chanel moda
chanel moda
chanel moda

Chanel otwiera efemeryczny butik w Edynburgu

Związki Chanel ze Szkocją są głęboko zakorzenione i sięgają wstecz aż do założycielki domu mody Gabrielle „Coco” Chanel. Projektantka spędziła dużo czasu w szkockich górach (głównie z powodu trwającego dekadę romansu z Hugh Grosvenorem, 2. księciem Westminsteru). Od tego czasu dom stał się synonimem tweedu – wytrzymałej tkaniny nazwanej na cześć rzeki Tweed w szkockich granicach, którą Coco Chanel zaczęła zamawiać w lokalnych fabrykach w 1924 roku.

chanel edenburg

Chanel celebruje związki Coco Chanel ze Szkocią

Nowy efemeryczny butik w stolicy Szkocji, otwarty od 8 czerwca do 5 sierpnia 2023 r., celebruje tę wyjątkową relację Coco Chanel. Obejmuje kolekcję Chanel Métiers d’art 2023, wybór zegarków i szlachetnej biżuterii, zapachów i piękna w wypełnionych światłem pomieszczeniach. Dom mody zaznacza, że Edynburg był miastem, które Coco Chanel szczególnie uwielbiała. Tworzyła silną więź ze Szkocją pod względem estetycznym i zawodowym, rozkoszowała się zarówno wiejskim, jak i miejskim życiem miasta. Chanel zauważa również, że szkoccy tkacze i producenci dzianin nadal tworzą kaszmir i wyrafinowane tweedy.

Sam butik mieści się w neoklasycystycznej kamienicy zaprojektowanej przez brytyjskiego architekta i projektanta Roberta Adama. Marmurowy hol wejściowy usiano antykami, dziełami sztuki i kwiatami. Meble na zamówienie obejmują złotobeżowe tkaniny Chanel oraz odważniejsze odcienie różowego i zielonego tweedu. Jadalnia – z freskami na suficie – zapewnia miejsce na gotowe ubrania. Inne pokoje mieszczą przymierzalnie, akcesoria i buty. Górne piętro, prezentujące zegarki i biżuterię, zapewnia rozległe widoki na miasto.

Kolekcja specjalna Chanel Métiers d’art 2023

Centralnym punktem jest jednak kolekcja domu Métiers d’art 2023. Pokazano ją w grudniu 2023 r. w dawnym Palais de Justice w Dakarze w Senegalu. Kolekcja specjalna – prezentowana co rok w celu podkreślenia pracy różnych rzemieślników i organizacji, z którymi Chanel współpracuje przy swoich kolekcjach („métiers d’art”) – inspirowana jest energią lat 70.

Prawdziwe dialogi, pielęgnowane w dłuższej perspektywie, to ten ludzki i ciepły wymiar motywuje moją pracę. Powiedziała wówczas dyrektor kreatywna Virginie Viard. Włożyłam w to całą swoją duszę. Te cudowne spotkania, z których rodzą się artystyczne przygody, takie jak ta, to mnie napędza.

Efemeryczny butik Chanel w Edynburgu otworzono 8 czerwca. Można go odwiedzić do 5 sierpnia 2023 roku, pod adresem 8 Charlotte Square, Edinburgh, EH2 4DR.

via chanel.com

Dołącz do nas