Szkoła uczuć” (A Walk to Remember), 2002 r.

Porywający dramat z 2002 roku, “Szkoła uczuć”, inspirowany diagnozą raka siostry Nicholasa Sparksa, Danielle. Obraz pomógł Mandy Moore i Shane’owi Westowi stać się gwiazdami. Film opowiada poruszającą historię Jamiego Sullivana i Landona Cartera – dwójki nastolatków z Karoliny Północnej, u których rozwija się niezwykła i inspirująca relacja miłosna. Zakochaną parę los wystawia na próbę, gdy Jamie ujawnia, że walczy z białaczką.

Film “Szkoła uczuć” okazał się ogromnym sukcesem. Podobnie jak jego platynowa ścieżka dźwiękowa, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy i przekroczyła budżet filmu. Moore i West doceniono za silną chemię na planie. Film zainspirował cały podgatunek filmów o “umierających kochankach”, znanych również jako filmy o “chorych dziewczynach”. Dedykowana siostrze autora, “Szkoła uczuć,” to wzruszająca historia o miłości, nadziei i wytrwałości w obliczu trudności życiowych.

“Szkoła uczuć”, zwiastun filmu

3. “List w butelce” (Message in a Bottle), 1999 r.

W romantycznym dramacie z 1999 roku, “List w butelce”, którego główne role zagrali Kevin Costner, Robin Wright i Paul Newman, śledzimy historię Theresy Osborne – badaczki i byłej reportażystki, która natknęła się wzruszający anonimowy list miłosny w butelce na plaży Cape Cod. Bohaterka postanawia odkryć autora listu, którym okazał się znużony wdowiec i samotny pisarz, Garrett Blake. Theresa zakochuje się w nim bez pamięci.

Paul Newman wcielił się w rolę opiekuńczego ojca Garretta, Dodge’a. Mimo że zakończenie spotkało się z krytyką, znakomita obsada filmu pomogła ożywić bestseller Nicholasa Sparksa. Film zyskał uznanie wśród miłośników wzruszających romansów. Jest to pierwsza kinowa adaptacja powieści Sparksa. Nadal uważana za najbardziej udaną, przynosząc ponad 120 milionów dolarów dochodu.

“List w butelce”, zwiastun filmu

4. “Noce w Rodanthe” (Nights in Rodanthe), 2008 r.

W 2008 roku na ekrany kin trafił romantyczny dramat “Noce w Rodanthe”. Ponownie wystąpili razem doświadczeni aktorzy – Richard Gere i Diane Lane. Film opowiada historię rozwodzącej się kobiety i chirurga. Bohaterowie, w trakcie weekendowej ucieczki do miasteczka Rodanthe, odkrywają wspólną pasję i nawiązują między sobą namiętny romans. Z czasem para musi zmierzyć się z emocjonalnie burzliwą przeszłością oraz nadchodzącą nawałnicą. Za te role aktorów nominowano do nagrody AARP Movies for Grownups w kategorii “Najlepsza historia miłosna dla dorosłych”. “Noce w Rodanthe” to rzadka opowieść Nicholasa Sparksa o szukaniu miłości na starsze lata, która stanowi odświeżającą zmianę tempa.

“Noce w Rodanthe”, zwiastun filmu

5. “Dear John”, 2010 r.

Amanda Seyfried i Channing Tatum grają główne role w romantycznym dramacie wojennym z 2010 roku “Dear John”. Film opowiada historię żołnierza Johna i studentki Savannah. Bohaterowie zakochują się w sobie, podczas urlopu Johna w Charleston w Południowej Karolinie. Para wymienia między sobą poruszającą, miłosną korespondencję listowną, mimo przeszkód w postaci wojny w Iraku, ataków z 11 września i choroby.

Obraz porusza trudne tematy, ale zyskał uznanie za poruszającą i wciągającą historię o miłości. Według Digital Spy, im więcej barier między bohaterami, tym bardziej chce się zobaczyć, jak zdołają je pokonać i wrócić do siebie. Zarówno Seyfried, jak i Tatum doceniono za swoje kreacje, a ich magnetyzm stworzył mocno angażującą historię miłości.

