Celtyckie święto plonów – Simone Rocha LWF/23

Wydawało się, że z każdym mijającym sezonem, Simone Rocha, wznosiła się na tiulowej chmurze nieco wyżej i wyżej od ziemi. Kapryśne wyroby z kokardek, kryształków i obszernych sylwetek stały się podstawą projektowania, tworząc jej wymarzony świat. Ale w tegorocznej kolekcji, irlandzka projektantka, nieco zmieniła kierunek i przyjęła niemal wiejskie podejście do kolekcji na jesień/zimę 2023. Całość inspirowana jest celtyckim świętem plonów Lughnasadh, obchodzonym w Irlandii i Szkocji od XVI wieku, ku czci boga rzemiosła Lugh.

Niech żyje pogański bal

W niedawnym wywiadzie dla Harper’s Bazaar, Rocha, odniosła się do starożytnego pogańskiego festiwalu i opisała swoją nową odsłonę jako bardziej zakorzenioną i bardzo bliską ziemi  – w przeciwieństwie do poprzednich kolekcji. Rocha wysłała modelki na wybieg w sukniach balowych wypchanych słomą, eleganckich garniturach ze zwisającą słomą przy rękawach i zapierającej dech w piersiach sukni utkanej w całości ze słomy. Tym samym sztywny, naturalny materiał, odchodzi od bardziej luksusowych materiałów, z których słynie Rocha.

Rzemiosło Simone Rocha

Rzemieślnicze elementy widoczne w kolekcji Rocha były widocznym ukłonem w stronę Lughnasadh. Szydełkowe kamizelki i fartuchy, plecione kieszenie i torebki, podobnie jak wstążki i kokardki, strategicznie rozmieszczono od stóp do głów. Sukienki natomiast z bufiastymi rękawami, z wieloma wzorami i materiałami genialnie uszyto w wyrafinowanej wersji patchworku.

I chociaż oczekiwanie nieoczekiwanego było z pewnością tematem wieczoru, warto zauważyć, że jesienno-zimowej kolekcji nie pozbawiono kilku kluczowych podpisów marki – zamiłowanie do bezproblemowego kontrastowania kobiecych i męskich sylwetek. Obcisłe, prześwitujące sukienki z falbanką i balowe suknie w kształcie dzwonu, połączono z niezgrabnymi butami na podeszwie. Koronkowe bluzki oversize z odpinanymi kołnierzykami, ozdobionymi klejnotami i perłami, połączono z obszernymi użytkowymi spodniami. Rocha sięgnęła również po trend oficjalnej odzieży wierzchniej, który zapanował w aktualnych pokazach – szczególnie na NYFW – przekształcając tradycyjną nylonową kurtkę bomberkę w wielowarstwową, formalną sukienkę.

Simone Rocha kolekcja jesien zima 2023
Simone Rocha pokaz mody jesien zima 23
Simone Rocha kolekcja jesien 2023

Dołącz do nas