Donatella Versace – królowa jest tylko jedna

O mężczyznach – szczególnie zamożnych, potężnych – często mówi się, że stają się bardziej atrakcyjni wraz z wiekiem. Rzadko słyszy się to o kobiecie, ale nie o Donatelli Versace. Zbliżająca się do siedemdziesiątki bizneswoman, jest dyrektorem artystycznym i wiceprezesem jednej z największych firm modowych na świecie. Chociaż skupianie się na tym, jak wygląda, może wydawać się seksistowskie, patrząc na jej zdjęcia, wydaje się młodsza niż dziesięć lat temu. Zapytana skąd wziął się jej styl, odpowiada: Nie urodziłam się fantastycznie piękna, ale zawsze chciałam robić wrażenie. Więc rozjaśniam włosy na blond, noszę szpilki. Mam 165 cm wzrostu – ja i Bruno Mars, to samo – więc cały czas noszę szpilki, żeby wyglądać na wyższą.

Donatella wie, że to nie trendy napędzają branżę modową, ale odwieczne obsesje kobiet: wyglądać lepiej, zostać zauważoną, czuć się dobrze. To dlatego marka Versace wciąż ma moc, ponad 40 lat po tym, jak Gianni Versace otworzył pierwszy butik przy Via della Spiga.

Król jest tylko jeden… i królowa też

Kiedy zamordowano jej brata, oczy całego świata zwróciły się na nią. Niemal każdy mówił, że nie da rady. Donatella myślała wtedy tak samo. Mój brat był królem, cały mój świat się zawalił. Ale Donatella, od momentu, kiedy nieoczekiwanie znalazła się na tronie Versace, nadal kieruje firmą, która gdy zasiadała u stołu, była bliska bankructwa. Ale to już historia.

Designers Gianni i Donatella Versace 1970
Gianni i Donatella Versace, 1970

Historia Donatelli Versace rozpoczęła się 2 maja 1955 roku w rodzinym mieście Reggio Calabria we Włoszech. Jej matka, krawcowa, pozwalała córeczce bawić się w koszu z tkaninami na środku pokoju, kiedy ona pracowała. Jej bracia, Santo i Gianni, mieli 10 i 8 lat, kiedy się urodziła, ale mimo sporej różnicy wieku między rodzeństwem Gianni i Donatellą zrodziła się wyjątkowa więź. Byłam jego lalką i najlepszą przyjaciółką. Ubierał mnie w fajne ciuchy, zabierał na dyskoteki i kluby odkąd miałam 11 lat. Uwielbiałam to. To był najlepszy czas w moim życiu – wspomina Donatella. U boku Gianniego stała przez całe lata 90. jego świetności – supermodelki śpiewające Freedom George’a Michaela na wybiegu w 1991 r. Liz Hurley w sukience z agrafką w 1994 r. Madonna sfotografowana przez Stevena Meisel i Mario Testino w 1995 roku.

Kobieta w świecie mody

A potem przyszedł drugi akt. Wkrótce po zamordowaniu Gianniego w lipcu 1997 roku, ogłoszono, że Donatella przejmie twórczą kontrolę nad Versace. Gdyby Donatella mogła cofnąć się w czasie i udzielić rady młodszej sobie w tamtym momencie: Powiedziałabym, bądź silna i pozostań wierna sobie. Podążaj za własnym instynktem i nie próbuj być Giannim. W latach, bezpośrednio po morderstwie, Donatella wyglądała na przytłoczoną kobietę, a jej beztroskie życie w owym czasie, sprawiało wrażenie, że nadal gra rolę lalki Gianniego. Przez pierwsze pięć lat byłam zagubiona. Dotknięta żalem po śmierci brata, Donatella walczyła z uzależnieniem od kokainy, które trwało 18 lat, aż w 2005 roku została przyjęta na odwyk. Dziś mówi: Nie oglądam się za siebie.

