loulou robert free the nipple
loulou robert free the nipple

Free the Nipple – wystawa “Amazones” w Paryżu

W 2015 roku narodził się ruch Free the Nipple, który zainicjowany został w odpowiedzi na politykę Instagrama, polegającą na cenzurowaniu i usuwaniu zdjęć przedstawiających sutki. Teraz, po latach, ruch nabiera mocy i został zaprezentowany na wystawie “Amazones”. Wydarzenie zainicjowała fotografka mody i aktywistka feministyczna Sylvie Castioni oraz kuratorka Nikita Dmitrieva. Wystawa, emitowana przez ograniczony czas w paryskiej Galerie Duret, stanowiła ważne odzwierciedlenie wzmocnienia pozycji kobiet w XXI wieku.

Po tylu latach kobiet czujących się uprzedmiotowionymi, ten pokaz reprezentuje akt odzyskania władzy, jaką kobiety mają nad swoimi ciałami. Jak powiedziała Castioni: Przemawiam do wszystkich kobiet na świecie, podlegających tabu i wstydliwych. Chcę im powiedzieć, że ich ciało nie jest obiektem pożądania, które do nich nie należy, ale że jest potężne i cudowne.

W ramach kampanii Free the Nipple, wzięły udział znane gwiazdy, takie jak Léa Seydoux, Cindy Bruna, Loulou Robert i Barbara Palvin. Ich zdjęcia, nawiązujące do ikonicznych dzieł sztuki, jak „Blonde Odalisque” François Bouchera, „Kobiety trzymającej owoc” Paula Gauguina, „Narodziny Wenus” Botticellego, przypominają, że kobiece ciało należy do samej kobiety.

cindy bruna free the nipple
loulou robert free the nipple
Barbara Palvin free the nipple

Dołącz do nas