Dior – hołd dla silnych kobiet Francji

HS Poleca

Maria Grazia Chiuri wyczarowała nastrój kobiecości z lat 50. w kolekcji Dior jesień/zima 2023-24. Tłem dla pokazu była obszerna kalejdoskopowa grafika portugalskiej artystki Joany Vasconcelos – praca zawierała wzory inspirowane kwiatami z archiwum Diora. Ponowne odczytanie lat pięćdziesiątych – opisał Dior samą kolekcję. Pokaz rozpoczęła Grazia Chiuri, spoglądająca wstecz na projekty domu z połowy wieku.

Francuski styl z lat 50.

Chiuri skupiła się na trzech kobietach, które stały się archetypami francuskiego stylu. Były to: Catherine Dior (siostra założyciela domu mody Christiana Diora), Édith Piaf i Juliette Gréco.

Te trzy kobiety podzielały niezależnego ducha, który kierował ich wyborami. Każda z nich swoim stylem życia obaliła kobiece stereotypy, które były częścią powojennego sposobu myślenia – czytamy w notatkach programu.

Chiuri zauważa również, że ​​każda z nich na swój sposób obaliła kobiecy strój tamtych czasów. Ten element pojawiał się w kolekcji w kobiecych sylwetkach, sukniach z obniżoną talią, rozkloszowanych spódnicach do połowy łydki i bluzkach uwolnionych od ograniczeń. Nasycone nową lekkością w marszczonych i cętkowanych wykończeniach. Motywy kwiatowe pojawiły się na spódnicach, zainspirowane Catherine Dior, która sprzedawała i handlowała kwiatami jako bojowniczka ruchu oporu we Francji, podczas drugiej wojny światowej. W kolekcji Chiuri zinterpretowano je w mglistych kwiecistych nadrukach i delikatnych haftach.

Kobiecość, która idzie pod prąd

Jeśli chodzi o mniej bezpośrednie ukłony w stronę stylu Piaf i Gréco, warto zauważyć, że Piaf miała upodobanie do noszenia małych czarnych sukienek na początku swojej kariery. Tak więc jesienna kolekcja Chiuri zapewniła wybór sylwetek w tym odcieniu – od małych krojów do sukni midi bez ramiączek, która zamykała pokaz. Poza tym Piaf często nosiła męskie garnitury, ponieważ uważała ogólnie, że ​​sukienki są nie do zniesienia na francuskie zimy. Chiuri zaprojektowała więc również spodnie i koszule inspirowane modą męską. Tymczasem nastrojowe makijaże modelek były hołdem dla kultowego smoky eye Gréco.

Mając na uwadze ten sam motyw inspirowany stylem vintage, w kolekcji znalazły się różne dopasowane i rozkloszowane sukienki, ołówkowe spódnice i elementy z wcięciem w talii. Projektantka uwzględniła również krótkie swetry oraz przytulne kardigany, które nawiązywały do ​​trendów stylistycznych tamtej dekady. Opcje obuwia obejmowały całą gamę – od obcasów Mary Jane po wyszywane czółenka do kostek. Każdy strój ucieleśniał typową kobietę Dior, której styl ubierania jest zakorzeniony w elegancji i luzie.

2023 jesien zima Dior
jesien zima Dior kolekcja 2023
2023 jesien zima kolekcja Dior
Dior jesien zima 2023 kolekcja
Dior kolekcja jesien zima 2023

Dołącz do nas