Księżycowy Nowy Rok w znaku królika 2023 | Fashion, Beauty | Year of The Rabbit

Eko projekty, które wkrótce zobaczysz: design, moda, uroda

Ochrona środowiska staje się coraz ważniejsza. I nie jest to już tylko modny eko trend, ale styl życia. W najbliższych latach pojawią się nowe innowacyjne eko projekty i start-upy w każdej dziedzinie – od mody, urodę po aranżację wnętrz. Jak jest to ważne, zaczyna również docierać do wielu znanych marek. Przekształcają one swoje produkty lub opakowania albo wprowadzają nowe kolekcje.

Oto ważne eko projekty, które być może wkrótce pojawią się w naszych domach

Design

Kolekcja mebli wykonana z produktów ubocznych oleju palmowego

Wcielając w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju bośniacka projektantka Nataša Perković stworzyła meble z oleju palmowego. Projekt zmienia postrzeganie czegoś, co uznano za „uciążliwe dla środowiska” w narzędzie promujące tę koncepcję.

Niewielka kolekcja mebli Reclaimed Oil Palm zaprojektowano z myślą o przekształceniu produktów ubocznych przemysłu oleju palmowego w trwały materiał. Ekstrakcja oleju z palmy pozostawia dużą ilość niewykorzystanego włókna, spalanego na energię, albo pozostawianego jako nawóz. Nataša Perković udowodniła jednak, że istnieją znacznie lepsze sposoby na wykorzystanie tych składników. Kolekcja składa się z drukowanego w 3D fotela, trzech talerzy i lampy wiszącej.

Moda

Marka Rothy’s stworzyła kolekcję torebek z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany

Firma obuwnicza Rothy’s stworzyła torebki wykonane wyłącznie z materiałów „zaśmiecających oceany”. Linia jest pierwszą kolekcją toreb firmy Rothy, znanej z tworzenia damskiego obuwia wykonanego z plastikowych butelek.

Torebki wykorzystują nowe włókno wykonane z pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych. Marka pozyskuje je z wybrzeży i środowiska morskiego. Jest to pierwsza tego rodzaju kolekcja torebek, w której zastosowano tworzywa sztuczne zanieczyszczające oceany. Materiał jest trwały i w całości biodegradowalny, oprócz metalowych zamków oraz suwaków.

Zdj. Rothy’s

Dom i rodzina

Personalizacja, czyli dostosuj produkt do siebie

Od start-upów po duże marki, firmy tworzą spersonalizowane linie, kolekcje i produkty. Niemal w każdej dziedzinie – od odzież po kosmetyki czy design. Personalizacja to jeden z najważniejszych trendów, który pojawi się w najbliższych latach.

Przykład? Marka ESNAF Toys, wspierana przez Kickstarter – platformę promującą kreatywne projekty, stworzyła ręcznie wykonane zabawki, z których można zbudować własne dinozaury. Brzmi znajomo? Ale w tej zabawie dzieci mają za zadanie użyć wyobraźni, aby stworzyć nowy gatunek zwierząt. Magnetyczne, ręcznie wykonane drewniane zabawki, oznaczono kolorami, aby prowadzić dzieci i dorosłych przez proces tworzenia swojego dinozaura. Oprócz tego, że zabawka jest niedroga, jest to także świetny sposób na wprowadzenie dzieci do nauki o zwierzętach, geografii i ewolucji.

Wysokiej jakości, drewniane zabawki mają również wzmocnić więź między rodzicem a dzieckiem. W lini ESNAF Toys oprócz specjalnych zabawek, pojawiły się też naszyjniki „Mom and I” i magnesy do biura.

Uroda

Rewolucyjny eko projekt flakonu na perfumy – innego niż wszystkie

Perfumy nie tylko kojarzą się z pięknymi zapachami, ale kojarzymy je również z luksusem. Projekty szklanych flakoników mają często równie ważne znaczenie, jak sam zapach. Start-up Floratropia jako pierwszy odważył się zmienić ten wizerunek. Projektując innowacyjne opakowania, zaprojektowane w celu zminimalizowania ich wpływu na środowisko, wyłącznie z naturalnych surowców. Floratropia dąży do tego, aby zmienić wizerunek świata perfum na bardziej świadomy i eko.

zdj. Floratropia

Uruchomiona w styczniu tego roku, po dwóch latach rozwoju, kampania crowdfundingowa Floratropii zrobiła wiele szumu wokół siebie. Młoda marka zaskoczyła wszystkich radykalnymi wyborami całkowicie zrywającymi obyczaje dotyczące świata perfum. Po dokładnie sześciu miesiącach istnienia i wyłącznej obecności w internecie, Floratropia zadebiutuje w domu towarowym BHV Marais w Paryżu w lipcu przyszłego roku. Marka zaangażowana jest nie tylko w 100 % naturalne i wegańskie produkty perfumeryjne. Ale także w ekologiczne rozwiązania, które zapewniają „więcej perfum, a mniej opakowań”.

zdj. Floratropia

W temacie całkowicie naturalnych perfum, istnieje głęboko zakorzenione przekonanie, że piękne perfumy nie mogą być całkowicie naturalne. Jednak ten star-up obalił ten mit. Zamiast wypełniać szklane butelki linią swoich naturalnych perfum, które ostatecznie zostaną wyrzucone, Floratropia stworzyła ekologiczne torebki do napełniania perfum. W linii pojawiły się również opakowania podróże, które można uzupełniać w razie potrzeby.

Eko projekty to nasza przyszłość

zdj. Floratropia

Aktualnie ekologia wykracza daleko poza zwykłe wyłączanie światła, gdy wychodzisz z pokoju. Nowoczesne projektowanie domów, fotowoltaika, segregowanie śmieci, które pozyskują energię ze źródeł odnawialnych, przekłada się na całokształt naszych działań w kierunku ochrony środowiska, naszą świadomość i ekologię. Warto śledzić trendy, projekty i innowacyjne rozwiązania, które nie tylko są dla nas komfortowe, ale przede wszystkim chronią dom, na którym mieszkamy – naszą planetę.

Dołącz do nas