io film Jerzy Skolimowski
io film Jerzy Skolimowski

Film “IO” Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscara

Reżyser Jerzy Skolimowski i koproducentka Ewa Piaskowska otrzymali nominację do Oscarów 2023 za film “IO”.

Jerzy Skolimowski nakręcił swój najbardziej elektryzujący film od lat 80., kiedy sam miał 80 lat. Wyreżyserowany przez 84-letniego polskiego artystę, tytułowy “IO” bierze udział w solowej, odysei, spotykając na swojej drodze różnych ludzi. Losy zwierzęcia widz obserwuje z jego perspektywy. Jest to osiemnasty pełnometrażowy film Skolimowskiego.

“IO” można porównać – nominowany do Oscarów 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy – do filmu “Na los szczęścia, Baltazarze” Roberta Bressona. Jest to surowy, czarno-białego dramat z 1966 roku, w którym osioł jest przekazywany między kolejnymi okrutnymi właścicielami. Jednak Skolimowski, skomentował: To nie jest bliskie remake’owi. To nawet nie jest „inspirowane. To hołd, ale celowo zrobiłem wszystko, co możliwe, aby było inaczej.

Małżeństwo Skolimowski i Piaskowska, mieszkają ze zwierzętami w lesie na północy Polski, w otoczeniu dzikich zwierząt i z dala od asfaltowych dróg. “IO” to więc ich oda do zwierząt – Piaskowska żartuje, że są „entuzjastami Greenpeace”. “IO” wyróżnia się w filmografii Skolimowskiego. Centralny osioł jest jedną z najbardziej urzekających postaci na ekranie od czasów osła w Au Hasard Balthazara. Jesteśmy miłośnikami zwierząt. Codziennie wychodzimy do dzikiego lasu, aby docenić przyrodę w jej prawdziwej postaci bez ingerencji człowieka. Chcieliśmy, żeby ten przekaz dotarł do jak najszerszego grona odbiorców – powiedział o filmie Skolimowski.

Dołącz do nas