diuretyki naturalne leki moczopędne
diuretyki naturalne leki moczopędne

Co to są diuretyki? I ich naturalne odpowiedniki, które znajdziesz w kuchni

Choć fachowa nazwa „diuretyki” brzmi dość skomplikowanie, to po prostu leki moczopędne (powszechnie znane jako: „odwadniające”), które stosuje się w celu uwolnienia organizmu od dodatkowego płynu lub soli.  Jeśli nie cierpicie na choroby przewlekłe, ale chcecie się pozbyć niepotrzebnej wody z organizmu, naturalne diuretyki znajdziecie w kuchni.

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, niewydolnością serca, obrzękiem tkanek i chorobą nerek często stosują leki moczopędne w leczeniu tych schorzeń. Dodatkowy płyn w organizmie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie serca i może utrudniać oddychanie. Wiele osób stosuje leki moczopędne przepisywane przez lekarza. Ale niektóre zioła i przyprawy również uważa się za naturalne leki moczopędne. Oto lista!

Naturalne diuretyki – zioła i przyprawy moczopędne

Czarny kminek

To naturalny środek moczopędny, który uważa się za tak samo skuteczny jak lek przepisywany na receptę. Nasiona kminu mają mocny pieprzowy smak i stosuje się je głównie w kuchni indyjskiej i bliskowschodniej. Dodaj nasiona kminu do potraw lub przygotuj danie z kminkiem w roli głównej jeśli chcesz się pozbyć nadmiaru płynów.

Hibiskus

Nie tylko działa jak środek moczopędny, ale również zapobiega utracie potasu. Często używa się go również jako suplement leczniczy i środek moczopędny w postaci herbaty. Zaparz herbatę z hibiskusa po każdym intensywnym treningu!

Alkohol

Alkohol  choć jest dobrze znanym środkiem moczopędnym ma wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych i należy go zawsze spożywać z umiarem.  Zbyt duża ilość alkoholu będzie miała odwrotny skutek – grozi odwodnieniem organizmu!

Imbir i mniszek lekarski

Choć zarówno mniszek lekarski, jak i imbir używa się powszechnie w napojach oraz herbatach, które rzekomo działają “odtruwająco’ ze względu na ich właściwości moczopędne, żadne badania nie potwierdziły ich działania odtruwającego i silnie moczopędnego.

Pietruszka

Za to badania wykazały, że ekstrakt z pietruszki znacznie zwiększył wydalanie płynów z organizmu. Pietruszkę od wieków używa się jako środka moczopędnego.

Kofeina

Kofeinę również uważa się za moczopędną, może jednak mieć łagodny, krótkotrwały efekt. Jeśli regularnie pijesz napoje z kofeiną, w organizmie może rozwinąć się tolerancja na ten składnik i nie zauważysz żadnej różnicy. Teofilina, związek występujący w herbacie, nasila natomiast działanie moczopędne kofeiny.

Mimo że zioła stosuje się od wieków w celu leczenia wielu schorzeń, pamiętaj, aby używać ich z umiarem i pod kontrolą lekarza!

Dołącz do nas