Paco Rabanne dali kolekcja 2023
Paco Rabanne dali kolekcja 2023

Dalí i Paco Rabanne – zoom na sztukę i modę

W procesji pięciu stylizacji Paco Rabanne, wydrukowano sceny z obrazów Dalí, które artysta tworzył od lat 30. do 50. XX wieku.

Podczas tygodnia mody w Paryżu, Julien Dossen, złożył hołd Paco Rabanne, który zmarł 3 lutego w wieku 88 lat. Na wybieg w Musée d’Art Moderne, dom mody, wysłał około 40 stylizacji kolekcji damskiej Paco Rabanne jesień/zima 2023. W tym pięć projektów z obrazami hiszpańsko-francuskiego artysty i bliskiego współpracownika Rabanne, Salvadora Dalí. Oprócz przyjaźni między twórcami, powinowactwo Rabanne do Dalego, może mieć również związek z jego niezwykłymi przekonaniami. Projektant przypisywał mistycyzm i teorię końca świata rozpowszechnione przez Nostradamusa oraz twierdzenie, że każdy człowiek może przeżyć wiele żywotów.

Modowy surrealizm

W procesji pięciu stylizacji, wydrukowano sceny z obrazów Dalí, które artysta tworzył od lat 30. do 50. XX wieku. Kolekcję sukien otworzyły dzieła: Sun-table Dali (1935) i The Shades of Night Descending (1931). Pierwszy obraz jest własnością Museum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie. Drugi pochodzi z obrazów „nostalgicznych pejzaży” Dalí, który znajduje się w muzeum poświęconym artyście w St. Petersburgu na Florydzie.

W innym spojrzeniu, płótno surrealisty z 1944 r., “Sen spowodowany lotem pszczoły”, przedstawia dwa tygrysy lewitujące na niebie nad śpiącą nagą kobietą. Obraz podobno przedstawia żonę Dalí, Galę. Po tym projekcie na pokazie pojawiła się suknia nawiązująca do obrazu artysty “Meditative Rose” z 1958 roku. Czerwona róża unosi się na pustynnym horyzoncie, a na jednym z jej płatków znajduje się pojedyncza kropla wody. Ostatni projekt Dossena, nawiązujący do Dalí, przedstawiał jego obraz Giant Flying Mocca Cup z 1946 roku.

Dwie inne stylizacje z kolekcji jesień 2023 to mniej oczywiste nawiązania do Dalí, czerpiące z projektów biżuterii artysty. Jest to sukienka z nadrukiem strzały – inspiracją był wisiorek Dalí z 1953 roku z diamentów i 18-karatowego złota, The Bleeding World. Na innym projekcie (złoty zestaw z wysadzanym klejnotami czerwonym sercem), nawiązuje do emblematu serca o strukturze plastra miodu, The HoneyComb Heart Dalí z 1949 r.

Było tylko dwóch geniuszy – Dalí i Rabanne

Dalí, który kiedyś nazwał Rabanne jedynym poza nim „geniuszem” , współpracował z nim w latach 60. Mniej więcej w tym czasie, projektant, stworzył niektóre ze swoich charakterystycznych sukienek do niezrealizowanego filmu, który Dalí wyprodukował ze szwajcarskim fotografem Jeanem Clemmerem. Obrazy, choć mniej znane w twórczości Dalí, publikowano na rozkładówkach modowych w amerykańskich i brytyjskich publikacjach w latach, kiedy artystyczna aktywność Dalí manifestowała się głównie poprzez happeningi i akcje performatywne. Te więzi między Rabanne i Dalí zostały dobrze udokumentowane w materiałach archiwalnych, przechowywanych przez fundację Dalí-Gala, która współpracowała przy tej kolekcji.

Paco Rabanne – projektant, który zmienił świat mody

Rabanne, który w latach 60. założył swoją markę, miał niekonwencjonalne podejście do mody. Poszedł pod prąd, wynosząc na piedestał sukienki z metalowych części. Jego projekty były odpowiedzią na erę wyzwolenia politycznego, w której moda musiała być „brutalna”, jak kiedyś powiedział Rabanne dla New York Times. Z tymi futurystycznymi zbrojami, dopasowanymi do kobiecych ciał, projektant “wyrobił” sobie markę jako jeden z najbardziej postępowych projektantów swojego pokolenia.

Dali Paco Rabanne kolekcja Paryz 2023
Dali Paco Rabanne Paryz 2023
Dali Paco Rabanne Paryz pokaz 2023
Dali Rabanne Paryz pokaz 2023
Dali Rose Rabanne Paryz pokaz 2023
Dali kolekcja jesien Rabanne Paryz pokaz 2023
Dali kolekcja Rabanne Paryz pokaz 2023

Dołącz do nas