Wszyscy wiele razy doświadczyliśmy emocji, przepływających przez społeczeństwo – od osoby do osoby, od grupy do grupy, przez tzw. zarażenie emocjonalne. Emocje stanowią paliwo dla większości kontrowersji, które pojawiają się w wiadomościach. Emocje też są zaraźliwe. Wiele tematów, takich jak aborcja, sfałszowane wybory, szczepienia, pandemie, strzelaniny i inne, często wiążą się z zaraźliwymi toksycznymi emocjami w dyskusjach na ich temat. Te emocje mogą wywoływać strach, podejrzliwość, konflikt, złość, pesymizm, cynizm, fatalizm i depresję.
W tym artykule
Żyjemy w cynicznym społeczeństwie
Rośnie cynizm. I to jest zaraźliwe. Często jest to reakcja, która wiąże się z poczuciem zranienia lub zdrady, która przeradza się w nieufność, pesymizm, a następnie cynizm. Cynizm często kojarzy się z fatalizmem i depresją. Chociaż “technicznie” cynizm nie jest emocją, definiuje się jako przekonanie, że ludzie interesują się tylko sobą – nie są szczerzy lub wykorzystują kogoś uczucia lub emocje dla własnej korzyści.
Podstępny pesymista
Cynizm jest poważnym problemem, ponieważ często jest toksyczny i szkodliwy dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Ma wpływ na nasze nawyki, przewlekłą depresję i zdrowie. Według badania opublikowanego w Archives of Internal Medicine z 2007 r., w którym przebadano 6814 osób, wykazano, że cyniczni ludzie częściej prowadzą niezdrowy tryb życia, na przykład palą, piją lub cierpią na otyłość, co stwarza więcej czynników ryzyka chorób serca. Stwierdzono również, że ludzie cyniczni osiągają mniejsze dochody niż ludzie bardziej optymistyczni. Wiele osób z depresją jest chronicznie cynicznych, a to pogłębia chorobę i może prowadzić do tragedii.
Cichy zabójca
Cynizm może być niewidoczny i ukryty, a jednak jest zabójczy i niebezpieczny. Ukryte, a czasem jawne emocje, wywołane przez cynizm, są często ignorowane. Ale jest to jedna z najpotężniejszych sił, działających w życiu i na świecie, której doświadczamy na co dzień. A negatywne emocje, które są zaraźliwe, są w rzeczywistości niebezpieczne.
Efekt nieuregulowanych emocji
Jedną z rzeczy, które musimy zrobić jako społeczeństwo, jest nauczenie się, jak regulować nasze emocje i zarządzać nimi. Emocje, które są zbyt silne, doświadczane w nas i wyrażane na zewnątrz w naszych działaniach, powodują wiele problemów. Takich jak wyniszczenie, przemoc, zamieszki, wandalizm, zabójstwa, brutalność, samobójstwa, a nawet wojny.
Wszystkie te i inne działania poprzedza silna emocja, obsesyjne myśli, które wzmacniają cynizm i przyczyniają się do depresji. Jak również do poczucia nieufności, a nawet daremności, jakie mamy wobec rządu, polityków, mediów, wielu firm i organizacji, a nawet wobec siebie nawzajem.
Niebezpieczeństwo utrwalenia się cynizmu
Cynizm wydaje się trwać, niesłabnący. Jak zauważył aktor Tom Hanks, w wywiadzie dla BBC, na temat roli w filmie o “Cóż za piękny dzień”: Cynizm stał się domyślną pozycją w tak wielu codziennych dziedzinach i relacjach, również seksualnych. Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że kiedy otrzymujemy tak prostą wiadomość, jak „Hej, ale piękny dzień!” trochę się temu dziwimy. Myślę, że wolno nam czuć się dobrze. Jest miejsce na cynizm, ale po co zaczynać z tym od razu?”
Nikt tak naprawdę nie powiedział publicznie, że być może ta zaraźliwa postawa cynizmu może nas niszczyć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrznie. Jeśli zestawimy z tym wyniki badań i predyspozycje niektórych osób do przedwczesnej śmierci, a także trafny komentarz Toma Hanksa, wniosek, że cynizm to cichy zabójca staje się prawdopodbny. Czy bohater filmu “Cóż za piękny dzień” miał receptę na życie i dobre zdrowie? Prawdopodobnie. Czy przeciwieństwo cynizmu – pojęcia takie jak zaufanie, niewinność, naiwność, radość, współpraca, romans, pozytywne nastawienie i sentymentalizm – jest receptą na życie i dobre zdrowie? Prawdopodobnie. Czy uważamy je za zbyt dziecinne, by je zaakceptować? Miejmy nadzieję, że nie. Cynizm może wydawać się bardziej dojrzały lub mądrzejszy, ale w rzeczywistości tak nie jest.
Widzenie tunelowe
Nie pozwólmy, by rządził nami cynizm. Bycie dotkniętym zbyt wieloma okazjami do nieufności i zranionymi uczuciami może pozostać z nami na zawsze. Bez interwencji psychologicznej rozwija się sztywne myślenie typu „wszystko albo nic”, które jest typowe dla zakorzenionego cynizmu i podejrzliwości. Kiedy tak się dzieje, ludzie przyjmują silny cynizm i mają takie myśli jak: „wszyscy nas oszukują” lub „nikomu nie należy ufać”. Zawsze znajdziemy coś negatywnego. To jest widzenie tunelowe, ignorujące całe piękno wokół oraz możliwości, które są przed nami.
Źródła
Cynicism link with heart disease. BBC News. Jan. 2007. http://news.bbc.co.uk/2/hi/6289847.stm
McIntosh, S. Toronto 2019: Tom Hanks says cynicism ‘has become our default’ BBC News Sept 2019. https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-49555613
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Dołącz do nas na Google News, Facebook i Instagram, włącz powiadomienia push. Zostań z nami!