Kochanica króla film 2023
Kochanica króla film 2023

Chanel projektuje kostiumy do filmu “Kochanica króla”, w tym reedycję legendarnej biżuterii

Zgodnie ze swoim wsparciem dla twórczości filmowej, Chanel jest wyłącznym partnerem nowego filmu “Kochanica króla”, w reżyserii Maïwenn. Dom mody Chanel towarzyszy przy projektowaniu i tworzeniu sześciu kostiumów oraz wypożyczaniu wysokiej jakości biżuterii. Chanel Parfums-Beauté angażuje się również w makijaż głównych aktorów.

Reżyserka postanowiła zadedykować swój szósty film fabularny ostatniej kochance króla Ludwika XV. Aktorka wciela się również w jej rolę obok Johnny’ego Deppa (jako króla Francji). Jeanne du Barry, którą często sprowadzono do statusu tlącej się kurtyzany, była w rzeczywistości wielką mecenaską sztuki, mody i kultury. Urodzona 19 sierpnia, podobnie jak Gabrielle Chanel, podzielała pragnienie couturière, aby wspierać i chronić artystów oraz rzemieślników swoich czasów.

Kostiumy inspirowane Erą Oświecenia

Chcąc odzwierciedlić tę wyzwoloną kobietę poprzez garderobę, Maïwenn, przeprowadziła szeroko zakrojone poszukiwania. Szczególnie interesując się kilkoma kolekcjami Chanel Haute Couture, zaprojektowanymi przez Karla Lagerfelda, dla którego Era Oświecenia, była niewyczerpanym źródłem inspiracji. Na początku filmu miałam bardzo dużo dokumentacji. W tym prace CHANEL z kolekcji z lat 80. i 90., inspirowane XVIII wiekiem – wyjaśnia. Do współpracy włączyła się również Virginie Viard i projektant kostiumów Jürgen Doering.

Jeanne du Barry kochanica krola film
Jeanne du Barry, “Kochanica króla” film

Chciałam, aby sukienki Jeanne nie były zbyt falbaniaste i ozdobione bawełnianymi woalami. Dość jasne, ale bardzo proste rzeczy i z bardzo pięknych materiałów. Mówi o projektach Maïwenn. Nie lubię, gdy sprawy za bardzo utknęły w źródłach, obrazach lub książkach historycznych. Chcę uciec od tych zamkniętych światów i spróbować tchnąć w epokę powiew świeżego powietrza. Współpraca z Chanel umożliwiła dodanie dużej precyzji do kostiumów postaci, z bardzo dopracowanym i subtelnym podejściem. Dodaje Jürgen Doering.

Wśród sześciu kostiumów stworzonych specjalnie przez Chanel, jest: spektakularna tweedowa sukienka w kolorze ecru, którą podkreślono warkoczem i noszona z dopasowaną krótką kurtką inspirowaną kolekcją Haute Couture jesień-zima 1992/93. Kremowo-biała suknia z trenem, kołnierzem i mankietami haftowanymi piórami oraz malinowa jedwabna aksamitna sukienka inspirowana projektami z kolekcji wiosna-lato 2000 Haute Couture. Sukienka z prześwitującymi falbankami z błękitnej organzy, inspirowana kolekcją z 1995 roku. Dwukolorowa bielizna z ecru i czarnego sizalu oraz obszerna sukienka z satyny z kremowej skóry.

W filmie zobaczymy reedycję biżuterii Mademoiselle Chanel

Dla postaci Jeanne du Barry reżyserka zdecydowała się na najbardziej emblematyczną reedycję kolekcji biżuterii „Bijoux de Diamants”. Stworzonej w 1932 roku przez Mademoiselle Chanel, która wywołała skandal. Aktorka ma na sobie odnowioną wersję naszyjnika Chanel High Jewelry Franges z tej kolekcji, w scenie, w której przedstawiono ją królowi Ludwikowi XV. Ta scena zainspirowała plakat do filmu.

Kochanica krola film kostiumy

Film “Kochanica króla” zaprezentowany zostanie poza konkursem jako film otwierający 76. Festiwal Filmowy w Cannes we wtorek 16 maja 2023 roku, w dniu jego premiery w kinach.

Dołącz do nas