Jak zrobić mydło

Jak zrobić mydło w domu? I czy to jest trudne?

Zastanawiasz się jak zrobić mydło w domu i czy w ogóle jest to możliwe? Tak i jest to proste! Dzięki gotowym bazom mydlanym zrobisz własne mydło dekoracyjne lub pielęgnacyjne. Jak? Przeczytaj nasze wskazówki.

Zrobienie mydła w domu wymaga dwóch rodzajów związków chemicznych: kwasu i zasady, które pod wpływem reakcji w tak zwanym „zmydlaniu” wytwarzają mydło wraz z gliceryną jako produkt uboczny. Bez tej reakcji chemicznej nie można wyprodukować mydła drogeryjnego ani domowego.

Jak zrobić mydło (z ługiem)

Wiele receptur mydła wymaga stosowania ługu (potocznej nazwy wodorotlenku sodu) jako zasady. Ale ług może być niebezpieczny. Jest żrący nie tylko w kontakcie ze skórą, ale opary, które wytwarza po zmieszaniu z wodą, są niebezpieczne również dla oczu i błon śluzowych.

Odpowiednia wentylacja i środki ostrożności są najważniejszymi rzeczami, o jakie należy zadbać, przed przystąpieniem do robienia mydła od podstaw. Niezbędnymi środkami ochrony są gogle, maska ​​i rękawice żaroodporne. Dla dodatkowego bezpieczeństwa należy trzymać surowce w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Ale można też wytworzyć mydło innym sposobem.

Jak zrobić mydło bez użycia ługu

Istnieje jednak prostsza i bezpieczniejsza metoda wytwarzania własnego mydła do rąk lub kąpieli w domu bez ługu. Ten sposób jest łatwy i przyjemny do zrobienia w domu – nawet z dziećmi – i nie będziecie musieli radzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami związanymi z ługiem ani poznawać procesu “zmydlania”.

Baza mydlana co to jest?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wytwarzaniem mydła najprostszym sposobem jest zakup bazy mydlanej. Jest to kombinacja mydła, gliceryny i kilku dodatków, takich jak masła roślinne i ekstrakty wraz ze składnikami nadającymi mu przejrzystość lub wypełnienie. Zalecamy kupowanie bazy od renomowanej marki, która oferuje różnorodne surowce i ma wiele baz na robienie różnych rodzajów mydeł.

Jaką bazę mydlaną wybrać?

Niektóre marki produkujące bazy mydlane oferują je w wersji dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Dołączone są do nich również kompletne instrukcje, prowadzące krok po kroku, przez proces roztapiania. Jeśli nadal jest to dla ciebie zbyt skomplikowane, zacznij od półprzezroczystej bazy. Wszystko, co musisz zrobić to stopić ją, dodać swój ulubiony olejek zapachowy i przelać do formy.

Czego będziesz potrzebować do zrobienia mydła?

Przygotuj odpowiednie narzędzia i naczynia

Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to naczynie do stopienia bazy i trzepaczka ze stali nierdzewnej do mieszania zapachu. Stare garnki lub patelnie, które masz zamiar wyrzucić, będą idealne do wytwarzania mydła. Mikser jest niezbędny tylko wtedy, gdy dodajesz dodatki, takie jak barwniki czy pudry złuszczające.

Wybór formy silikonowej

Tu masz duże pole do popisu. Małe formy, na przykład w kształcie gwiazdy, będą dobre do zrobienia mydeł dla gości lub jako środek zapachowy, które możesz postawić w dowolnych miejscach w domu. Te w kształcie serca, sprawdzą się na wieczorne przyjęcia weselne lub prezenty walentynkowe.

Forma silikonowa w kształcie serca

Do dzieła! Proces tworzenia mydła bez ługu

Roztapianie bazy

Większość baz mydlanych można roztopić w kuchence mikrofalowej lub na płycie kuchennej (zgodnie z instrukcją producenta). Obie techniki działają dobrze, ale robienie mydła na kuchence daje większą kontrolę nad roztapianiem bazy. Zapobiega to również przegrzaniu, które może się zdarzyć podczas tego procesu w kuchence mikrofalowej.

Wskazówka: unikaj mieszania bazy podczas roztapiania, ponieważ może to “uwięzić” pęcherzyki powietrza. Cierpliwie pozwól na to, aby kawałki same się roztopiły.

Przygotuj uchwyty do garnków lub rękawice, podczas pracy z gorącymi narzędziami.

Dodaj i wmieszaj zapach

Być może dopiero metodą prób i błędów, nauczysz się, ile zapachu dodać do mydła. Ogólna zasada polega na dodaniu około 1 łyżeczki zapachu na około pół kilograma mydła.

Kluczem do sukcesu na tym etapie jest doprowadzenie bazy do wystarczająco wysokiej temperatury, aby była stopiona i łatwa do mieszania, ale temperatura powinna być wystarczająco niska, aby lotne związki i nuty zapachowe nie odparowały. Baza szybko ostygnie, gdy zdejmiesz ją z kuchenki i może zacząć twardnieć w kilka minut. Jeśli tak się stanie, umieść pojemnik z powrotem w kuchence mikrofalowej lub na kuchence (użyj pary do podgrzania) na bardzo małym ogniu przez kilka sekund i delikatnie zamieszaj, aby ją ponownie stopić.

Wskazówka jak dodać zapach: po roztopieniu bazy zdejmij garnek z kuchenki lub wyjmij z kuchenki mikrofalowej oraz umieść go na żaroodpornej powierzchni lub trójnożku. Drucianą trzepaczką szybko – ale delikatnie – wlej zapach. Pamiętaj, aby równomiernie rozprowadzić go w bazie, ale staraj się nie doprowadzać do powstawania pęcherzyków powietrza podczas mieszania.

Wypełnij formę

Ostrożnie, ale szybko, przelej stopioną bazę i mieszankę zapachową do formy. Wypełnij formy po brzeg. Mydło nie powiększa objętości po wystudzeniu.

Ostudź, poczekaj i ciesz się swoim mydłem

Poczekaj, aż forma wypełniona mydłem ostygnie w temperaturze pokojowej na płaskiej powierzchni. Unikaj dotykania formy lub poruszania, dopóki nie zastygnie. W zależności od wielkości i kształtu formy oraz temperatury w pomieszczeniu pełne stwardnienie mydła zajmuje co najmniej godzinę. Duże formy mogą zastygać do 24 godzin.

Zrobienie mydła w domu nie jest wcale takie trudne, jak się początkowo wydawało. Dzięki gotowym bazom do tworzenia mydeł mamy naprawdę duże możliwości. Sam proces jest prosty i przyjemny, a radość z własnego, naturalnego, pięknie pachnącego mydła, jeszcze większa!

Dołącz do nas