minimalistyczne zycie
minimalistyczne zycie
asdq

Minimalistyczne życie, jak zacząć żyć świadomie we własnym domu?

Jeśli kiedykolwiek przeprowadzałaś się z całym dobytkiem do nowego miejsca, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z czegoś, do czego nie zawsze chcesz się przyznać: masz o wiele za dużo rzeczy. Co czwarta osoba ma problem z bałaganem… Przy tak wielu przedmiotach, otaczających nas w codziennym życiu, nie jest zaskoczeniem, że jednym z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz, jest nie tylko minimalistyczny styl projektowania, ale cała zmiana stylu życia.

Co to jest minimalistyczne życie?

Chociaż praktykowanie uporządkowanego stylu życia, zaczynając od domu, zyskał na popularności w ostatnich latach między innymi dzięki Kondo Marie, autorce bestsellera pt. „Tokimeki. Magia sprzątania”, minimalizm nie jest niczym nowym. Tak naprawdę ma swoje korzenie w buddyzmie i został ukuty w połowie lat 60. Całkiem niedawno o minimalizmie w życiu codziennym znów zrobiło się głośno dzięki książce „The Longing for Less. Living with Minimalism”, autora Kyle’a Chayki, teoretyka sztuki. Minimalizm wyrósł na sposób życia. Koncepcja kładzie nacisk na minimum potrzeb, to znaczy, tylko na to, co jest nam naprawdę potrzebne. A to mniej, niż potrzebujemy na co dzień.  

Jak to jest być minimalistą

Minimalistyczne życie ma określony, indywidualny cel. Każde posiadanie czegoś jest z jakiegoś powodu.

Minimalizm można zdefiniować na wiele różnych sposobów, ale istnieje jeden wspólny mianownik: filozofia prostego życia i świadome wybory. Wybieranie, tego co najbardziej cenimy w życiu i co jest nam naprawdę potrzebne, a pozbycie się wszystkiego, co nas od tego odciąga. Minimalizm można zastosować do wielu dziedzin naszego życia – harmonogramów, relacji, ale centralną częścią często jest dom.

Wyobrażając sobie to, jak wygląda minimalistyczny dom, możesz najpierw pomyśleć o jasnych, otwartych przestrzeniach i  pustych ścianach. Prawda jest jednak taka, że ​​każda osoba może inaczej praktykować minimalizm. Minimalistyczne życie ma określony, indywidualny cel. Każde posiadanie czegoś jest z jakiegoś powodu. Zazwyczaj wiąże się to z organizowaniem i „minimalizowaniem” domu o najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko po to, aby prowadzić prostszy, bardziej świadomy styl życia.

Co zyskasz przechodząc na minimalistyczne życie?

Jeśli zastanawiasz się czy warto wprowadzić ten styl do własnego domu, oto zalety:

Więcej pieniędzy:  mniej przedmiotów w domu oznacza więcej pieniędzy, ponieważ będziesz kupować mniej. Co więcej, zdasz sobie sprawę, że twoje pieniądze mogą być wykorzystane na lepsze rzeczy niż tylko zakupy.

Więcej czasu: jeśli mieszkasz w domu z mniejszą liczbą przedmiotów, spędzisz mniej czasu na sprzątaniu i organizowaniu (i robieniu zakupów). Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu w ciągu dnia na zaangażowanie w to, co dla ciebie najważniejsze.

Lepsze samopoczucie: minimalistyczne życie jest znacznie mniej stresujące. Posiadanie mniejszej ilości rzeczy oznacza, że ​​mamy mniej stresu i obowiązków. Każde zwiększone posiadanie „czegoś” powoduje jakiś niepokój w naszym życiu, ponieważ o wszystko, co posiadamy, musimy zadbać.

Zadbasz o środowisko: kupując mniej i zużywając mniej, zmniejszysz również zużycie zasobów naturalnych planety. Przyczynisz się w ten sposób do ochrony środowiska.

Wskazówki jak stworzyć minimalistyczny dom i zacząć minimalistyczne życie

Jeśli jesteś gotowa, aby czerpać wszystkie wspaniałe korzyści z tego prostego i świadomego stylu życia. Oto wskazówki jak stworzyć minimalistyczny dom i zacząć żyć bardziej świadomie:

Skoncentruj się na jednej przestrzeni

Często najtrudniejszą częścią zminimalizowania życia wokół nas jest wiedza, od czego zacząć. Jedną z rzeczy, które sprawiają problem, jest przytłaczająca próba zminimalizowania całego domu na raz. Dlatego skup się na jednej przestrzeni i dodawaj kolejne. Najpierw skieruj swój czas i energię na najłatwiejszym pokój, według ciebie. A następnie wykorzystaj to jako inspirację dla kolejnych pomieszczeń. Co to znaczy w praktyce? Rozejrzyj się dokładnie i pozostaw rzeczy, przedmioty, które są ci naprawdę potrzebne i których używasz na co dzień. Reszty po prostu się pozbądź, bez sentymentów!

