kolagen w proszku czy w tabletkach
kolagen w proszku czy w tabletkach

Jaki kolagen jest lepszy – w proszku do picia czy w tabletkach?

Często spotykamy się z opiniami, że kolagen do picia, czyli w proszku, jest najskuteczniejszym i najkorzystniejszym typem suplementu kolagenowego. Czy jest to prawdą? Odpowiadając, krótko: tak. Kolagen w proszku ma wiele zalet, ale najważniejszymi korzyściami jego stosowania jest wysoka zawartość białka, przyswajalność oraz uniwersalność. Proszek z hydrolizowanym kolagenem to najlepsza opcja dla dostarczenia maksymalnej dawki składnika aktywnego, a to przynosi więcej korzyści dla włosów, skóry, paznokci, kości, stawów, zdrowia jelit i wiele więcej. Jednak to wcale nie oznacza, że inne formy kolagenu są złe, a o tym niżej.

Zalety kolagenu w proszku do picia

Kolagen w proszku do picia jest neutralny w smaku, zapachu i konsystencji. Łatwo rozpuszcza się w każdym dowolnym ciepłym lub zimnym płynie, w formie i smaku, jaki lubisz. Możliwości są ogromne. Możesz eksperymentować z przepisami, ale też mieć większą kontrolę nad spożywaną dawką kolagenu. Zazwyczaj proszek kolagenowy przyjmowany jest codziennie po dodaniu go do napoju, jak np. woda, sok, smoothie, herbata lub kawa. Jednak nie musisz ograniczać się tylko do formy płynnej. Wiele osób, stosujących suplementację kolagenem w proszku, dodaje go do owsianki, dressingu, sałatki, zupy, jogurtu, itd..

Dostępnych jest wiele wersji kolagenu do picia zarówno smakowych, jak i bezsmakowych. Większość osób decyduje się jednak na naturalne, bezsmakowe wersje, ponieważ pozwala to na używanie suplementu z dowolną potrawą lub napojem. Dostępne są również warianty “keto kolagen”, które zawierają dodatkowe składniki wellness, jak na przykład olej MCT, który wspiera kurację odchudzającą.

Zalety kolagenu w tabletkach

Kapsułki kolagenowe to najszybsza forma dostarczenia organizmowi dziennej dawki kolagenu. Przyjmujesz je tradycyjnie, połykając zalecaną dawkę i popijając wodą lub innym napojem, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Ponieważ smak i konsystencja nie stanowią problemu, częściej można znaleźć w nich mieszanki “wielokolagenowe”, które łączą wszystkie 5 podstawowych typów kolagenu. Bez wątpienia, to jedna z dużych zalet tabletek kolagenowych.

Kolagen w proszku czy w tabletkach – który jest lepszy?

Jeśli zastanawiasz się, który kolagen da lepsze efekty, w proszku czy w tabletkach, tak naprawdę nie ma dużej różnicy między tymi dwoma suplementami kolagenowymi, kolagen w proszku może jednak dostarczyć najsilniejszą dawkę i zostać lepiej wchłonięty przez organizm. Ale wszystko zależy od tego, co najlepiej działa na Ciebie i co wpisuje się w Twój styl życia. Zarówno proszek kolagenowy, jak i tabletki kolagenowe (kapsułki) są świetnymi dodatkami do zdrowej rutyny, która ma korzystny wpływ na włosy, skórę, paznokcie, zdrowie jelit i stawów.

Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji na jaką formę suplementu z kolagenem się decydować, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które być może ułatwią wybór odpowiedniego suplementu.

Dla kogo kolagen w tabletkach:

Jeśli:

  • nie jesteś wielkim fanem smoothie,
  • masz bardzo mało czasu,
  • jesteś bardzo wybredny jeśli chodzi o smaki, konsystencje lub zapachy,
  • chcesz przyjmować kolagen wraz z innymi porannymi witaminami,
  • chcesz mieć możliwość przyjmowania kolagenu w podróży.

