barbie historia

Ewolucja świata Barbie – historia metamorfoz kultowej lalki

Istnieje od ponad 60 lat i przybierała różne formy – od cheerleaderki po astronautę. Jednocześnie, wzbudzając wiele kontrowersji, a mimo to, lalka Barbie, jest nadal jedną z najbardziej pożądanych zabawek na świecie. W czym tkwi nieustanny urok lalki Barbie i jak wygląda współcześnie?

Mózgiem oryginalnego projektu Barbie, w całej jej chwale, była Ruth Handler. Wizjonerską przedsiębiorczyni uznawano za siłę napędową swojego męża wynalazcy, Elliota Handlera, współzałożyciela firmy Mattel. Ale Barbie była jej projektem i pomysłem. Ruth Handler obserwowała swoją córkę Barbarę (od której imienia Barbie została nazwana), bawiącą się papierowymi lalkami. W ten sposób wpadła na pomysł lalki opartej na kobiecie, a nie na niemowlęciu lub dziecku. Ale pomysł Handler skrystalizował się dopiero podczas podróży do Szwajcarii w 1956 roku. Natknęła się wtedy na lalkę wyprodukowaną przez niemiecki tabloid Bild, wzorowaną na postaci z popularnego komiksu Lilli. Córka Ruth Handler była już wtedy zamężną kobietą. Barbie została ostatecznie wydana w 1959 roku, po latach spędzonych na próbach przekonania kierownictwa firmy Mattel, że jest tego warta.

1956 barbie

Gwiazda Hollywood

Szczycąca się sylwetką opartą na wymarzonych stylach i kształtach gwiazd Hollywood, takich jak Liz Taylor i Marilyn Monroe, pierwszy strój Barbie – gorsetowy kostium kąpielowy w paski zebry, zaprojektowano tak, żeby komunikował się z czarno-białymi reklamami telewizyjnymi marki. Od kocich oczu po kolczyki w kształcie kółek i klapki, wszystko można było zdjąć. Garderobę z małymi kreacjami wpisano na listę zakupów fanów. Pomysł wypalił. Ostatecznie, na przestrzeni lat, wydano 7000 projektów szaf Barbie w wszystkich kolorach tęczy.

W latach 60. Barbie otrzymywała więcej listów niż gwiazda Hollywood – około 20 000 tygodniowo. Uginających się pod presją fanów, pragnących poznać chłopaka Barbie. Mattel w 1961 roku wypuścił Kena Carsona (nazwanego na cześć syna Handlerów). A wraz z wydaniem na początku lat 60. nowel o jej życiu, rodzinie i przyjaciołach w Malibu, mit Barbie poszedł w ruch.

Metamorfoza ciała

Pierwsza Barbie była sprzedawana zarówno w postaci brunetki, jak i blondynki. Z różnorodnością jej przyjaciół i członków rodziny, którzy pojawiali się i znikali z jej życia. „Colored Francie”, pierwsza czarna lalka we wszechświecie Barbie, wydana w 1967 roku i wzorowana na dawnej blondynce lub brunetce, kuzynce Barbie, Francie Fairchild, okazała się jednak niewypałem. Ale wypuszczenie rok później Christie, pierwszej czarnej Barbie w oczach Mattela, było wielkim sukcesem. Lalka wpasowała się w idealny moment, kiedy trafiła na rynek w czasie powstania ruchu na rzecz praw obywatelskich w USA.

Christie barbie 1968
Christie barbie 1968 rok

Pierwsza poważna metamorfoza Barbie miała miejsce na początku lat 60. Przyjęła wtedy fryzurę bąbelkową Jackie Kennedy. Gdy kobiety stawały się coraz bardziej niezależne, pracując, prowadząc samochód i nosząc krótsze style, Barbie wyluzowała. W tej dekadzie wprowadzono „śpiące oczy”, które otwierały się i zamykały, zginane nogi i talię typu „obróć”. Wydanie Malibu Barbie w 1971 roku, z nową rzeźbą twarzy, przypieczętowało wizerunek lalki jako blondynki, opalonej kalifornijskiej surferki. Jej wcześniej zaciśnięte usta wykrzywiły się w perłowobiałym uśmiechu, spojrzenie, dawniej dyskretnie zwrócone w bok, teraz było skierowane do przodu. Kolejna kluczowa zmiana nastąpiła w 2000 roku. Jewel Girl zainspirowała się dorastającymi gwiazdami, takimi jak Britney Spears i wprowadziła bardziej atletyczną sylwetkę.

