karl lagerfeld hospitality brand
karl lagerfeld hospitality brand

Kontrowersje wokół Karla Lagerfelda i Met Gala

Met Gala 2023 rozpocznie się juz 1 maja. Branża modowa przygotowuje się do corocznej imprezy. Tegorocznym tematem jest legendarny projektant mody Karl Lagerfeld. Vogue i kuratorzy, stojący za Met, podkreślają każdy aspekt tegorocznego tematu, ale nie obyło się bez krytycznych komentarzy.

Karl Lagerfeld był niemieckim projektantem mody i dyrektorem kreatywnym Chanel, Fendi i Chloé, a także pracował z Balmain i jego własną marką Karl Lagerfeld. Jego kariera była niezwykle imponująca – pomagał ożywiać marki i wprowadzać nowe kolaboracje do świata mody, ale Lagerfeld, jako osoba, wzbudzał wiele kontrowersji. Między innymi wypowiedział się przeciwko społeczności LGBTQ+. Publicznie również ogłosił swoją niechęć do otyłych ludzi. A osoby z ruchu #MeToo opisał jako „brzydkich”. Jego uhonorowanie na Met Gala wzbudza więc w niektórych środowiskach emocje. Spośród setek celebrytów zaproszonych na tegoroczną Met Gala, niewielu zabrało głos w tej sprawie. Skomentowała to jednak aktorka i aktywistka Jameela Jamil.

Potępiając temat, Jameela napisała na Twitterze: Nie można stanąć w obronie sprawiedliwości w tych obszarach, a następnie uczestniczyć w celebracji kogoś, kto upajał się własną publiczną pogardą dla ludzi zmarginalizowanych.

Więc czym dokładnie naraził się Karl Lagerfeld?

Niechęć do otyłych osób

Branża modowa przeszła długą drogę pod względem typów sylwetek. Na szczęście obserwujemy coraz większą różnorodność na wybiegach i w magazynach – ale przed nami jeszcze długa droga. Jeśli chodzi o przemyślenia Lagerfelda na temat modeli większych niż rozmiar 36, nigdy nie urywał swojego zdania. Był współautorem książki dietetycznej, po tym, jak schudł 42 kg w ciągu roku, i konsekwentnie bronił innych projektantów, którzy myśleli tak samo jak on.

Przemawiając w wywiadzie dla Focus z 2009 roku, wypowiedział się przeciwko decyzji Brigitte (niemieckiego magazynu o modzie) o wykorzystaniu “prawdziwych” kobiet w swoich publikacjach. Powiedział: Macie grube matki z paczkami chipsów siedzące przed telewizorem i mówiące, że chude modelki są brzydkie. Świat pięknych ubrań to marzenia i iluzje. W tym samym wywiadzie powiedział o modelkach plus size: Nikt nie chce oglądać krągłych kobiet. A w książce „Świat według Karla”, powiedział: Myślę, że zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn moda jest najzdrowszą motywacją do odchudzania.

Każdy ma prawo do swojego zdania. Nie jestem również za promowaniem otyłości, ale cieszy fakt, że różne sylwetki pojawiają się w świecie modowym. Karl Lagerfeld sam zmagał się z nadwagą oraz konsekwencjami niezdrowego trybu życia. Branża modowa natomiast rządzi i będzie się zawsze rządzić swoimi prawami, gdzie ubrania prezentują się najlepiej na szczupłych modelkach. Z drugiej strony, jestem również przeciwna wychudzonym modelkom i promowaniu zbytniej szczupłości.

Krytyka #MeToo

W rozmowie z międzynarodowym magazynem modowym Numéro w 2018 roku Lagerfeld powiedział, że ma „dość” pociągania osób do odpowiedzialności za niewłaściwe zachowanie seksualne.

To, co najbardziej mnie w tym wszystkim szokuje, to gwiazdy, którym zajęło 20 lat, aby przypomnieć sobie, co się stało. Nie wspominając o tym, że nie ma świadków oskarżenia. Nie mogę znieść pana Weinsteina. Miałem z nim problem w amfAR – powiedział, mówiąc o skazanym obecnie producencie Harveyu Weinsteinie.

