Robert Wun haute couture 2023
Robert Wun haute couture 2023

Surrealistyczne stylizacje haute couture paryskiego Tygodnia Mody

Prawie sto lat po tym, jak Elsa Schiaparelli i Salvador Dalí zaprezentowali swoją słynną sukienkę w kształcie homara, surrealizm wraca do łask. Podczas Paris Couture Fashion Week rządziło dziwactwo, a ubrania wydawały się istnieć na peryferiach rzeczywistości. Najbardziej szokował, jak można się było spodziewać, Schiaparelli. Projektant Daniel Roseberry wysłał supermodelki – Irinę Shayk, Naomi Campbell i Shalom Harlow – na wybieg w sukienkach ozdobionych głowami bestii: lwa, wilka i lamparta. Zwierzęta, wyrzeźbione z pianki, żywicy i sztucznego futra, nawiązywały do piekła Dantego. Reprezentowały to, co Roseberry określił jako „fotorealistyczne [współczesne?] podejście do surrealizmu”.

Schiaparelli haute couture 2023

Rzeczywiście, potrzeba czegoś więcej niż strategicznie rozmieszczonego nadruku z homarem, aby zaszokować i zaskoczyć dzisiejszych klientów mody. Jak w technicznych wyczynach, które widzieliśmy w kolekcji Viktor & Rolf. Zaprezentowane suknie balowe, pasujące raczej do księżniczek Disneya, były zgodne z zasadami logiki snu, a nie grawitacji. Kolekcja mogłaby stać się pożywką dla memów na Instagramie, ale stojące za nią umiejętności, nie są powodem do śmiechu. Te umiejętności projektantów, są tym, co odróżnia haute couture od wszystkich innych form mody.

Viktor Rolf haute couture 2023

U Valentino, Pierpaolo Piccioli, bawił się tym, co nazywał „tropami couture”. Była to kolekcja pełna kolorów, wzorów i radości. Marszczona bluzka, przypominała kwitnący kwiat na modelce z nóżkami, przypominającymi łodygi… A w stylizacji, która podekscytowałaby japońską artystkę Yayoi Kusamę, inna modelka, miała na sobie sukienkę z idealnie okrągłymi wycięciami – trójwymiarowa, realistyczna interpretacja kropek.

Valentino haute couture 2023

Chociaż surrealizm może i ma swoje korzenie w Paryżu, to przeniknął do prac azjatyckich projektantów. W tym sezonie również oni zaprezentowali swoje kolekcje haute couture. Pochłonięty przez kosmos i starożytną filozofię Indii, projektant Rahul Mishra, przedstawił jedność wszechświata, łącząc meduzy i ptaki, planety i oceany na swoich obszernych, bogato zdobionych sukniach. Marzenia mogą być większe niż cokolwiek innego – powiedział w wywiadzie dla WWD.

Rahul Mishra haute couture 2023

Sohee Park, kobieta stojąca za marką Miss Sohee, była podobnie zafascynowana naturą, debiutując na tegorocznym paryskim Tygodniu Mody. Projektantka zaprezentowała inspirowane morzem, gotowe kreacje na czerwony dywan, z muszelkami wykonanymi z jedwabiu i satyny.

Miss Sohee haute couture 2023

Urodzony w Hongkongu projektant Robert Wun, wziął pod lupę wszystkie rzeczy, które mogą zepsuć ubrania i nadał im nowe znaczenie. W swojej kolekcji, nazwanej „Strach” i inspirowanej horrorami, zamienił plamy i przypalenia w detale, które dodają, a nie umniejszają, piękna jego pierwszym projektom haute couture.

Robert Wun haute couture 2023

Zainspirowane zarówno snami, jak i koszmarami, kolekcje haute couture w tym sezonie, były efektem świadomego działania ich projektantów. Okazuje się, że nawet w epoce przepełnionej możliwościami technologii, nasze wyobrażenie o modzie i rzeczywistości mogą zostać zakwestionowane – dzięki naszej wyobraźni i pomocy własnych rąk.

Dołącz do nas