23 STUDIO

Aranżacja wnętrza w małym mieszkaniu – 7 błędów

Uważasz, że tylko malowanie ścian na jasne kolory ma znaczenie w aranżacji małego wnętrza? Położenie na każdą ścianę jednego, jasnego koloru, może mieć odwrotny efekt, niż oczekujesz.

Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo zaaranżować niewielką przestrzeń w jednolitych, jasnych kolorach, tak abyśmy dobrze się w niej czuli. Jakie jeszcze błędy popełniamy, aranżując wnętrze w małym mieszkaniu?

Jasne kolory? Tak, to prawda, ale nie wszędzie!

Możliwości jest wiele. Jeśli malujesz całe mieszkanie na jasny kolor, jak na przykład biały czy jasny beż, wybierz też ścianę lub miejsce, nawet niewielkie, na położenie kontrastującej, wzorzystej lub kolorowej tapety. Kiedy rzeczywiście możemy czuć się przytłoczeni odważnymi kolorami i wzorami w głównej części mieszkalnej, na przykład mniejszy, rzadziej używany pokój będzie ekscytującą przestrzenią do spędzania czasu. W pozostałych częściach mieszkania zamiast zwykłych farb do ścian, akrylowej lub lateksowej, możesz też zastosować drukowaną jasną tapetę.

Wypełniasz przestrzeń zbyt dużą ilością rzeczy

Duży mebel może sprawić, że przestrzeń wydaje się większa, pod warunkiem, że zostanie starannie dobrany. Na przykład, jeśli masz wysokie sufity, odpowiednio ustawiona wysoka szafka optycznie może powiększyć pokój. Nie stawaj jednak, szafki, za szafką czy regału. W małym mieszkaniu, każdy przedmiot ma swoje miejsce, a zbyt duża ich ilość, przytłoczy pomieszczenie i ciebie.

Myśl przed, nie po – czyli zaplanuj przestrzeń w aranżacji małego mieszkania

Jeśli masz taką możliwość zaplanuj każdy kąt. Podziel geometrycznie pokój na strefy „zadaniowe” i funkcjonalne – praca, sen, relaks, jedzenie. Pomyśl o połówkach, ćwiartkach, a nawet o przekątnej i przypisz strefy do każdej sekcji.

Nie zwracasz wystarczającej uwagi na kolor podłogi i ścian

Jeśli marzy ci się ciemna podłoga, nie licz, że jaśniejsze ściany załatwią sprawę. Jaśniejsze ściany, ale i podłogi automatycznie dają wrażenie większej przestrzeni.

Ale nic straconego, jest na to rozwiązanie… pokochaj małe meble

Małe meble z odpowiednim oświetleniem i akcesoriami, mogą nadać pomieszczeniu większy, bardziej luksusowy charakter.

Wszystkie chwyty dozwolone – wykorzystaj sprawdzone sztuczki

Zamocowanie telewizora z płaskim ekranem na uchwycie, zawieszenie ponadwymiarowego lustra w celu optycznego powiększenia przestrzeni, a na koniec postawienie sofy segmentowej w celu zoptymalizowania pomieszczenia…  Szukaj praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, które nie tylko ułatwią życie w małej przestrzeni, ale i optycznie ją powiększa.

Proporcje i skale – spokojnie to nie lekcja matematyki, ale miej „miarę” w głowie w aranżacji wnętrza

Jeśli chcesz uniknąć obciążania pokoju meblami, które wyglądają jak „napompowane”, wybierając sofę zwróć uwagę na niestandardowe tapicerki, na przykład sztruks. Jeśli oglądasz piękny regał na wystawie lub w sklepie internetowym nie zdziw się, jak po zamontowaniu go w domu, okaże się, że przytłoczył połowę przestrzeni lub w ogóle się nie zmieścił… Dobrze wymierz każdą przestrzeń, którą chcesz wypełnić. Być może dobrym pomysłem jest wykonane mebli na zamówienie w odpowiedniej szerokości, wysokości i głębokości dla skali pokoju. W mniejszych pokojach staraj się unikać czegokolwiek o głębokości przekraczającej 90 cm. Lepiej nie „pompować” pokoju.  Większe nie zawsze jest lepsze.

Dołącz do nas