Głos oświeconych kobiet – kolekcja MaxMara

W poszukiwaniu nowych wyzwań, dom mody MaxMara, wsiadł do wehikułu czasu i przeniósł się do burzliwego XVIII. Nowa kolekcja zatytułowana Camelocracy, w której rozsądek i porządek spotykają się z odrobiną romansu, jest hołdem dla Madame du Châtelet i kobiet jej podobnych.

W tym artykule

Porzuć swoje uprzedzenia

Marquise Émilie du Châtelet (1706-1749) była wolną duchem paryską matematyczką. Jej arcydzieła filozoficzne stały się podstawą racjonalnego myślenia w epoce oświecenia. Z dowcipem ostrym jak brzytwa, badała problemy epoki. Głośno mówiła o edukacji kobiet i ich roli w społeczeństwie, o życiu pozagrobowym i ludzkim szczęściu. Châtelet powiedziała kiedyś: Aby być szczęśliwym, musisz porzucić swoje uprzedzenia. Markiza Châtelet miała też kochanka. Opisano go jako “pierwszego prawdziwego nowoczesnego celebrytę w Europie”. Był to Volter – francuski pisarz epoki oświecenia i jej balans między światem nauki a poezją.

Jako kobieta Émilie musiała krzyczeć, by zostać usłyszaną. Żeby brać głos w męskim świecie Châtelet często przebierała się za mężczyznę. Był to jedyny sposób, aby wejść do kawiarni tylko dla mężczyzn i porozmawiać z najlepszymi umysłami tamtych czasów. Idąc tą drogą dom mody MaxMara inspirował się wieloma przebranymi postaciami. Zaczynając od wysokich urzędników, którzy zarzucali płaszcz na jedno ramię, schludnych notariuszy, którzy wiązali włosy czarnymi wstążkami po książąt, którzy nosili majestatyczne płaszcze.

Wyjęte z przeszłości

W oświeceniowej Europie w modzie dominowały pozostałości po mroczniejszych czasach. Bogate draperie, pióra, podkowy, wielorybie wąsy, rytualne malowanie twarzy i wysokie peruki. Historia MaxMary wydaje się odrzucać te skomplikowane style, przenosząc z tamtej epoki tylko najcenniejsze detale.

Haftowany brokat, zaakcentowane biodra, gorsety i koszule wykonane z precyzją, połączone zostały z minimalistycznymi swetrami z golfem i masywnymi butami. Długie spódnice zakrywające kolana i kostki, połączono ze sportowymi kieszeniami. Jak żywcem wyjęty z przyszłości, wielbłądzi płaszcz z długim grzbietem zostaje zastąpiony na wybiegu luksusowym adamaszkiem. Detale w postaci podwójnych zakładek, opadających na ramiona zdobią surowe płaszcze i eleganckie sukienki koktajlowe.

jesien zima 2023 Max mara
kolekcja jesien zima 2023 Max mara
Max mara kolekcja pokaz jesien zima 2023
jesien zima Max mara 2023

Dołącz do nas