fbpx

Bakuchiol vs retinol – naturalna alternatywa?

Bakuchiol ta nazwa brzmi nieco tajemniczo i egzotycznie. Co to więc jest bakuchiol, jakie daje efekty i czy zastąpi króla na tronie w walce ze zmarszczkami, czyli retinol? Bierzemy pod lupę roślinny odpowiednik retinolu.

Jeśli istnieje jeden składnik, który może łączyć dermatologów, redaktorów urody oraz kobiety i mężczyzn pielęgnujących na co dzień skórę to retinol. A teraz przyszedł czas na spotkanie z uzurpatorem na tronie. Przedstawiamy: bakuchiol, naturalny odpowiednik retinolu. Ale czy działa tak samo?

Rutyna pielęgnacyjna i prewencyjna z retinolem nikogo już nie dziwi, ani nie zastanawia. Ale przypomnijmy sobie… Zanim stabilny retinol pojawił się w naszej świadomości, media i blogi urodowe aż huczały od dyskusji na temat tego, która pochodna witaminy A rzeczywiście przynosi efekty. Dlaczego? ponieważ witamina A jest wyjątkowo wrażliwa na utlenianie. Na szczęście nowoczesna kosmetyka już rozwiązała ten problem.

Retinol – król w walce ze zmarszczkami

Nowoczesna kosmetologia doskonale wie, jak wrażliwa jest pochodnia witaminy A, czyli retinol. I to wcale nie jest chwyt marketingowy. Jeszcze całkiem niedawno stabilny retinol w kremach był sprzedawany w specjalnych opakowaniach (Vichy) lub w „zwykłych”, ale z patentem na składnik, jak chociażby retinaldehyd marki Avene. Obecnie „utrzymanie” stabilnego retinolu nie jest już wyzwaniem dla kosmetyki. To tylko dowodzi, w jak szybkim tempie rozwija się ta dziedzina. Ale wróćmy do gwiazdy programu, która właśnie powoli wyłania się z… natury.

Co to jest naturalny retinol, czyli bakuchiol

Bakuchiol to przeciwutleniacz znajdowany w nasionach i liściach rośliny Psoralea Corylifolia, która od wieków jest szeroko stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Mówi się, że bakuchiol działa na drobne zmarszczki mimiczne, rozjaśnia skórę, zmniejsza pory i stymuluje ją do produkcji kolagenu – podobnie jak retinol. Badania wykazały, że działa poprzez te same receptory, których używa retinol, dlatego nazywa się go naturalną alternatywą. Ale…

Bakuchiol zastąpi retinol?

Bakuchiol jest możliwym naturalnym zastępcą retinolu. W ostatnich latach przeprowadzono kilka badań nad tą substancją. Na tę chwilę wiadomo, że nie podrażnia skóry tak, jak retinoli. I jest świetną alterantywą dla tych, którzy stawiają na kosmetyki ekologiczne, naturalne i wegańskie. Bakuchiol znakomicie sprawdzi się u tych którzy mają problemy, takie jak egzema, łuszczyca lub zapalenie skóry. Ten składnik jest naturalny dlatego nie jest tak drażniący i może dać podobne efekty do retinolu w systematycznym stosowaniu. Dlaczego może? Biorąc po uwagę badania, a w tych przeważa retinol. Wpływ retinolu na skórę badano od 1984 roku i testowano z udziałem znacznie większej liczby uczestników niż bakuchiolu. Potrzeba większej liczby badań klinicznych na większą skalę, aby sprawdzić, czy początkowe zachwyty nad bakuchiolem są rzeczywiście uzasadnione.

Czy warto stosować serum, kremy i oleje z bakuchiolem?

Bakuchiol wywołuje obecnie duże zainteresowanie w kosmetyce i pielęgnacji. To nowe „dziecko”  w kuracji przeciwstarzeniowej. Aktualne badania i testy wyglądają obiecująco. Jak chociażby te z 2018 roku, gdzie przeprowadzono 12 tygodniowe badanie opublikowane w British Journal of Dermatology z udziałem 44 ochotników, w celu porównania efektów takiego samego stężania stężenia obu składników. Wyniki potwierdziły, że każdy składnik, porównywalnie w równym stopniu, zmniejszyły drobne zmarszczki i przebarwienia. Jedynie osoby używające retinol zgłosili więcej problemów z łuszczeniem skóry i podrażnienia.

Wniosek? Badania potwierdziły skuteczność retinolu na skórę, bakuchiolu również, ale nie w równym stopniu klinicznych wyników. Jeszcze za mało przeprowadzono testów, aby potwierdzić skuteczność bakuchiolu do retinolu. Na pewno jednak bakuchiol jest lepiej tolerowany przez skórę. Kompromisem będzie wybór obu składników zamiennie lub, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę albo szukasz naturalnych kosmetyków, wybierz bakuchiol, na pewno będzie miał dobroczynny wpływ na twoją skórę. Nawilży, wygładzi, rozświetli, a przy tym nie podrażni. Na potwierdzoną skuteczność przeciwstarzeniową musimy jeszcze poczekać.

OnlyBio serum na noc Bakuchiol & Awokado
Więcej artykułów
AI Aqua– zanurz się w cyfrowym kolorze