czy picie wina jest zdrowe
czy picie wina jest zdrowe

Czy picie wina jest zdrowe i jakie ma właściwości?

Zastanawiasz się czy picie wina jest zdrowe? Następnym razem, odkorkowując butelkę wina, pozwól, by nauka pomogła odpowiedzieć ci na to pytanie.

Zdrowotne właściwości czerwonego wina, były badane od wielu lat. Zebraliśmy potencjalne zalety picia czerwonego wina, w tym najnowsze badania i wszystko, co powinniście wiedzieć, zanim sięgniecie po kolejną lampkę.

Zdrowotne korzyści picia czerwonego wina

Może chronić serce

Czerwone wino może chronić układ sercowo-naczyniowy, przed niektórymi chorobami. Dotychczasowe badania wykazały, że zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca. Ale najnowsze wskazują, że nie nie tylko lampka wina przed snem ma na to wpływ. Picie samego czerwonego nie ma związku przyczynowo-skutkowego, wpływa na to również dieta. Na przykład, jeśli pijesz czerwone wino codziennie, przestrzegaj również diety śródziemnomorskiej, która korzystnie wpływa na serce.

Może zwalczać stany zapalne

Czerwone wino jest bogate w niektóre polifenole, w tym resweratrol, antocyjany, katechiny i garbniki (proantocyjanidyny i elagaganniny). Cenny resweratrol występuje nie tylko w czerwonym winie, ale także w orzeszkach ziemnych, czekoladzie, czekolada i jagodach. Związki fenolowe w czerwonym winie mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Może poprawić pamięć

Flawanole w winie mogą chronić komórki organizmu, które wzmacniają naczynia krwionośne. To fizjologiczna korzyść, która poprawia przepływ krwi do mózgu i zapobiega również rozwojowi szkodliwej płytki nazębnej. Badania na zwierzętach wykazały, że w szczególności resweratrol może zapobiegać zanikom pamięci związanym z wiekiem.

Wpływa na długowieczność

Długoterminowe badania populacji powiązały umiarkowane picie alkoholu z dłuższym życiem. Badania wykazały również, że możliwe jest wzmocnienie działania resweratrolu poprzez zbilansowaną dietę, która jest bogata w błonnik, witaminy i minerały. Połącz lampkę wina ze zdrowym posiłkiem!

Może poprawić nastrój

Choć dotychczas uważano, że nie ma pewności czy picie wina rzeczywiście wpływa na nasz nastrój (czy na przykład otoczenie, towarzystwo, itd.), najnowsze badania to potwierdziły. Lampka lub dwie wina poprawia nasze samopoczucie bez względu na okoliczności.

Wiem już, że picie wina jest zdrowe, jest jednak jedno ale…

Naukowcy jednak ostrzegają. Chociaż umiarkowane spożycie czerwonego wina może przynieść korzyści zdrowotne, nadmierne jego spożycie może być szkodliwe dla zdrowia. To znaczy: uszkodzić wątrobę, powodować otyłość, niektóre rodzaje raka, udar mózgu, a to tylko niektóre z problemów, do których może przyczynić się nadmierne picie alkoholu.

Natomiast amerykański instytut badań nad rakiem uważa, że im mniej pijesz, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na raka. Naukowcy zalecają, aby w ogóle nie pić, jeśli chcesz wprowadzić profilaktykę przeciwnowotworową. Nie wspominając o tym, że puste kalorie z dowolnego alkoholu mogą naprawdę prowadzić do przyrostu masy ciała. Ponadto alkohol ogólnie zmniejsza zahamowania i może prowadzić do podejmowania złych decyzji, co może wpływać na nasze wybory żywieniowe.

Podsumowując:

Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, rób to z umiarem. Trzymaj się nie więcej niż jednego do dwóch drinków lub lampki wina dziennie dla mężczyzn i jednego dla kobiet. Ponieważ czerwone wino zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, może być potencjalnie lepszym wyborem niż inny alkohol, gdy są spożywane z rozwagą.

Dołącz do nas