Przekaz Lagerfelda był jasny. Bojąc się utraty kariery, pokrzywdzone osoby, nie zgłosiły faktu naruszeń seksualnych. Oczywiście, nie usprawiedliwia to nikogo i takie zdarzenia w ogóle nie powinny mieć miejsca. Ani teraz, ani nigdy. Nagłośnienie dawnych spraw, miało na celu zwrócenie uwagi na ten problem. W dzisiejszych czasach, jako kobiety, mamy więcej praw, kiedyś takie “praktyki” były niestety powszechne w niektórych środowiskach.

Krytyka LGBTQA+

Lagerfeld powiedział The Guardian w 2013 roku, że był kuratorem pokazu w Paryżu swojej kolekcji Chanel wiosna/lato, wspierającej francuskie prawo, dotyczące małżeństw osób tej samej płci, pokazując dwie identyczne suknie ślubne dwóch narzeczonych. To było zaledwie trzy lata po jego wywiadzie dla Vice, w którym wypowiadał się przeciwko małżeństwom osób tej samej płci, zwłaszcza jeśli chodzi o dwóch mężczyzn.

W latach 60. wszyscy mówili, że mamy prawo do różnic. A teraz nagle chcą burżuazyjnego życia. Powiedział Lagerfeld. Trudno mi to sobie wyobrazić. Jeden z tatusiów w pracy, a drugi w domu z dzieckiem. Jaki wpływ miałaby to dla dziecka? Nie wiem. Widzę więcej lesbijek zamężnych z dziećmi niż chłopców zamężnych z dziećmi. Wierzę też bardziej w relacje między matką a dzieckiem niż w relacje między ojcem a dzieckiem.

Później powiedział w 2013 roku, że „mniej zależy mu” na dopuszczeniu par homoseksualnych do adopcji, mimo że twierdzi, że popiera małżeństwa osób tej samej płci.

Lagerfeld urodził się w czasach, kiedy świat wyglądał zupełnie inaczej. Dlatego tak trudno było mu zrozumieć te zmiany i inne wartości, niż te, w których został wychowany. Nie tylko dla niego, ale i dla wielu ludzi z jego pokolenia, małżeństwa mieszane nadal wzbudzają wiele uczuć.

Kontrowersyjne wypowiedzi

Przemawiając na dwa lata przed śmiercią w 2017 roku, Lagerfeld ostro skrytykował ówczesną kanclerz Niemiec Angelę Merkel za otwarcie granic dla syryjskich uchodźców. Nie można – nawet jeśli dzielą ich dziesięciolecia – zabić milionów Żydów, aby w ich miejsce sprowadzić miliony ich najgorszych wrogów. Powiedział francuskiemu talk show Salut les Terriens. Dostał się również pod ostrzał po wywiadzie, w którym przytoczył anegdotę, która została przetłumaczona na angielski na dwa różne sposoby. W jednym z tłumaczeń czytamy: Znam kogoś w Niemczech, który wziął młodego Syryjczyka i po czterech dniach powiedział: Najwspanialszą rzeczą, jaką Niemcy wymyślili, był Holokaust.

Inny tłumacz, przetłumaczył: znam kogoś w Niemczech, kto przygarnął młodego Syryjczyka, który mówił trochę po angielsku. Czy wiesz, co powiedział tej (niemieckiej) damie po czterech dniach? Najlepszym wynalazkiem Niemiec jest Holokaust.

Lagerfeld był rzeczywiście kontrowersyjną postacią, z poglądami, z którymi być może nie każdy będzie się zgadzał. Miał też ten niezbyt lubiany styl, mówienia prosto w oczy, co myśli. To również może się wielu osobom nie podobać. Jego wkład jednak w modę jest niepodważalny. I tak jak i Lagerfeld, tak każdy z nas, ma prawo do własnej opinii i zdania. Myślę jednak, że temat trzeba wypośrodkować i zachować zdrowy obiektywizm. Met Gala to wydarzenie przede wszystkim charytatywne i modowe. A w tym temacie nie można nic Lagerfeldowi zarzucić. Inne tematy więc, odłóżmy na bok na inne okazje.

Dołącz do nas