Kadr z filmu 37°2 le matin
Kadr z filmu 37°2 le matin
Kadr z filmu 37°2 le matin

Dlaczego kochamy “złych chłopców”?

Niemal każda kobieta spotykała się z mężczyzną, który nie był grzecznym chłopcem, ale po prostu nie mogła mu się oprzeć. A jednak, mimo wszystkich ostrzeżeń i czerwonych flag, pociąg do umawiania się z nim był po prostu zbyt silny.

Niemal każda kobieta spotykała się z mężczyzną, który nie był grzecznym chłopcem, ale po prostu nie mogła mu się oprzeć. A jednak, mimo wszystkich ostrzeżeń i czerwonych flag, pociąg do umawiania się z nim był po prostu zbyt silny. A potem przyszło rozczarowanie i płacz w poduszkę, dlaczego więc źli chłopcy są tak atrakcyjni?

Kim jest „zły chłopiec”?

Biolodzy ewolucyjni nazwaliby takich mężczyzn hipermęskimi. Źli chłopcy emanują testosteronem i lubią podkreślać swoją seksualność. Mogą być również buntowniczy lub niedostępni emocjonalnie. W najbardziej skrajnej i negatywnej interpretacji, źli chłopcy, wykazują cechy tak zwanej psychologicznej ciemnej triady. Zasadniczo mogą być narcystyczni (z poczuciem przywilejów i wygórowanym poglądem na siebie), makiaweliczny (bezduszni i skłonni do wykorzystywania innych) i psychopatyczni (pokazujący zachowania aspołeczne i impulsywne). A jednak czasami po prostu nie możemy im się oprzeć.

Wszystkiemu winna jest biologia?

Nauka, w szczególności biologia ewolucyjna, częściowo wyjaśnia, dlaczego źli chłopcy mogą być tak pociągający. Badania pokazują, że kobiety bardziej pociągają męscy mężczyzni w środku ich cyklu miesiączkowego, kiedy są najbardziej płodne. Mężczyźni o bardzo męskich cechach mogą mieć geny lepszej jakości, więc może to być atrakcyjne dla kobiet na poziomie ewolucyjnym. Ale ta teoria trochę mija się z psychologią i z tym, czego szukają kobiety. Zapytane o idealnego partnera, zwykle wymieniają cechy miłego faceta, takie jak uczciwość, wiarygodność i szacunek. Mało tego, zwykle mówią, że unikałyby partnerów, którzy są niegrzeczni, lekceważący lub agresywni. Prawdopodobnie na poziomie świadomości większość kobiet zdaje sobie sprawę, że źli chłopcy nie są dobrymi kandydatami do długich, trwałych relacji.

Przy nim nie będziesz już „grzeczną dziewczynką”

Kobiety posiadają szereg cech buntowniczych. Cechy te są zwykle tłumione w dzieciństwie, ponieważ kobiety są uspołeczniane, aby były posłuszne i uległe. Jeśli wewnętrzne życie dziewczyny jest stłumione, może ją pociągać niegrzeczny chłopiec, który uzupełni jej tę lukę. W rzeczywistości, przyciągają nas te cechy innych osób, które sami chcielibyśmy mieć. “Dobra dziewczynka” może podziwiać poczucie wolności złego chłopca. Mimo że ta cecha czyni go nieodpowiednim partnerem na dłuższą metę, może uczynić go tak atrakcyjnym, że wydaje się wart potencjalnych rozczarowań. Jeśli kobiety nie czują się silne i niezależne, mogą chcieć kogoś takiego w swoim życiu.

Zakazany owoc

Niegrzeczni chłopcy mogą być atrakcyjną odmianą od typowych partnerów. Zwłaszcza jeśli kobiety są nimi znudzone. Energia jednak takiej relacji jest często wybuchowa. Można doświadczyć niesamowitego seksu i przygód, ale także walki. Źli chłopcy mogą wydawać się tematem tabu, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Kiedy chcemy czegoś, czego nie możemy lub nie powinniśmy mieć, nasze pragnienie tego rośnie wykładniczo.

Ale ja na pewno go zmienię…

Kobiety często myślą, że uda im się zdobyć mężczyznę, kiedy będzie wystarczająco ładna, zabawna i inteligentna. Niestety, ze względu na presję społeczną, kobiety są często w nieustannej pogoni za walidacją i nieuchwytnym poczuciem bycia wystarczającym. Pogoń za złymi chłopcami to tylko kolejny tego przykład. Zakochiwanie się w tego typu mężczyznach zdarza się najczęściej najbardziej wrażliwym i troskliwym ludziom. Chcą widzieć w innych to, co najlepsze i trudno im uwierzyć, że ktoś może być naprawdę zły. Niestety to pułapka. Źli mężczyźni rzadko pozwalają, by czyjaś wiara w nich ich zmieniła. Gdyby to zrobili, oznaczałoby to, że staliby się uległymi pantoflarzami.

… a kiedy próbujemy nawrócić złych chłopców, powtarzamy stare wzorce

Zastanawiasz się dlaczego Ty? Kobiety z odrzucającymi, powściągliwymi rodzicami lub innymi bliskimi członkami rodziny mogą pociągać źli chłopcy i odwrotnie. Nie wyrastamy z naszego pragnienia przekształcenia kogoś w kochającą, akceptującą osobę. Zamiast tego nieświadomie przenosimy to życzenie na nowe osoby, które pojawiają się w naszym życiu, mając nadzieję, że otrzymamy od niej to, czego nigdy nie otrzymaliśmy wcześniej. Jakby to miało uleczyć wewnętrzną ranę. Niestety, to nigdy nie działa. Wciąż odgrywamy ten sam dramat, umieszczając nowych ludzi w starych wzorcach.

Wniosek: nie zmienisz złego chłopca

Eksperci są zgodni, że mężczyźni, którzy nie chcą się zmienić, w większości przypadków tego nie zrobią. Na przykład badania pokazują, że mężczyźni, którzy zdradzili, są bardziej skłonni do niewierności w przyszłych związkach. Testosteron, który sprawia, że ​​są odważni, żądni przygód i buntowniczy, sprawi ponownie, że będą mniej skłonni do przestrzegania zasad. Lubią podboje i szukają nowych wrażeń. Możesz mieć wtedy nadzieję, że Twoja miłość go „naprawi”, ale nie zmienisz nikogo, kto nie chce się zmienić dla siebie.

Dołącz do nas