fbpx

iRobot mopujący – czy warto go kupić?

iRobot mopujący

Zastanawiasz się czy iRobot mopujący jest warty zakupu? Jeśli masz dość wiader wody, brudnego mopa i szorowania podłogi na kolanach… iRobot mopujący zrobi te niechlubne czynności za ciebie. Brzmi wspaniale? Ale na co zwrócić uwagę przy zakupie iRobota mopującego? Odpowiadamy!

Dla kogo iRobot mopujący?

Podobnie jak jego sprzątające odpowiedniki, iRobot myjący, posprząta, kiedy będziesz musiała na bieżąco zmywać plamy. A jeśli denerwujesz się wiecznym usuwaniem śladów w czasie deszczowej pogody, to urządzenie również rozwiąże ten problem. iRobot mopujący sprawdzi się jednak najlepiej w domach ze zwierzakami i małymi dziećmi lub u każdego, kto chce utrzymać podłogi w czystości, a nie zawsze jest na to czas i energia.

Czy iRobot mopujący rzeczywiście zrobi wszystko za mnie?

Niestety aż tak łatwo nie będzie. Większość robotów sprzątających może dostać się pod meble, czyścić narożniki i poruszać się wzdłuż krawędzi. Ale działają one najlepiej, jeśli odpowiednio przygotujesz przestrzeń przed rozpoczęciem pracy iRobota myjącego. Podobnie jak w przypadku robota odkurzającego, urządzenie może utknąć na małych przeszkodach. I tak samo jak w przypadku zwykłego mopa, musisz najpierw przygotować powierzchnię. Nadal więc będziesz musiała ręcznie usuwać duże plamy, na przykład błoto, które może być dla robotów trudne do usunięcia. Ale, zastanówmy się, jak często masz błoto w domu?

iRobot mopujący – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najpierw musisz wybrać pomiędzy trzema rodzajami robotów: mopami czyszczącymi na mokro, sucho i mokro oraz mopa-odkurzacza. Te pierwsze wytryskują wodę na podłogę, aby rozpuścić brud, a następnie usunąć zabrudzony płyn. Ich wadą jest to, że niektóre modele mogą gorzej zasysać brudną wodę. Te, które łączą odkurzanie lub zamiatanie z mopem, wyposażono w jednorazowe lub wielokrotnego użytku wkładki z mikrofibry do czyszczenia na mokro, czyli lepiej wykonają swoją robotę. Poza tym, dobrze jest również zwrócić uwagę na:

Żywotność baterii

Poszukaj akumulatorów, które wystarczą  co najmniej na 90 minut. Jeśli masz duże powierzchnie do mycia, poszukaj iRobota myjącego, który wznawiają pracę, wracając po ładowaniu do miejsca, w którym przestał czyścić, aby zakończyć mycie.

Łatwa konfiguracja i konserwacja

Im łatwiej, tym lepiej. To znaczy: ładowanie, napełnianie i opróżnianie zbiornika wody, wyjmowanie lub wymiana podkładek czyszczących i programowanie do czyszczenia raz lub zgodnie z regularnym harmonogramem.

Bezpieczeństwo powierzchni podłogowych

Jeśli w domu są głównie drewniane podłogi, upewnij się, że wybrany robot mopujący jest przeznaczony do czyszczenia tej powierzchni. Wszystkie iRoboty myjące są bezpieczne dla podłóg winylowych, płytek, glazury.

Czujniki podłogowe i dywanowe

Jeśli masz w domu dywany lub dywaniki i drewniane podłogi, wybierz mopa myjącego, który ma czujniki wykrywające rodzaj powierzchni. Niektóre iRoboty mopujące mają funkcje, która pozwala wybrać tylko określone obszary do czyszczenia.

iRobot mopujący z aplikacją

Jest to przydatne, jeśli chcesz zobaczyć, co robi twój robot. A także uzyskać dostęp do problemów związanych z konserwacją lub zaplanować sesje mycia z wyprzedzeniem, albo podczas twojej nieobecności. Przez aplikację możesz także skonfigurować strefy, które nie powinny być czyszczone, zamiast „ręcznie” blokować to miejsce.

Czy warto kupić robota myjącego?

Tak, warto. Choć iRoboty nie są tanie, w porównaniu do zwykłego mopa i wiadra czy odkurzacza. Ale rzeczą, która sprawia, że każde zrobotyzowane urządzenie czyszczące jest warte swojej ceny, jest oszczędność czasu. A czas to pieniądz, ale jest to także czas, który możesz spędzić z rodziną.

Rodziny, w których rodzice pracują w pełnym wymiarze godzin i dziećmi z dużą ilością zajęć, mogą wykorzystać cały dodatkowy czas dla siebie. Jedna lub dwie godziny w tygodniu może wydawać się mało, ale jeśli zsumujemy: to 50-100 godzin w roku, które możesz wykorzystać na inne sprawy niż zmywanie podłogi. Tyle zaoszczędzonego czasu jest tego warte prawda?  

Więcej artykułów
8 miejsc w twoim domu, które są bardziej brudne niż myślisz