Derma roller jak uzywac
Derma roller jak uzywac
Derma roller stosowanie

Derma roller w domu krok po kroku

Możesz się zastanawiać: jak to możliwe, że wbijanie setek małych igiełek w twarz jest zdrowe dla skóry? I dlaczego ktoś miałby to zrobić?. Być może brzmi to nietypowo, ale mikronakłuwanie ma mnóstwo zalet, w tym:

 • redukcja zmarszczek i rozstępów
 • redukcja blizn potrądzikowych i przebarwień skóry
 • zwiększona grubość skóry
 • odmłodzenie twarzy
 • zwiększona absorpcja produktu

Dla każdego, kto szuka sposobu na rozwiązanie tych problemów w domu, odpowiedzią może być mikronakłuwanie. Jednak mikronakłuwanie jest najlepsze, gdy jest wykonywane przez specjalistę od pielęgnacji skóry. Możesz wykonać zabieg w domu, ale należy zachować szczególną ostrożność. W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat bezpiecznego używania derma rollera w domu.

Co to jest mikronakłuwanie?

Mikronakłuwanie, często określane jako dermarolling lub terapia indukująca kolagen, to zabieg kosmetyczny, w którym tysiące maleńkich igiełek wprowadza się w powierzchnię skóry za pomocą urządzenia do toczenia lub “stemplowania”. Dermarolling działa tworząc mikroskopijne rany, które indukują produkcję kolagenu i elastyny. Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim ciele i jest odpowiedzialny za utrzymywanie tkanki łącznej, takiej jak skóra, mięśnie, ścięgna, chrząstki i kości. Chociaż zabieg z użyciem dermo rollera może wydawać się inwazyjny, w rzeczywistości jest uważany za minimalnie inwazyjną procedurę. Jednak proces regeneracji zależy w dużej mierze od długości użytych igieł. Im dłuższe igły, tym głębsza rana, a to oznacza dłuższy czas rekonwalescencji.

Jaki rozmiar igieł derma rollera wybrać?

Zależy to w dużej mierze od tego, co chcesz osiągnąć. Ogólnie najlepiej sprawdza się igła o długości od 0,25 mm do 1,0 mm. A poniżej szczegółowa tabela podsumowująca, jakiej długości igieł w dermo rollerze należy użyć w zależności od tego z jakimi problemami skóry się borykasz.

ProblemDługość igieł (milimetry)
płytkie blizny potrądzikowe1.0 mm

głębokie blizny potrądzikowe
1.5 mm
rozszerzone pory0.25 to 0.5 mm
przebarwienia pozapalne (przebarwienia)0.25 to 0.5 mm
przebarwienia skóry0.2 to 1.0 mm (zacznij od najmniejszego)
skóra uszkodzona słońcem lub zwiotczała0.5 to 1.5 mm (połączenie obu jest idealne)
rozstępy1.5 to 2.0 mm (unikaj 2,0 mm do użytku domowego)
blizny chirurgiczne1.5 mm
nierówny koloryt lub tekstura skóry0.5 mm
zmarszczki0.5 do 1.5 mm

Jak używać derma rollera?

Wykonaj dokładnie te kroki, aby uniknąć zagrożeń i niechcianych infekcji. Należy pamiętać, że poniższe zalecenia są uogólnione. Ilość zabiegów i ich personalizacja, taka jak długość igły, głębokość i liczba nakłuć, wymagają ostrożności. Rozważ rozpoczęcie używania dermo rollera w domu od najkrótszej długości igły, głębokości i liczby nakłuć, żeby rozpoznać, jak derma roller wpływa na Twoją skórę.

Krok 1: Zdezynfekuj wałek

Zdezynfekuj wałek derma, zanurzając go w 70% alkoholu izopropylowym przez około 5 do 10 minut.

Krok 2: Umyj twarz

Dokładnie oczyść twarz delikatnym środkiem czyszczącym o zrównoważonym pH. Jeśli używasz derma rollera z igłami dłuższymi niż 0,5 mm, przed procesem rolowania, musisz również przetrzeć twarz 70% alkoholem izopropylowym.

Krok 3: W razie potrzeby nałóż krem ​​znieczulający

W zależności od tolerancji bólu może być konieczne nałożenie kremu znieczulającego. Jednak z pewnością będziesz potrzebować kremu znieczulającego na wszystkie igły powyżej 1,0 mm.

Uwaga: jeśli używasz kremu znieczulającego, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i upewnij się, że został całkowicie usunięty, przed użyciem derma rollera.

Krok 4: Rozpocznij dermarolling

Technika jest bardzo ważna. Wykonuje się ją stopniowo w dwóch etapach – pionowym i poziomym rolowaniu. Przykładowo: najpierw ruchy w pionie na danym obszarze, następnie te same obszary rolujemy w ruchach w poziomie.