Najpierw zacznij od widocznych miejsc

Po wybraniu pomieszczenia dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie porządkowania od tego co „rzuca ci się w oczy”, na przykład na półkach, meblach, jak i na podłodze. Następnie zajrzyj do  ukrytych miejsc w pomieszczeniu, takich jak szuflady, szafki i szafy. W ten sposób będziesz mogła zobaczyć swoje postępy. To może ogromnie pomóc, gdy uświadomisz sobie, że jesteś przytłoczona ilością przedmiotów, które musisz uporządkować i których od dawna chciałaś się pozbyć…

 Zachowaj tylko to, co niezbędne

Dobrą zasadą jest zostawienie tylko tych przedmiotów, które są naprawdę niezbędne i mają dla ciebie znaczenie. Muszą to być przedmioty, których używasz na co dzień. Poruszaj się po domu, dotykając każdego elementu i decydując: czy to jest coś, co przynosi wartość mojemu życiu? Czy to pomaga mi stworzyć dom, którego chcę, czy obejdę się bez tego?

Jeśli się wahasz, zdaj sobie pytania:

  • potrzebuję tego?
  • tego używam?
  • skorzystam z tego, gdybym tego nie miała?
  • dlaczego to mam?

Ogranicz wystrój wnętrza do znaczących przedmiotów

Jeśli chodzi o wystrój domu, łatwo jest ozdobić swój dom różnymi pięknymi przedmiotami. Jeśli chcesz zaangażować się w minimalistycznym dom, najlepiej ograniczyć swoje dekoracje do takich, które mają szczególną wartość lub znaczenie. Problem polega na tym, że ludzie na przestrzeni lat gromadzą dekoracje, które nie mają dla nich żadnego szczególnego znaczenia. Kupują je pod wpływem impulsu, przeceny, mody.

Celem minimalizmu nie jest tylko posiadanie mniejszej ilości rzeczy, ale świadome życie.

Zachowaj więc na przykład rodzinne zdjęcia i specjalne pamiątki. Te, które mogą opowiedzieć historię twojej rodziny, a także wszystkim odwiedzającym twój dom. Kiedy posiadamy mniej dekoracji, zwracamy większą uwagę na wartość jaką mają te dekoracje, które naprawdę coś dla nas znaczą.

Sprzątaj regularnie

Jedną rzeczą jest efektywne przekształcenie domu w minimalistyczny, ale drugą utrzymanie go w zaplanowanym porządku. Twój dom jest przestrzenią, w której stale się mieszka. Jest nieuniknione, że po pewnym czasie zapanuje w nim bałagan. Dlatego ważne jest, aby mieć nawyki sprzątania i kontrolowania przedmiotów wokół nas. Chodzi o uporządkowanie posiadanych przestrzeni i świadomość, że niektóre miejsca wymagają codziennej uwagi, a niektóre cotygodniowej uwagi, a inne sezonowej. Pamiętaj o tym.

Oprzyj się pokusie kupowania…

Trudno jest kupić mniej rzeczy, kiedy jesteśmy bombardowani reklamą i promocjami. Miej tego świadomość wchodząc do sklepu. Może to oznaczać odrzucenie materializmu, aby bardziej skupić się na przedmiotach, które są dla ciebie naprawdę ważne. Pomyśl o tym, co naprawdę lubisz i porównaj to do tego czym kusi reklama. Poznaj swój gust i co sprawia, że ​​jesteś naprawdę szczęśliwa w swojej przestrzeni. Na ten zakup się zdecyduj.

Znajdź swój cel i zacznij żyć

To jeden z najważniejszych aspektów minimalistycznego życia. Jeśli myślisz o tym, aby zacząć żyć minimalnie w swoim domu, zastanów się, dlaczego to robisz. Na przykład: bo chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy, ponieważ chcesz spędzić więcej czasu z rodziną? Jest to szczególnie ważne, ponieważ ostatecznie minimalistyczne, proste życie, polega na prowadzeniu bardziej celowych działań. Celem minimalizmu nie jest tylko posiadanie mniejszej ilości rzeczy, ale świadome życie.

Dołącz do nas