6. “Bezpieczna przystań” (Safe Haven), 2013 r.

W filmie romantyczno-przygodowym Safe Haven z 2013 roku, młoda i tajemnicza Katie Feldman (w tej roli Julianna Hough) ucieka przed przemocowym mężem. Bohaterka szuka schronienia w spokojnym nadmorskim miasteczku Southport w Karolinie Północnej. Tam spotyka wdowca i ojca dwójki dzieci Alexa Wheatleya (w tej roli Josh Duhamel). Między parą zaczyna rozwijać się uczucie. Jednak gdy przeszłość zaczyna doganiać Katie, zdaje sobie sprawę, że nie może uciec od niej na zawsze. Film otrzymał nominację do Teen Choice Award w kategorii Choice Movie Romance.

“Bezpieczna przystań”, zwiastun

7. “Ostatnia piosenka” (The Last Song), 2010 r.

Miley Cyrus i Liam Hemsworth naprawdę się w sobie zakochali na planie romantycznego filmu o dorastaniu “Ostatnia piosenka” z 2010 roku. W filmie, Cyrus, wcieliła się w rolę zbuntowanej nastolatki Veroniki “Ronnie” Miller. Młoda bohaterkę wysłano do ojca w Georgii, gdzie zakochuje się w przystojnym chłopaku, Willemie Blakelee. Cyrus powiedziała kiedyś, że zawsze była fanką Nicholasa Sparksa i cieszyła się, że dostała bardziej wyrafinowaną rolę. Obraz odniósł duży kinowy sukces i spotkał się z uznaniem fanów.

“Ostatnia piosenka”, zwiastun

8. “Szczęściarz” (The Lucky One), 2012 r.

W filmie “Szczęściarz”, żołnierz, po powrocie z trzeciej służby w Iraku, sierżant Logan Thibault (Zac Efron), odkrywa oszałamiające zdjęcie blondynki i traktuje je jako swój talizman, wierząc, że to jego “anioł stróż”. Zmagając się z poczuciem winy ocalałego i PTSD, Logan, udaje się do Luizjany, aby spotkać kobietę ze zdjęcia, Beth Green (Taylor Schilling). Mimo początkowych obaw, Beth zaczyna czuć się coraz bardziej przyciągana do Logana. Mimo słabych recenzji krytyków i krytyki za nierealistyczność, “Szczęściarz” odniósł sukces kasowy, zarabiając ponad 99 milionów dolarów i zdobywając nagrodę People’s Choice Award w kategorii aktor w filmie dramatycznym.

“Szczęściarz”, zwiastun

9. “Najdłuższa podróż” (The Longest Ride), 2015 r.

Film z 2015 roku, “Najdłuższa podróż” to romantyczny dramat neowesternowy, który opowiada o wzruszającej relacji między Luke’em Collinsem, a studentką sztuki, Sophią Danko. Ich związek znajduje się na rozdrożu, ponieważ Luke chce skupić się na powrocie do rodeo, a Sophia przygotowuje się do swojej wymarzonej pracy w Nowym Jorku. Ich drogi przecinają się ze starszym mężczyzną, który postrzega swój długoletni i trwały związek z żoną jako wartość nadrzędną. To składania młodą parę do refleksji nad tym, co naprawdę jest ważne w życiu. W obsadzie znaleźli się m.in. Scott Eastwood, Britt Robertson i Alan Alda. “Najdłuższa podróż” otrzymała A CinemaScore, co jest niezwykle rzadkie w przypadku adaptacji powieści Nicholasa Sparksa. Pomysłowe umieszczenie znanych motywów Sparksa w nowym, niezwykłym otoczeniu sprawiło, że film zrobił duże wrażenie na widzach.

“Najdłuższa podróż”, zwiastun

Dołącz do nas