Dontalella Versace Prince 2011
Dontalella Versace Prince, 2011

W poszukiwaniu siebie

W drugiej połowie dekady Donatella odnalazła swój głos. Słuchałam wszystkich innych, a potem zdałam sobie sprawę, kim jest osoba, której słuchał mój brat? Ja. Pracowałam z nim na co dzień. Byłam kimś więcej niż tylko muzą. To był dialog między nami. Gdy nabrała pewności siebie, zaczęła opowiadać się za językiem wzmocnienia pozycji kobiet. Kampania reklamowa z 2005 roku z udziałem Madonny, nakręcona przez Mario Testino, przedstawiała Madonnę jako pewną siebie, noszącą Versace szefową. Kobieta pracująca na wysokim szczeblu, która nie rezygnuje z przepychu, gdy jest w biurze – tak Donatella opisała ją wówczas włoskiemu Vanity Fair. Madonna pracowała nad zdefiniowaniem tego wizerunku: jest kobietą, która wtyka nos we wszystko, co ma z nią związek, i to jest mądre.

Vresace Madonna 2005
Versace Madonna, 2005

W 2008 roku Donatella Versace zatrudniła Christophera Kane’a, aby wskrzesił linię Versus, która upadła po śmierci Gianniego. Anthony Vaccarello (obecnie w Saint Laurent) i JW Anderson w różnym czasie wnieśli swoje wizje do kolekcji Versus. Była to pierwsza z serii bliskich relacji z młodymi projektantami, dzięki którym Versace karmiła się kreatywnością. Ta współpraca zapewniła jej miejsce w branży modowej, gdzie jest najbardziej czarującą z wróżek-matek chrzestnych.

Projektantka kobiet

Feminizm Donatelli jest szczery, choć czasami nieco oderwany. Pozycja kobiet jest dziś lepsza niż była, ale niewystarczająco lepsza, mówi Donatella. Potrzebujemy więcej kobiet w polityce, więcej kobiet na stanowiskach prezesów. To, że kobiety stają się top modelkami, to nie wystarczy. Mówi, że jej perspektywa jako kobiety zmieniła Versace, czyniąc ją zarówno bardziej kobiecą, jak i feministyczną. Męscy projektanci uwielbiają szkicować. Nie zależy mi na szkicu, zależy mi na dopasowaniu. Układam materiał, przymierzam wszystko, pracuję tak, żeby po założeniu Versace poczuć się lepiej. I tak musi być w przypadku rozmiaru 38 i 46.

Givenchy Donatella Versace
Givenchy Donatella Versace, 2015

Donatella zarówno uczyniła Versace swoim własnym, jak i wyszła dalej. Kiedy zapozwała jako modelka w kampanii reklamowej Givenchy w 2015 roku, czarno-białe zdjęcia portretowe ukazały ją w nowym świetle. Jako ikonę kobiecej siły, a nie jako projektantkę modnych sukienek. To była nowa Donatella: wciąż blondynka, wciąż nieznośna, ale zaangażowana i ciepła – tego wizerunku jej brakowało, kiedy była młodsza. Teraz czuję, że śmierć mojego brata dodała mi sił. Ale przez długi czas była to trauma. Musiałam być silna dla firmy. Ale przede wszystkim musiałam być silna dla rodziny. Ludzie myśleli, że nie jestem ciepłą osobą, ale ja po prostu starałam się trzymać razem.

Czy zawsze nosi szpilki? Nie! Na siłowni noszę trampki. A w domu jestem boso. Ale poza tym zawsze na obcasach. Ze mną nie ma drogi pośredniej.

Źródła:

Vainty Fair
BBC
“Versace. Geniusz, sława i morderstwo”, Deborah Ball
Tłum. własne

Designers Gianni i Donatella Versace 1970
Dontalella Versace Prince 2011
Givenchy Donatella Versace
Donatella i Gianni Vresace

Dołącz do nas