Dla kogo kolagen w proszku:

Jeśli:

  • uwielbiasz smoothie,
  • masz trochę więcej czasu i motywacji, żeby przygotowywać mieszanki,
  • chcesz dodać kolagen do mieszanki innych suplementów dla zwiększenia “supermocy”,
  • lubisz zmieniać, eksperymentować i kontrolować dawki suplementów,
  • masz trudności z przełykaniem tabletek,
  • chcesz uzyskać maksymalną ilość kolagenu na gram.

Pamiętaj, że suplementy to wsparcie zdrowia od wewnątrz i inwestycja w nasze zdrowie. Kiedy dbamy o siebie i robimy wewnętrzną pracę, na pewno zobaczymy również efekty na zewnątrz. Wybierając suplement kolagenowy i wybierz ten, który wiesz, że możesz przyjmować codziennie (zamiast tego, który myślisz, że trzeba przyjmować).

Już wiesz, jaki kolagen wybrać? Świetnie, na zdrowie!

Najczęściej zadawane pytania:

Jak zapobiegać rozpadowi kolagenu?

Jeśli chcesz zatrzymać rozpad kolagenu, aby dłużej zachować młodą skórę, dobrze jest zacząć stosować antyoksydanty, jak najwcześniej (zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji). Wolne rodniki zwiększają enzymy, rozkładające składniki budulcowe kolagenu. Antyoksydanty natomiast usuwają je. Jeśli zatrzymasz powstawanie wolnych rodników, nie będzie dodatkowych czynników, które niszczą kolagen. Na tej samej linii są retinoidy, pochodne witaminy A, które działają neutralizująco na wolne rodniki w skórze i zmniejszają rozpad kolagenu. Poza tym, pij wodę, utrzymuj nawodnienie i nie pal. Palenie papierosów degraduje kolagen.

Czy mezoterapia kolagenowa (ostrzykiwanie) jest skuteczna?

Tak. Mezoterapia mikroigłowa to sprawdzony sposób na produkcję kolagenu. Małe igły tworzą “mikropunkty” na skórze, dzięki którym stymulowana jest produkcja kolagenu. Jeśli robisz mezoterapię kolagenową regularnie, z czasem zobaczysz, że znikają drobne linie i zmarszczki oraz poprawia się koloryt oraz struktura skóry w wyniku nowo wytworzonego kolagenu. Chociaż ta technika jest stosowana od dekad, urządzenia, które teraz mamy dostępne, sprawiają, że jest to jedno z podstawowych zabiegów dla tych, którzy chcą odbudować kolagen.

Czy masaże twarzy i inne techniki stymulują produkcję kolagenu?

Nie szkodzą. Masaże twarzy mogą być uzupełnieniem innych zabiegów, takich jak np. mezoterapia mikroigłowa. To tak, jakby chodzić do fizjoterapeuty, ale wciąż wykonywać ćwiczenia w domu. Ćwiczenia jednak nie zastąpią fizjoterapeuty, tak jak techniki masażu twarzy nie zastąpią mikronakłuwania.

Czy kremy z kolagenem działają?

Nie. Kolagen ma zbyt dużą cząsteczkę, aby przeniknąć do głębszych warstw skóry. Jeśli zauważysz jakieś efekty, będą one tylko powierzchowne. Stosowanie kremu z kolagenem nie wpłynie jednak na jego odbudowę.

Czy suplementy z kolagenem działają?

Suplementy z kolagenem i ich skuteczność to stosunkowo nowa strefa badawcza. Najnowsze badania wykazują pozytywne działanie suplementów z kolagenem na ogólną poprawę zdrowia. Trwają badania nad skutecznością kolagenu na włosy, skórę, paznokcie i kości. Dotychczasowe badania są bardzo obiecujące. Przyjmowanie kolagenu w żaden sposób nie wpływa negatywnie, dlatego nie widzimy przeciwskazań, żeby go stosować i przekonać się samemu.

Ile kolagenu przyjmować dziennie?