Nierealny wizerunek

Debaty na temat wypaczonego obrazu ciała lalki wciąż trwają. W 2011 roku Galia Slayen z Huffington Post, która zbudowała naturalnej wielkości lalkę Barbie na potrzeby Narodowego Tygodnia Świadomości Zaburzeń Odżywiania, obliczyła, że ​​gdyby Barbie była prawdziwą kobieta, miałaby około 130 cm wzrostu, 100 cm w biuście, 18 cm w talii, 80 cm w biodrach, po czym podsumowała: Gdyby Barbie była prawdziwą kobietą, musiałaby chodzić na czworakach ze względu na swoje proporcje. Magazyn Time w 2016 roku, z przymrużeniem oka, opublikował okładkę Barbie z nagłówkiem: „Czy teraz możemy przestać mówić o moim ciele?”

Time lalka barbie

Od plastikowej blondynki do prezydenta

Barbie ma tysiące twarzy. Trudno ją jednoznacznie określić. Postrzeganie jej wizerunku rozciąga się od plastikowej blondynki po bizneswoman. Armia Barbie przedstawia ponad 180 zawodów z całego życia lalki. Jej obszerne CV, obejmuje kasjera McDonald’s, trenera piłki nożnej, inżyniera komputerowego, piosenkarza pop, chirurga, strażaka i paleontologa. Barbie była cheerleaderką i Miss Ameryki. Ale jej pierwszy poważny krok w karierze nastąpił w latach 60., kiedy została Miss Astronaut Barbie. Był to gigantyczny symboliczny skok dla kobiet, dokonany cztery lata przed tym, jak pierwszy mężczyzna stanął na Księżycu. W latach 80. została, pracującą dziewczyną jako Barbie Boardroom. A jej pierwsza kampania prezydencka w 1992 roku, w której wystąpiła w elektryzującym niebieskim garniturze w stylu Clintona, miała miejsce, zanim jakakolwiek kandydatka dostała się na listę prezydencką, według Mattela.

Miss Astronaut Barbie 1965
Miss Astronaut Barbie, 1965 rok

Barbie feministka, fashionistka i ikona popkultury

Zawsze była lalką, która pozwala dzieciom wczuć się w życie jako niezależna kobieta. Dobrym przykładem jest bezwłosa Barbie Ella Chemotherapy, którą stworzono dla dzieci cierpiących na raka. Zachowano jej różowy, błyszczący wizerunek z lat 90., kiedy była księżniczką, ale zawsze była lalką, która pozwala dzieciom wczuć się w życie. Jest też trochę feministką. Nie jest zamężna, nie ma dzieci, jest całkowicie wolna, jeśli chodzi o to, co chce robić zawodowo – wszystko jest możliwe. Nie przeszła również obojętnie obok projektantów mody. W tym, w pracy Andy’ego Warhola Barbie, Portrait of Billy Boy (1986) oraz miniaturowej wersji kokonowej sukni ślubnej Yvesa Saint Laurenta z 1965 roku, inspirowanej rosyjskimi lalkami. W innym przypadku Barbie wciela się w szereg kultowych ról, w tym królową Elżbietę I, Audrey Hepburn i Tippi Hedren z filmu “Ptaki” z mewami przyczepionymi do jej głowy.

Yvesa Saint Laurenta z 1965
Yves Saint Laurent Barbie, 1965 rok

Było wiele kontrowersji wokół ciała i wyglądu Barbie, tak jakby była prawdziwą osobą, ale bardzo niewiele lalek ma realistyczne proporcje ciała, kiedy się nad tym zastanowić. To dość niezwykłe. W końcu to tylko zabawka. Mimo to nadal ją kochamy i oczekujemy premiery filmu “Barbie”, który trafi na ekrany kin 20 lipca 2023 roku.

Yvesa Saint Laurenta z 1965
Miss Astronaut Barbie 1965
Christie barbie 1968
1956 barbie

Dołącz do nas