 1. Roluj w jednym kierunku około cztery razy, w zależności od tolerancji i wrażliwości skóry. P pamiętaj, aby podnosić wałek po każdym przejściu. Więc roluj jednym kierunku. Odsuń wałek od skóry. Powtórz krok. Podnoszenie derma rollera po każdym rolowaniu zapobiega powstawaniu blizn.
 2. Po kilkukrotnym rolowaniu w tym samym miejscu delikatnie wyreguluj rolkę derma rollera i powtórz na kolejnym obszarze skóry.
 3. Po rolowaniu w jednym kierunku nadszedł czas, aby wrócić nad obszar, który właśnie przetoczyłeś i powtórzyć proces w kierunku prostopadłym. Na przykład, jeśli zaczynasz od ruchów po czole w pionie, teraz nadszedł czas, aby cofnąć się do tego obszaru i powtórzyć cały proces w poziomie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musimy rolować po przekątnej, nie jest to konieczne. Rolowanie po przekątnej może spowodować nierównomierny rozkład nakłuć z większym naciskiem na środek. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, zachowaj ostrożność i zastosuj dodatkowe środki ostrożności.

Krok 5: Umyj twarz wodą

Po zakończeniu mikronakłuwania spłucz twarz samą wodą.

Krok 6: Oczyść rolkę derma rollera

Oczyść wałek derma rollera bezzapachowym detergentem. Przygotuj mieszankę wody z mydłem w plastikowym pojemniku, a następnie energicznie obracaj wałek. Powodem, dla którego używamy detergentów bezpośrednio po rolowaniu, jest to, że alkohol nie rozpuszcza białek znajdujących się w skórze i krwi, ale detergenty zawierają enzymy, które mogą rozkładać te białka.

Krok 7: Zdezynfekuj wałek

Ponownie zdezynfekuj wałek derma rollera, pozwalając mu zanurzyć się w 70% alkoholu izopropylowym przez 10 minut. Włóż go z powrotem do etui i przechowuj w bezpiecznym miejscu.

Krok 8: Kontynuuj podstawową pielęgnację skóry

Po rolowaniu skóry właściwej wykonaj podstawową pielęgnację skóry. Oznacza to brak chemicznych środków złuszczających lub składników aktywnych, takich jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, tretinoina, retinol, itp. Użyj delikatnego środka oczyszczającego i nawilżającego.

Jak często należy stosować derma roller?

Częstotliwość rolowania derma rollerem zależy od długości igieł, których będziesz używać. Poniżej znajduje się maksymalna liczba przypadków użycia derma rollera w określonym przedziale czasowym.

Długość igły (milimetry)Częstotliwość
0.25 mmkażdego innego dnia
0.5 mm1–3 razy w tygodniu (zaczynając od mniejszej ilości)
1.0 mmco 10-14 dni
1.5 mmraz na 3-4 tygodnie
2.0 mmco 6 tygodni (unikaj tej długości do użytku domowego)

Uwaga: upewnij się, że Twoja skóra jest całkowicie zregenerowana przed rozpoczęciem kolejnego zabiegu. Odbudowa kolagenu to powolny proces. Pamiętaj, że skóra potrzebuje sporo czasu na regenerację.

Czego możesz się spodziewać zaraz po użyciu derma rollera?

Po rolowaniu skóra może:

 • krwawić
 • być czerwona przez kilka godzin, czasem krócej
 • piec
 • może pojawić się niewielka opuchlizna
 • możesz mieć wrażenie, że skóra pulsuje

Rzadziej:

 • ciemne lub jasne plamy na skórze
 • powiększone węzły chłonne
 • bliznowacenie
 • infekcja

Niewielki obrzęk, który początkowo zauważysz, ustąpi w ciągu kilku dni. Przez około 2 lub 3 dni będzie występował niewielki rumień (zaczerwienienie), a skóra może zacząć się łuszczyć. Nie wykonuj jednak peelingu ani nie zdrapuj skóry. Skóra powinna sama się zregenerować i “dojść” do siebie.

Kiedy pojawią się efekty po zabiegu derma rollerem?


Udokumentowane badania, pokazują, że można osiągnąć znaczną poprawę blizn potrądzikowych lub spłycenie zmarszczek w ciągu zaledwie dwóch do trzech zabiegów przy użyciu igieł 1,5 mm. Oczywiście dalsze stosowanie przynosi lepsze rezultaty. Ale naukowcy odkryli, że wyniki po trzech zabiegach pozostają trwałe nawet 6 miesięcy po zakończeniu ostatniego leczenia.

Pamiętaj, jeśli spróbujesz dermarollingu, nigdy nie rób tego na skórze trądzikowej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się ze swoim specjalistą od pielęgnacji skóry. Jeśli czujesz, że ten zabieg jest zbyt inwazyjny rozważ łagodniejszą metodę pielęgnacji i leczenia skóry, jak na przykład mezoterapia mikroigłowa.

Dołącz do nas