Pamiętaj, że kolagen to forma białka. Dlatego, gdy próbujesz określić, ile kolagenu potrzebujesz, pierwszym krokiem jest obliczenie, ile białka potrzebujesz codziennie. Zazwyczaj potrzebujemy 0,8-1,5 g całkowitego białka na 1 kg masy ciała. Wraz z tłuszczem i węglowodanami, białko jest “makroskładnikiem”, co oznacza, że organizm potrzebuje go w stosunkowo dużych ilościach. Ale w przeciwieństwie do tłuszczu i węglowodanów, organizm nie magazynuje białka i dlatego nie ma zapasu, z którego może czerpać, gdy potrzebuje nowej dostawy. Dobrym pomysłem jest spożywanie około 10 gramów dziennie, w ulubionym napoju lub koktajlu. Jeśli jednak prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, masz bóle stawów lub Twoim włosom, skórze i paznokciom brakuje elastyczności, prawdopodobnie potrzebujesz od 20 do 30 gramów kolagenu dziennie.

Kiedy pojawią się pierwsze rezultaty ze stosowania suplementów z kolagenem?

To zależy od powodu, dla którego chcesz przyjmować suplement z kolagenem. Jeśli przyjmujesz go w celu łagodzenia bólu stawów, to możesz poczuć różnicę w ciągu 3-6 tygodni. Jeśli jednak przyjmujesz go w celu poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, zaczniesz zauważać widoczne efekty po około dwóch lub trzech miesiącach, choć zazwyczaj są widoczne po 4 tygodniach.

Jak przyjmować kolagen?

Hydrolizowany kolagen dobrze się rozpuszcza, więc proszek kolagenowy i mieszanki mogą być również dodawane do zwykłej wody pitnej. Ponieważ kolagen jest białkiem, może być również poddawany obróbce termicznej i dodawany do wypieków. Używaj tylko czystego proszku kolagenowego w potrawach gotowanych. Uważaj jednak na mieszanki, zawierające kolagen z dodatkami. Mogą zawierać bogate w witaminy proszki z mrożonych suszonych jagód i innych zdrowych dodatków, których nie zaleca się poddawać obróbce termicznej. Możesz dodać czysty proszek kolagenowy oraz mieszanki do koktajli, deserów, jogurtów, płatków owsianych, itp. Kolagen jest bardzo neutralny w smaku i nie zmienia smaku potraw. Jego właściwości kulinarne są niemal nieograniczone. Możesz go dodać do wszystkiego, co lubisz jeść i pić.

Czy można stosować kolagen podczas ciąży i karmienia piersią?

Tak, możesz jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwskazań. Hydrolizowany kolagen to czyste białko i jest również odpowiedni do spożycia podczas ciąży i karmienia piersią. Ten suplement jest również odpowiedni dla osób starszych i dzieci. Zawsze jednak skonsultuj swoją dietę i suplementację ze lekarzem.

Czy kolagen ma jakieś skutki uboczne?

Jeśli codziennie spożywasz produkty, które zawierają dużo białka zwierzęcego, takie jak mleko, jajka, ser, twaróg, kefir, jogurt, twaróg, mięso itp., nie zaleca się dodatkowego spożycia kolagenu. Jeśli lekarz zalecił zmniejszenie ilości białka w diecie, unikaj suplementów białkowych, w tym kolagenu. Spożycie kolagenu nie jest również odpowiednie dla wegan, ponieważ jest to produkt zwierzęcy. W przypadku, gdy masz alergeny, szukaj czystego hydrolizowanego proszku kolagenowego, który jest dobrym alternatywą dla mieszanek kolagenowych w przypadku alergii.

Czy kolagen wygładza zmarszczki?

Najnowsze badania wykazały, że peptydy kolagenu poprawiają elastyczności i gęstości skóry. Kiedyś sądzono, że molekuły kolagenu są zbyt duże, aby organizm je wchłonął. Jednak nowsze badania udowodniły, że hydrolizowane peptydy kolagenu są łatwo wchłaniane przez układ krwionośny, w porównaniu do kolagenu o dużych molekułach. Dotyczy to jednak preparatów doustnych.

Dołącz do nas